Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alisveris merkezleri ‘daraltiyor’

Büyük ve kapali merkezlerde uzun süren alisveris yapmak, strese ve buna bagli fiziksel sikintilara neden oluyor.

Panik atak krizleri, daha çok gürültünün ve parlak isiklarin yogun oldugu kalabalik alisveris merkezlerinde ortaya çikiyor.

Hafta sonlarini degerlendirmek ve ihtiyaçlari gidermek için tercih edilen büyük alisveris merkezlerinin kalabalik, gürültülü ve yogun isikli ortamlarinin, strese ve buna bagli fiziksel sikintilara neden oldugu bildirildi.

Adana Numune Hastanesi’nde görevli Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Psikiyatrist Dr. Sümer Öztanriöver, son dönemde sayilari giderek artan ve ailece zaman geçirmenin alternatifi haline gelen çok kapsamli alisveris merkezlerinin ruh ve beden sagligi üzerindeki etkilerine dikkati çekti.

Isyerlerinden yapilan müzik yayinlari ve kalabaligin etkisiyle sürekli gürültünün hakim oldugu merkezlerde, yogun ve parlak isiga maruz kalindigini ifade eden Öztanriöver, “Dis etkenler nedeniyle beden sürekli uyarilmis durumdadir ve bu durum strese neden olur” dedi. Öztanriöver, havalandirma sistemlerinin yetersiz kalmasi ya da asiri sicakligin da olumsuz etkiler yarattigini kaydetti.

Kalabalik mekanlarin kisiler üzerinde “gözetleniyormus” hissi uyandirdigini ve kaygiya yol açtiginin altini çizen Öztanriöver, söyledevam etti: “Kisi kapali ve kalabalik mekanlarin neden oldugu etkinin farkinda olmayabilir. Ancak buralarda uzun vakit geçirdiginde, bas agrisi, kan basincinda yükselme, kalp çarpintisi, kaslarda gerilme, nefeste düzensizlik gibi sorunlar yasanir. Bu sikintilarin kaynagi iseortamin yarattigi strestir.”

Öztanriöver, ürünlerin tanitimi için hazirlanan çok renkli görsel malzemelerin de kisinin dikkatini birçok noktaya dagittigini ve agir spor aktiviteleri ölçüsünde yorgunluga neden oldugunu söyledi.

BOS SEPET BASKISI

Alisveris merkezlerinin, ürün çesitliligi ve ödeme kolayliklari ile ihtiyacinin üstünde alisverise sevk ettigini de savunan Dr. Sümer Öztanriöver, söyle devam etti: “Bu tür merkezlerde kisiler üzerlerinde (alisveris yapma) baskisihissedebilirler. Sepetlerinin bos olmasi onlari huzursuz eder. Alisverisin cazibesinin yaninda, ihtiyaçlarinin ya da maddi olanaklarinin üzerinde mal satin aldiklarini bilmek, ruhsal olarak ikilem yasamlarina ve mutsuzluk hissine yol açar.”

Alisveris merkezlerinin kalabalik, gürültülü, parlak aydinlatmali ve havasiz ortamlari nedeniyle bazi psikolojik hastaliklarin ortaya çikmasinda ya da tekrarlamasinda etkili oldugunu da ifade eden Öztanriöver, özellikle panik atak nöbetlerinin bu tür yerlerde yasandigini söyledi.

Öztanriöver, alisveris merkezlerinde geçirilen sürenin kisa ve verimli olmasi için bir program kapsaminda hareket edilmesini önererek, “(Ne alacagimi görünce hatirlarim) düsüncesi çok yanlistir.Mutlaka önceden bir alisveris listesi hazirlanmali ve bu listeyi en kisa sürede tamamlayip, açik havaya çikilmalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası