Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ruh sagligimiz kirmizi alarm veriyor!

Bundan 6 yil önce Saglik Bakanligi'nin hazirladigi rapor, Türk insaninin ruh sagliginda alarm zilleri çaldigina isaret ediyordu. Öngörüler dogru çikti. Iste çarpici bulgular

Ruh sagligi problemi yasayanlarin sayisanda patlama yasaniyor. 5 yil sonrasiyla ilgili tahminlerse dudak uçuklatan cinsten. Bakanlik, tüm il ve ilçelerdeki devlet hastanelerine, "psikiyatri servislerinin güçlendirilmesi ve yeni uzmanlar atanmasi" yönünde genelge gönderdi.

Nokta Dergisi'nin yaptigi derlemeye göre, toplumun 4'te 1'ine tekamül eden yaklasik 20 milyon ruh sagligi sorunlu insan bulunuyor. Üstelik bu 20 milyon insanin en az 7 milyonunun acil tedavi almasi sart.

Kalan 13 milyonun uzmana danismasi önemli. Bu durum gerekli önlemlerin alinmamasi durumunda ise yiginla bekleyen potansiyel ruh hastalari anlamina geliyor. Uzmanlarin simdilerde dikkatle üzerinde durdugu konu; "yillar önce toplum ruh sagliginda tahmin edilen noktaya bugün gelindi. Peki, bugünkü verilerden hareketle bes yil sonra ruh sagligi göstergeleri nasil bir hal alacak? Iste o çarpici tahminler bu soruya cevap olarak karsimiza çikiyor.

Bakirköy Psikiyatri Tedavi ve Arastirma Merkezi'nden Uzman Dr. Ayhan Akcan, gelinen son durumu özetliyor ve isin önemine dikkat çekiyor: "Bes yil önce toplum ruh sagligi ile ilgili konulari tartisirken, madde kullaniminin, marjinal akimlarin, depresyonun, cinnet olaylarinin, intiharin ya da benzeri durumlarin artacagini söylüyorduk. Hepsinde tahmin edilen oranlarin da üzerinde artis oldu. Simdi ise ülkenin bir bes yil sonra gelecegi noktayi tartisiyoruz. Bu da demek oluyor ki artik kaybedilecek vakit kalmadi.

Önlem alinmazsa bes yil içinde yilda bir milyona yakin soygun olaylari ile karsilasabiliriz. Insanlar, simdi gece saat 23.00-24.00'e kadar disarida kalabiliyor. Ama bes yil sonra bu mümkün olmayabilir. Tipki ABD'de oldugu gibi. Yine üzerine gidilmezse, okullarda madde kullanimindaki artisin yani sira, hirsizlik, aile içi bosanmalar, tecavüzler, cinayet ve intihar olaylarinda tahmin edilenin de üzerinde artislar yasanir. Yani bir bakima suç dosyasi kabarmis, huzursuzluklarin bas gösterdigi, mutsuz insanlarin çogunlukta oldugu bir Türkiye."

Kaynak: Nokta
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası