Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Grip vurmaya basladi!

Aylardir tartisilan, fakat sessizligini koruyan grip virüsü, geçtigimiz günlerde tespit edildi. Virüsün yol açtigi hastalik, Türkiye de görülmeye baslandi.

Sonbahar basindan bu yana beklenen, ancak sessizligini koruyan grip virüsü, Istanbul Tip Fakültesi Viroloji laboratuari tarafindan yürütülen grip tarama çalismalari neticesinde teshis edildi. Aralik ayi ortalarina kadar sessiz kalan grip virüsünün artik görülmeye ve hastalik yapmaya basladigini açiklayan Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Viroloji Bölüm Baskani Prof Dr. Selim Badur, basta risk grubunda yer alan kisiler olmak üzere herkesi bir an önce önlem almaya çagiriyor.

Henüz bireysel vakalar seklinde görülmekte olan grip hastaliginin, hemen her yil oldugu gibi Ocak ve Subat aylarinda yaygin salginlar yapmasi bekleniyor.

SALGIN ÇOCUKLARDAN BASLIYOR

Her yil degisime ugrayan, bu nedenle sürekli izlenmesi gereken grip virüsü, ülkemizde Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Viroloji Laboratuarinca son yillarda yürütülmekte olan grip taramasi çerçevesinde inceleniyor. Virüsün ilk asamada çocuklarda hastalik yapmaya basladigina dikkat çeken uzmanlar, salginlarin genellikle çocuklarda basladigini, daha sonra eriskinlere yayildigini hatirlatiyor.

Ilk kez geçen yil tespit edilen ve bu seneki grip asilarina eklenen Fujiyan grip virüsü, özellikle çocuklarda agir hastaliga, hatta ölümlere neden olmustu. Bu sezonda da yine çocuklardan baslayan grip salgininin Fujian grip virüsü ile meydana geldigi tahmin ediliyor. Uzmanlar, konuyla ilgili arastirmalarin devam ettigini belirtiyor.

GRIP ASISI YAPTIRMAK IÇIN GEÇ KALMADINIZ!

Büyük küçük herkesi tehdit eden grip salginina karsi korunmanin en etkin yolu grip asisi. “Asi olmak için önerilen Eylül-Ekim-Kasim aylari geçti, artik yapacak bir sey kalmadi” diye düsünülmemesi gerektigini söyleyen Prof. Dr. Selim Badur, grip salginlarinin hemen her yil Aralik sonlarinda baslayip Mart sonuna kadar devam ettigini, ancak hastalik geçirilmedigi sürece Aralik, Ocak ve hatta Subat aylarinda dahi asi olunabildigini belirtiyor.

Asinin koruyuculugu, uygulamadan yaklasik 7-10 gün sonra basliyor. Uzmanlar, özellikle 60 yas üzerindeki kisiler ile astim, seker, kalp, kanser ve KOAH hastalarinin zaman geçirmeden mutlaka asilanmalari öneriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası