Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alisveris merkezleri ‘daraltiyor’

Büyük ve kapali merkezlerde uzun süren alisveris yapmak, strese ve buna bagli fiziksel sikintilara neden oluyor.

Panik atak krizleri, daha çok gürültünün ve parlak isiklarin yogun oldugu kalabalik alisveris merkezlerinde ortaya çikiyor.

Hafta sonlarini degerlendirmek ve ihtiyaçlari gidermek için tercih edilen büyük alisveris merkezlerinin kalabalik, gürültülü ve yogun isikli ortamlarinin, strese ve buna bagli fiziksel sikintilara neden oldugu bildirildi.

Adana Numune Hastanesi’nde görevli Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Psikiyatrist Dr. Sümer Öztanriöver, son dönemde sayilari giderek artan ve ailece zaman geçirmenin alternatifi haline gelen çok kapsamli alisveris merkezlerinin ruh ve beden sagligi üzerindeki etkilerine dikkati çekti.

Isyerlerinden yapilan müzik yayinlari ve kalabaligin etkisiyle sürekli gürültünün hakim oldugu merkezlerde, yogun ve parlak isiga maruz kalindigini ifade eden Öztanriöver, “Dis etkenler nedeniyle beden sürekli uyarilmis durumdadir ve bu durum strese neden olur” dedi. Öztanriöver, havalandirma sistemlerinin yetersiz kalmasi ya da asiri sicakligin da olumsuz etkiler yarattigini kaydetti.

Kalabalik mekanlarin kisiler üzerinde “gözetleniyormus” hissi uyandirdigini ve kaygiya yol açtiginin altini çizen Öztanriöver, söyledevam etti: “Kisi kapali ve kalabalik mekanlarin neden oldugu etkinin farkinda olmayabilir. Ancak buralarda uzun vakit geçirdiginde, bas agrisi, kan basincinda yükselme, kalp çarpintisi, kaslarda gerilme, nefeste düzensizlik gibi sorunlar yasanir. Bu sikintilarin kaynagi iseortamin yarattigi strestir.”

Öztanriöver, ürünlerin tanitimi için hazirlanan çok renkli görsel malzemelerin de kisinin dikkatini birçok noktaya dagittigini ve agir spor aktiviteleri ölçüsünde yorgunluga neden oldugunu söyledi.

BOS SEPET BASKISI

Alisveris merkezlerinin, ürün çesitliligi ve ödeme kolayliklari ile ihtiyacinin üstünde alisverise sevk ettigini de savunan Dr. Sümer Öztanriöver, söyle devam etti: “Bu tür merkezlerde kisiler üzerlerinde (alisveris yapma) baskisihissedebilirler. Sepetlerinin bos olmasi onlari huzursuz eder. Alisverisin cazibesinin yaninda, ihtiyaçlarinin ya da maddi olanaklarinin üzerinde mal satin aldiklarini bilmek, ruhsal olarak ikilem yasamlarina ve mutsuzluk hissine yol açar.”

Alisveris merkezlerinin kalabalik, gürültülü, parlak aydinlatmali ve havasiz ortamlari nedeniyle bazi psikolojik hastaliklarin ortaya çikmasinda ya da tekrarlamasinda etkili oldugunu da ifade eden Öztanriöver, özellikle panik atak nöbetlerinin bu tür yerlerde yasandigini söyledi.

Öztanriöver, alisveris merkezlerinde geçirilen sürenin kisa ve verimli olmasi için bir program kapsaminda hareket edilmesini önererek, “(Ne alacagimi görünce hatirlarim) düsüncesi çok yanlistir.Mutlaka önceden bir alisveris listesi hazirlanmali ve bu listeyi en kisa sürede tamamlayip, açik havaya çikilmalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası