Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Horlamayi 5 soru ile teshis edin

Horlama; özellikle de gürültülü olanlari, çevredekileri rahatsiz eder. Ses bazen o kadar yükselir ki, horlayan kisinin kendisi bile bu sesten uyanir ve ise yorgun gider, konsantre olmakta güçlük çeker. Çalisma istegi yok olur. Aile ve çevre ile iletisimi bozulur.

Baykent Cerrahi ve Tip Merkezi Kulak-Burun-Bogaz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Mehmet Erem, uyku apnesinin kisilerin sagligini hem tibbi açidan hem de sosyal açidan bozdugunu ve yasam kalitesini düsürdügünü söylüyor. Saglikli bir uyku uyunamadigi için, gün içinde devam eden uykusuzluga bagli trafik kazalarinin da büyük bir risk oldugunu belirtiyor.

Bu hastalik, özellikle orta yastaki kilolu erkeklerde daha sik görülüyor. Hareketsiz bir ortamda beslenme aliskanliklarina bagli olarak genellikle kilolu olan soförlerde karsilasilan uyku hastaliklari, korkunç sonuçlara yol açabiliyor. Insanlar kilo aldiklarinda, yag dokulari sadece göbek etrafi, bel, basen gibi görünen bölgelere yigilmazlar. Üst solunum yollarinda, bogaz ve çevresinde de birikerek, hava yolunu daraltirlar.

Horlama esas olarak bir hastalik degil, bir belirtidir. Üst solunum yolunda nefes alma ve verme sirasinda ortaya çikan direncin olusturdugu titresimlere baglidir. Asil tehlike, bu direncin yarattigi uykuda solunum durmasi (apne) ve oksijenleme azligina bagli olarak tüm vücutta olusan metabolik ve sistemlik hastaliklardir (kalp-damar hastaliklari, hipertansiyon, akciger hastaliklari gibi).

Yetiskinlerde, 100 kadar uyku bozuklugu yapan hatalik vardir. Bunlardan en önemlisi, uyku apnesidir. Bu hastaligin önemi, öldürebilme yetenegi ve sinsi seyretmesinden kaynaklanir.Uykuda nefesin 10 saniye ve daha fazla kesilmesi, ‘apne’ olarak adlandirilir. Uykuda nefes kesilmesinin sayisinin saatte 5’in üstüne çikmasi, tikayici tipte uyku apnesinden kaynaklanir. Uykuda nefesin kismi kesilmesi, horlama olarak ortaya çikar.

Bu hastalikta horlama, uyku esnasinda el ve ayaklarda çekilmeler, kasilmalar, vücudun sürekli pozisyon degistirmesi, yüksek tansiyon, kalp ile ilgili sorunlar, mide ile ilgili rahatsizliklar siklikla görülebilir.Ayrica bu hastalarda, depresyon, asiri sinirlilik, cinsel sogukluk, ögrenme zorluklari, unutkanlik, iste basari ve performans düsüklügüne yol açar.

Gün içinde uyuklama hali o kadar ilerler ki, telefonla konusurken uykuya dalanlar bile görülmektedir. Hastalarin sabah bas agrilari olup, yorgun kalkarlar, gün içinde uykuya meyilleri vardir. Aksam televizyon karsisinda uyuma, uzun araç kullaniminda uyuma gibi özellikler ortaya çikar. Bu hastalarda enfarktüs ve felç riski de artmistir.

Hastaligin kesin teshisi 5 soru ile saptanabilir:

Bir kisi; Horluyorsa, Uyukluyorsa, Aniden uyaniyorsa, Yakinlari tarafindan uykuda nefesinin durakladigi görülüyorsa, Yaka ölçüsü 43 cm’den büyükse muhtemelen uyku apnesi hastaligina yakalanmis demektir...
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası