Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ruh sagligimiz kirmizi alarm veriyor!

Bundan 6 yil önce Saglik Bakanligi'nin hazirladigi rapor, Türk insaninin ruh sagliginda alarm zilleri çaldigina isaret ediyordu. Öngörüler dogru çikti. Iste çarpici bulgular

Ruh sagligi problemi yasayanlarin sayisanda patlama yasaniyor. 5 yil sonrasiyla ilgili tahminlerse dudak uçuklatan cinsten. Bakanlik, tüm il ve ilçelerdeki devlet hastanelerine, "psikiyatri servislerinin güçlendirilmesi ve yeni uzmanlar atanmasi" yönünde genelge gönderdi.

Nokta Dergisi'nin yaptigi derlemeye göre, toplumun 4'te 1'ine tekamül eden yaklasik 20 milyon ruh sagligi sorunlu insan bulunuyor. Üstelik bu 20 milyon insanin en az 7 milyonunun acil tedavi almasi sart.

Kalan 13 milyonun uzmana danismasi önemli. Bu durum gerekli önlemlerin alinmamasi durumunda ise yiginla bekleyen potansiyel ruh hastalari anlamina geliyor. Uzmanlarin simdilerde dikkatle üzerinde durdugu konu; "yillar önce toplum ruh sagliginda tahmin edilen noktaya bugün gelindi. Peki, bugünkü verilerden hareketle bes yil sonra ruh sagligi göstergeleri nasil bir hal alacak? Iste o çarpici tahminler bu soruya cevap olarak karsimiza çikiyor.

Bakirköy Psikiyatri Tedavi ve Arastirma Merkezi'nden Uzman Dr. Ayhan Akcan, gelinen son durumu özetliyor ve isin önemine dikkat çekiyor: "Bes yil önce toplum ruh sagligi ile ilgili konulari tartisirken, madde kullaniminin, marjinal akimlarin, depresyonun, cinnet olaylarinin, intiharin ya da benzeri durumlarin artacagini söylüyorduk. Hepsinde tahmin edilen oranlarin da üzerinde artis oldu. Simdi ise ülkenin bir bes yil sonra gelecegi noktayi tartisiyoruz. Bu da demek oluyor ki artik kaybedilecek vakit kalmadi.

Önlem alinmazsa bes yil içinde yilda bir milyona yakin soygun olaylari ile karsilasabiliriz. Insanlar, simdi gece saat 23.00-24.00'e kadar disarida kalabiliyor. Ama bes yil sonra bu mümkün olmayabilir. Tipki ABD'de oldugu gibi. Yine üzerine gidilmezse, okullarda madde kullanimindaki artisin yani sira, hirsizlik, aile içi bosanmalar, tecavüzler, cinayet ve intihar olaylarinda tahmin edilenin de üzerinde artislar yasanir. Yani bir bakima suç dosyasi kabarmis, huzursuzluklarin bas gösterdigi, mutsuz insanlarin çogunlukta oldugu bir Türkiye."

Kaynak: Nokta
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası