Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çare liposuction olabilir

Vücut özelliklerimiz istedigimiz vücut seklinden farkli olabilir. Öyle ki, diyet ve egzersizle bile bu istenmeyen çikintilardan kurtulamayabilirsiniz. Bu durumda çare yag dokularinin alinmasi ameliyati yani liposuction olabilir...

Kisinin kilo vermesini saglayici bir ameliyat olmayan ve sismanlik tedavisinde uygulanmayan Liposuction’in amaci, vücudun belli bölgelerindeki yaglari alarak vücut hatlarini düzgün hale getirmektir. Vücut bu bölgeleri tekrar eski haline getirecek sekilde yag hücreleri olusturmaz. Liposuction, genellikle yanaklar, çene alti, boyun, kollarin üst kismi, gögüs, sirt, bel, karin, kalça, basen, uyluk ve dizlerin iç yüzü için uygulanir. Deri üzerinde gizlenebilecek yerlerde açilan 3-5 mm uzunlugundaki deliklerden yapilan ameliyat yerleri birkaç dikis ile kapatilir ve birkaç ayda fark edilmez hale gelir.

Liposuction, vücudun belli bölgelerinde birikmis olan yag dokularinin küçük bir delikten bir kanül kullanilarak vakum ile disariya alinmasidir. Baykent Cerrahi ve Tip Merkezi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Op. Dr. Erhan Eryilmaz Liposuction’in kisinin kilo vermesini saglayici bir ameliyat olmadigini ve sismanlik tedavisinde uygulanmadiginin altini özellikle çizerek; Liposuction’in amacinin vücudun belli bölgelerindeki yaglari alarak vücut hatlarini düzgün hale getirmek oldugunu belirtti.

Yeterince diyet ve egzersize ragmen eritilemeyen yag dokularinin alinisindan sonra, vücut bu bölgeleri tekrar eski haline getirecek sekilde yag hücreleri olusturmaz, yani sonuç kalicidir. Ancak ameliyattan sonra kilo alimi söz konusu olursa vücutta genel bir yag birikimi olusur, sadece ameliyat yapilan bölgelerde özel bir birikim olusmaz. Vücutta fazla yag birikimi olan herhangi bir yere uygulanabilir. Genel olarak uygulama yerleri, yanaklar, çene alti, boyun, kollarin üst kismi, gögüs, sirt, bel, karin, kalça, basen, uyluk ve dizlerin iç yüzüdür.

UYGULAMA

Uygulamanin basinda, yag alinacak bölgelere özel solüsyonlar injekte edilir, bu sayede ameliyat sirasinda ciddi kan kaybi olmaz ve ameliyat sonrasi agri hissi azalir. Deri üzerinde açilan delikler sadece kanülün girebilmesine yetecek kadar olup genellikle 3-5 mm uzunluktadir ve kivrim yerleri ya da mayo içi gibi gizli kalan yerlerden giris tercih edilir, birkaç dikis ile kapatilir ve birkaç ayda fark edilmez hale gelir. Ameliyattan sonraki ilk saatler hafif agri hissedebilirsiniz ki bu agri, agri kesiciler ile kontrol altina alinabilir. Ameliyattan birkaç saat sonra bir kisinin yardimini alarak ayaga kalkip yürüyebilirsiniz. Ek bir ameliyat uygulanmamis ve çok yüksek miktarlarda yag alinmamis ise ayni gün hastaneden çikabilirsiniz. Istirahat halindeyken agri hissetmezsiniz, ancak ameliyat oldugunuz bölgeye dokunuldugunda ya da hareket halindeyken agri duyabilirsiniz. Hissedeceginiz bu agri rahatsiz edici nitelikte siddetli bir agri degildir.

Ameliyatin ertesi günü ayaga kalkip yürürken belki yardima ihtiyaciniz olabilir, ancak 2 gün sonra hiç yardimsiz bir sekilde yürüyüp hafif aktivitelere katilabilirsiniz, hatta yorucu ve yogun olmamak kosulu ile isinize bile baslayabilirsiniz. Yapilan girisimin yan etkilerinin en aza indirilmesi için kisa sürede normal aktivitenize ulasmanizda yarar vardir ancak yogun ve yorucu aktivitelere baslamak, iyilesme süreciniz geregi birkaç haftayi bulur.

Ameliyattan sonraki dönemde ameliyat oldugunuz bölgelerde morarma, siskinlik, gerginlik, kasinti ve çekilme hissi olabilir, bunlar normaldir. Ameliyatin dogal bir sonucu olan ödem (sislik), size hiç incelme olmamis hissi verebilir. Ödem üç hafta içinde azalir ve gerçek vücut hatlariniz yavas yavas ortaya çikmaya baslar. Ödemin azalmasiyla ameliyat oldugunuz bölgelerin dokundugunuzda normalden daha sert oldugunu hissedebilirsiniz. Bu durum yara iyilesmesinin dogal bir sonucudur.

4 HAFTA KORSE YA DA SIKI ÇORAP GIYMEK GEREKIYOR

Ameliyat sonrasi ortaya çikabilen morarmalarin kaybolmasi ortalama 3-4 hafta sürer.

Bu dönemde ilk 4 hafta korse ya da siki çorap giymeniz, dokularin vücudunuz üzerine oturmasi ve sekillenmesi açisindan çok önemlidir. Ödemin tamamen geçmesini takiben dokularin normal kivamini kazanmasi ortalama üç ayi bulur.

Bu girisimin sonunda vücut hatlarinizda kalici ve çarpici bir düzelme saglanir. Hiçbir zaman düzelmeyecegini düsündügünüz, psikolojik olarak rahatsiz eden ve egzersizlerle düzeltemediginiz görünümünüz yeni bir sekil kazanacak ve kendinize güveniniz artacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası