Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Horlamayi 5 soru ile teshis edin

Horlama; özellikle de gürültülü olanlari, çevredekileri rahatsiz eder. Ses bazen o kadar yükselir ki, horlayan kisinin kendisi bile bu sesten uyanir ve ise yorgun gider, konsantre olmakta güçlük çeker. Çalisma istegi yok olur. Aile ve çevre ile iletisimi bozulur.

Baykent Cerrahi ve Tip Merkezi Kulak-Burun-Bogaz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Mehmet Erem, uyku apnesinin kisilerin sagligini hem tibbi açidan hem de sosyal açidan bozdugunu ve yasam kalitesini düsürdügünü söylüyor. Saglikli bir uyku uyunamadigi için, gün içinde devam eden uykusuzluga bagli trafik kazalarinin da büyük bir risk oldugunu belirtiyor.

Bu hastalik, özellikle orta yastaki kilolu erkeklerde daha sik görülüyor. Hareketsiz bir ortamda beslenme aliskanliklarina bagli olarak genellikle kilolu olan soförlerde karsilasilan uyku hastaliklari, korkunç sonuçlara yol açabiliyor. Insanlar kilo aldiklarinda, yag dokulari sadece göbek etrafi, bel, basen gibi görünen bölgelere yigilmazlar. Üst solunum yollarinda, bogaz ve çevresinde de birikerek, hava yolunu daraltirlar.

Horlama esas olarak bir hastalik degil, bir belirtidir. Üst solunum yolunda nefes alma ve verme sirasinda ortaya çikan direncin olusturdugu titresimlere baglidir. Asil tehlike, bu direncin yarattigi uykuda solunum durmasi (apne) ve oksijenleme azligina bagli olarak tüm vücutta olusan metabolik ve sistemlik hastaliklardir (kalp-damar hastaliklari, hipertansiyon, akciger hastaliklari gibi).

Yetiskinlerde, 100 kadar uyku bozuklugu yapan hatalik vardir. Bunlardan en önemlisi, uyku apnesidir. Bu hastaligin önemi, öldürebilme yetenegi ve sinsi seyretmesinden kaynaklanir.Uykuda nefesin 10 saniye ve daha fazla kesilmesi, ‘apne’ olarak adlandirilir. Uykuda nefes kesilmesinin sayisinin saatte 5’in üstüne çikmasi, tikayici tipte uyku apnesinden kaynaklanir. Uykuda nefesin kismi kesilmesi, horlama olarak ortaya çikar.

Bu hastalikta horlama, uyku esnasinda el ve ayaklarda çekilmeler, kasilmalar, vücudun sürekli pozisyon degistirmesi, yüksek tansiyon, kalp ile ilgili sorunlar, mide ile ilgili rahatsizliklar siklikla görülebilir.Ayrica bu hastalarda, depresyon, asiri sinirlilik, cinsel sogukluk, ögrenme zorluklari, unutkanlik, iste basari ve performans düsüklügüne yol açar.

Gün içinde uyuklama hali o kadar ilerler ki, telefonla konusurken uykuya dalanlar bile görülmektedir. Hastalarin sabah bas agrilari olup, yorgun kalkarlar, gün içinde uykuya meyilleri vardir. Aksam televizyon karsisinda uyuma, uzun araç kullaniminda uyuma gibi özellikler ortaya çikar. Bu hastalarda enfarktüs ve felç riski de artmistir.

Hastaligin kesin teshisi 5 soru ile saptanabilir:

Bir kisi; Horluyorsa, Uyukluyorsa, Aniden uyaniyorsa, Yakinlari tarafindan uykuda nefesinin durakladigi görülüyorsa, Yaka ölçüsü 43 cm’den büyükse muhtemelen uyku apnesi hastaligina yakalanmis demektir...
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası