Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dizlerde olusan sorunlar

Zaman zaman yasadiginiz diz agrilari 1-2 hafta içinde kendiliginden geçebilse de bazen dizinizdeki önemli bir problemin sinyalleri olabilir.

Diz ekleminde hissedilen agri, takilma ve sisme sikayetlerini dizinizin bozulmakta oldugunun bir göstergesi olarak kabul edebilirsiniz. Diz problemleri kisinin yasam tarziyla ilgili olarak farkli yaslarda kendini gösterebilir. Örnegin sporcularda genç yaslarda görülür...

Dizdeki kemik disinda baglarin, menüsküsler ve kikirdak dokularin birbirlerine yardimci olarak çalisip dizin kusursuz isleyisini sagladigini belirten Acibadem Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Op. Dr. Ugur Haklar, “Dokulardan herhangi birinde bir yaralanma olursa dizimizi kullanmamiz güçlesir ve bir süre sonra agri ortaya çikar.

Zaman zaman yasadigimiz diz agrilari 1-2 hafta içinde kendiliginden geçebilse de bazen dizimizde önemli bir problemin habercisi olmaktadir. Diz ekleminde hissedilen agri en önemli belirtidir. Bu agri, takilma ve sisme sikayetleri, dizinizin bozulmakta oldugunun habercisi olabilir.” diyor ve ekliyor: “Diz problemlerinin agirlik kazandigi yaslar kisinin yasam tarziyla baglantili. Örnegin sporcularda genç yaslarda görülürken, sakin bir yasami olan kisilerde ise 40 yas sonrasinda ortaya çikiyor.”

Sporcularda siklikla karsilasilan önemli yaralanmalarin bir tanesi de ön çapraz bag kopmalari oldugunu belirten Op.Dr. Haklar ön çapraz bag diz içinde olan önemli bir bag olup, kopmasi durumunda sporcunun performansinin sergilenmesinde engel olusturdugunu belirtiyor. Ön çapraz bag yirtigi kopuk olan ve spor yapmayi amaçlayan hastalara dizin baska bir bölgesinden alinan bagi artroskopik yöntemle eklem içine yerlestirip ön çapraz bag rekonstrüksiyonu yapilir.

TEDAVIDE IZLENEN IKI YOL:

Önemli kikirdak problemi, menüsküs yirtigi olmayan ve çapraz baglari saglam olan hastalarda fizik tedavi ve diz çevresindeki adalelerin güçlendirilmesi yaninda ilaç tedavisi uygulanir. Tersi durumda genellikle artroskopik cerrahinin gündeme geldigini belirten Opr. Dr. Ugur Haklar sunlari söylüyor: “Artroskopi, dizin içine bakmak için kullanilan bir cerrahi yöntemdir. Operasyon sirasinda kamera ve isik kaynagindan olusan bir sistem kullanilmaktadir.

Bu kamera sistemi, ince bir çubuk seklinde düzenlenmis olup dar eklem araligina küçük kesiler ile girmemizi, eklem araligini aydinlatmamizi ve görmemizi saglar. Artroskopik cerrahide amaç, hastalari en az doku hasari ve en dogru tedavi ile en kisa sürede arzu ettikleri aktivite düzeyine geri döndürmektir.”

MENÜSKÜS YIRTIGI TEDAVISI:

Ideal tedavi olan artroskopik cerrahi ile genellikle yirtik kisimin çikarildigini belirten Acibadem Hastanesi Bakirköy Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Ömer Taser, “Yirtik uygun ise yine artroskopik cerrahi ile menüsküs dikilebilir. Son zamanlarda üzerinde çalisilan konu menüsküs transplantasyonlari, yani ölüden menüsküs nakilleridir. Ancak bu tedavi yöntemi üzerinde çalismalar halen devam etmektedir.” diyor.

KIKIRDAK TEDAVISINDEKI SON GELISMELER:

Kikirdak dokusu da, menüsküs gibi kendini yenileme özelligi olmayan bir doku. Günlük yasamda da, sportif ugraslar sonucunda da alt eklemlerle ilgili, özellikle diz ve ayak bilegi eklemlerinde kikirdak problemleriyle sik karsilasiliyor. Prof. Dr. Ömer Taser “Kikirdak problemlerinde kirilmis kikirdak parçasi çikariliyor. Kikirdaksiz bölgede tekrar kikirdak olusturulmasi saglanabilse de olusan kikirdak, orijinali kadar saglam ve kaliteli olmuyor. Bu nedenle son zamanlarda kikirdak problemlerinde, kikirdak dokusu nakli sik uyguladigimiz bir yöntem. Bu yöntemle eklemin yük binmeyen yüzeylerinden altinda bir kemik blok ile aldigimiz canli kikirdak dokusunu, ayni kisinin ilgili eklemindeki hasarli bölgeye naklediyoruz. Sonuç çok basarili.”diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası