Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Horlamayi 5 soru ile teshis edin

Horlama; özellikle de gürültülü olanlari, çevredekileri rahatsiz eder. Ses bazen o kadar yükselir ki, horlayan kisinin kendisi bile bu sesten uyanir ve ise yorgun gider, konsantre olmakta güçlük çeker. Çalisma istegi yok olur. Aile ve çevre ile iletisimi bozulur.

Baykent Cerrahi ve Tip Merkezi Kulak-Burun-Bogaz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Mehmet Erem, uyku apnesinin kisilerin sagligini hem tibbi açidan hem de sosyal açidan bozdugunu ve yasam kalitesini düsürdügünü söylüyor. Saglikli bir uyku uyunamadigi için, gün içinde devam eden uykusuzluga bagli trafik kazalarinin da büyük bir risk oldugunu belirtiyor.

Bu hastalik, özellikle orta yastaki kilolu erkeklerde daha sik görülüyor. Hareketsiz bir ortamda beslenme aliskanliklarina bagli olarak genellikle kilolu olan soförlerde karsilasilan uyku hastaliklari, korkunç sonuçlara yol açabiliyor. Insanlar kilo aldiklarinda, yag dokulari sadece göbek etrafi, bel, basen gibi görünen bölgelere yigilmazlar. Üst solunum yollarinda, bogaz ve çevresinde de birikerek, hava yolunu daraltirlar.

Horlama esas olarak bir hastalik degil, bir belirtidir. Üst solunum yolunda nefes alma ve verme sirasinda ortaya çikan direncin olusturdugu titresimlere baglidir. Asil tehlike, bu direncin yarattigi uykuda solunum durmasi (apne) ve oksijenleme azligina bagli olarak tüm vücutta olusan metabolik ve sistemlik hastaliklardir (kalp-damar hastaliklari, hipertansiyon, akciger hastaliklari gibi).

Yetiskinlerde, 100 kadar uyku bozuklugu yapan hatalik vardir. Bunlardan en önemlisi, uyku apnesidir. Bu hastaligin önemi, öldürebilme yetenegi ve sinsi seyretmesinden kaynaklanir.Uykuda nefesin 10 saniye ve daha fazla kesilmesi, ‘apne’ olarak adlandirilir. Uykuda nefes kesilmesinin sayisinin saatte 5’in üstüne çikmasi, tikayici tipte uyku apnesinden kaynaklanir. Uykuda nefesin kismi kesilmesi, horlama olarak ortaya çikar.

Bu hastalikta horlama, uyku esnasinda el ve ayaklarda çekilmeler, kasilmalar, vücudun sürekli pozisyon degistirmesi, yüksek tansiyon, kalp ile ilgili sorunlar, mide ile ilgili rahatsizliklar siklikla görülebilir.Ayrica bu hastalarda, depresyon, asiri sinirlilik, cinsel sogukluk, ögrenme zorluklari, unutkanlik, iste basari ve performans düsüklügüne yol açar.

Gün içinde uyuklama hali o kadar ilerler ki, telefonla konusurken uykuya dalanlar bile görülmektedir. Hastalarin sabah bas agrilari olup, yorgun kalkarlar, gün içinde uykuya meyilleri vardir. Aksam televizyon karsisinda uyuma, uzun araç kullaniminda uyuma gibi özellikler ortaya çikar. Bu hastalarda enfarktüs ve felç riski de artmistir.

Hastaligin kesin teshisi 5 soru ile saptanabilir:

Bir kisi; Horluyorsa, Uyukluyorsa, Aniden uyaniyorsa, Yakinlari tarafindan uykuda nefesinin durakladigi görülüyorsa, Yaka ölçüsü 43 cm’den büyükse muhtemelen uyku apnesi hastaligina yakalanmis demektir...
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası