Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Grip vurmaya basladi!

Aylardir tartisilan, fakat sessizligini koruyan grip virüsü, geçtigimiz günlerde tespit edildi. Virüsün yol açtigi hastalik, Türkiye de görülmeye baslandi.

Sonbahar basindan bu yana beklenen, ancak sessizligini koruyan grip virüsü, Istanbul Tip Fakültesi Viroloji laboratuari tarafindan yürütülen grip tarama çalismalari neticesinde teshis edildi. Aralik ayi ortalarina kadar sessiz kalan grip virüsünün artik görülmeye ve hastalik yapmaya basladigini açiklayan Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Viroloji Bölüm Baskani Prof Dr. Selim Badur, basta risk grubunda yer alan kisiler olmak üzere herkesi bir an önce önlem almaya çagiriyor.

Henüz bireysel vakalar seklinde görülmekte olan grip hastaliginin, hemen her yil oldugu gibi Ocak ve Subat aylarinda yaygin salginlar yapmasi bekleniyor.

SALGIN ÇOCUKLARDAN BASLIYOR

Her yil degisime ugrayan, bu nedenle sürekli izlenmesi gereken grip virüsü, ülkemizde Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Viroloji Laboratuarinca son yillarda yürütülmekte olan grip taramasi çerçevesinde inceleniyor. Virüsün ilk asamada çocuklarda hastalik yapmaya basladigina dikkat çeken uzmanlar, salginlarin genellikle çocuklarda basladigini, daha sonra eriskinlere yayildigini hatirlatiyor.

Ilk kez geçen yil tespit edilen ve bu seneki grip asilarina eklenen Fujiyan grip virüsü, özellikle çocuklarda agir hastaliga, hatta ölümlere neden olmustu. Bu sezonda da yine çocuklardan baslayan grip salgininin Fujian grip virüsü ile meydana geldigi tahmin ediliyor. Uzmanlar, konuyla ilgili arastirmalarin devam ettigini belirtiyor.

GRIP ASISI YAPTIRMAK IÇIN GEÇ KALMADINIZ!

Büyük küçük herkesi tehdit eden grip salginina karsi korunmanin en etkin yolu grip asisi. “Asi olmak için önerilen Eylül-Ekim-Kasim aylari geçti, artik yapacak bir sey kalmadi” diye düsünülmemesi gerektigini söyleyen Prof. Dr. Selim Badur, grip salginlarinin hemen her yil Aralik sonlarinda baslayip Mart sonuna kadar devam ettigini, ancak hastalik geçirilmedigi sürece Aralik, Ocak ve hatta Subat aylarinda dahi asi olunabildigini belirtiyor.

Asinin koruyuculugu, uygulamadan yaklasik 7-10 gün sonra basliyor. Uzmanlar, özellikle 60 yas üzerindeki kisiler ile astim, seker, kalp, kanser ve KOAH hastalarinin zaman geçirmeden mutlaka asilanmalari öneriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası