Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Genel Saglik Sigortasi ne getirecek?

Kamu saglik sigortaciligini birlestirmeyi hedefleyen Genel Saglik Sigortasi Sistemi, Bag-Kur, SSK, Emekli Sandigi ve Yesil Kart'li sigortalilar için yenilikler içeriyor.

Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi Sosyal Güvenlik Kurumu Baskanligi'nca hazirlanan Genel Saglik Sigortasi Tasarisi Taslagina göre, bu kanunda belirtilen sosyal sigorta kurumlarina tabi olmasi gerekenler ilgili kanunlarin kapsamina girdikleri tarihten itibaren sigortali sayilacaklar.

Herhangi bir sosyal sigorta kurumuna tabi olmayip kazanç ve gelirleri yoksulluk siniri üzerinde bulunanlar bir ay içerisinde bildirim formunu ikametgahinin bulundugu yerdeki sosyal sigorta kurumuna verdikleri tarihten itibaren sigorta kapsamina girecek.

Kazanç ve gelirleri yoksulluk siniri altinda bulunanlarla kimsesiz çocuklar, bakima muhtaç kimseler, siginmaci ve vatansizlar Sosyal Hizmetler ve Yardimlar Kurumu'nca tescil edildikleri tarihten itibaren sigortali olacaklar.

Tescili yapilan sigortalilar ile bakmakla yükümlü olduklari kisilere ülkede sabit bir sosyal güvenlik numaralandirma sistemi olusturuldugunda verilecek sosyal güvenlik sicil numarasi ayni zamanda genel saglik sigortasi sicil numarasi olarak kabul edilecek.

Sigortali olmak hak ve yükümlügünden kaçinilamayacak veya vazgeçilemeyecek. Genel Saglik Sigortasi yardim ve yükümlülükleri bir baskasina devredilemeyecek.

PRIM ALINMASI

Genel Saglik sigortasinin gerektirdigi, ödemeler ve her çesit yönetim giderlerini karsilamak üzere, sigortalilar, isverenler ve devlet, genel saglik sigortasi primi ödeyecek.

Issizlik Sigortasi yardim ve hizmetlerinden yararlandirilanlarin hastalik ve analik sigortasi hizmetlerine karsilik sigorta primlerinin hesabinda esas alinan alt kazanç siniri üzerinden hesaplanacak yüzde 12.5 prim kuruma aktarilacak. Ayrica emeklilerin net maaslarinin yüzde 1'i genel saglik sigortasi payi olarak kuruma aktarilacak.

Saglik Sigortasi primine esas kazanç, Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 78. maddesine göre belirlenen prime esas kazanç alt siniri ile üst siniri arasinda olacak.

Prim orani, prime esas kazancin yüzde 12.5'i olacak. Saglik sigortasi priminin yüzde 6'si çalisanlar, yüzde 6.5'i de isveren tarafindan karsilanacak. Bag-Kur Kanunu, Tarim Isçileri Sosyal Sigortalar Kanunu, Tarimda Kendi Adina ve Hesabina Çalisanlar Sosyal Sigortalar Kanunu kapsaminda olanlar ile herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayanlardan prim ödeme gücü olanlar primin tamamini ödeyecek.

Prim ödeme gücü olmadigi tespit edilenler için devlet genel saglik sigortasi priminin tamamini ödeyecek.

Isverenler, genel saglik sigortasina iliskin yükümlülükleri nedeniyle sigortalilarin ücretlerinden herhangi bir indirim veya kesinti yapamayacak.

Sosyal Hizmetler ve Yardimlar Kurumu, prim ödeme gücü olmadigini tespit ettigi kisileri her ay sonunda kuruma bildirecek. Kurum bu kisilere ait hesaplanan prim miktarini Hazine Müstesarligi'ndan talep edecek.

ÖDEME YAPMAYANA SAGLIK HIZMETI YOK

Prim ödemelerini süresinde yapmayan sigortalilar ile saglik yardimi açisindan bakmakla yükümlü oldugu kisiler, ödenmemis primleri ile zam ve cezalari ödeninceye kadar Kanunda öngörülen yardimlardan yararlanamayacak.

Tescil edilmemis veya primi ödenmemis sigortalilar ile saglik yardimi açisindan bakmakla yükümlü oldugu kisilere yapilacak acil tibbi müdahale veya uzun süreli tedaviyi gerektiren ve bu tedavinin yapilmamasi halinde hayati tehdit eden hastaliklari nedeniyle dogacak masraflar kurum tarafindan karsilanacak. Ancak bu gibi kisilerin kurum tarafindan ödenen tüm masraflari kanuni faizi ve ödenmesi gereken prim borcu, gecikme zammi ve yasal faizi ile birlikte primi ödemesi gereken yükümlülerden tahsil edilecek.

Primlerinin isverence ödenmemesi halinde, sigortalilar ile saglik yardimi açisindan bakmakla yükümlü oldugu kisilerin saglik yardimlarindan yararlanma haklari sakli tutulacak, bunlarin teshis ve tedavilerine iliskin Temel Teminat Paketi kapsaminda olan tüm giderler isverenden tahsil edilecek.

Tescil edilen sigortaliya Kurumca düzenlenecek bir ''Saglik Belgesi'' verilecek. Bu kanun kapsaminda saglik hizmet ve yardimlarindan yararlanmaya hak kazananlar kurum ile hizmet satin alma sözlesmesi yapilan hekim ve saglik kuruluslarina basvurulari esnasinda belgelerini ibraz edecekler.

Acil haller disinda, saglik hizmeti almak için müracaat edenlerin Saglik Belgesi ve bu belgenin basvuran kisiye ait olup olmadigi kontrol edilecek ve kayit altina alinacak.

KATKI PAYLARI

Poliklinik muayene ücreti ile ayaktan tedavide verilen ilaçlar ve saglanan ortez, protez, iyilestirme araç ve gereç bedelleri için alinacak katki payi kurumca her yil tespit edilecek. Bu miktarlar saglik hizmeti temin edilen kuruluslara yapilan ödemeler sirasinda Kurum tarafindan mahsup edilecek.

Genel Saglik Sigortasi kapsaminda sunulan saglik yardim ve hizmetlerinden alinacak katki paylari oranlari sigortalilik süresi ve prim yükümlülüklerinin düzenli ve sürekli yerine getirilmis olmasina paralel olarak azaltilabilecek. Buna iliskin usul ve esaslar yönetmelik ile belirlenecek.

TEMEL TEMINAT PAKETI KAPSAMI

Kanun kapsaminda primi ödenmis sigortalilara Temel Teminat Paketi içinde, birinci, ikinci ve üçüncü basamak saglik yardimlari, Saglik Bakanligi tarafindan yayinlanacak Sevk Yönetmeligi hükümleri dogrultusunda verilecek. Paket içinde, estetik amaçli olanlar hariç, ortez, protez, iyilestirme araç ve gereçleri saglanacak, onarilacak ve yenilenecek. Bu yardimlar için gerekirse yurt içinde ya da yurt disinda baska bir yere gönderilenlerin, yol masrafi ve zaruri giderleri ödenecek. Sigortalilara, Temel Teminat Paketi içinde yapilacak saglik yardimlari sunlari kapsayacak:

''Sigortalinin kaydini yaptirdigi birinci basamak saglik kurulusu, aile hekimi, kurum hekimi veya isyeri hekiminin araciligiyla verilecek, kisisel koruyucu hizmetler ve ilk basvuru üzerine Kurum ve Is Yeri Hekiminin yapacagi muayene ücretleri hariç, ayakta yapilacak muayene, hekimin gösterecegi lüzum üzerine teshis için gereken klinik ve laboratuar muayenelerinin yaptirilmasi ve tedavisini, kurumca uygun görülen kisisel koruyucu saglik hizmetleri için gerekli asi, serum, kontraseptif malzeme ve benzeri ücretleri, Kayitli bulunulan birinci basamak saglik kurulusu hekimi, aile hekimi, kurum hekimi veya isyeri hekiminin görecegi lüzum üzerine, ikinci basamak olarak, yatakli saglik kuruluslarinda ayakta veya yatirilarak yapilan tetkik ve tedavi hizmetleri ile gebelik ve gebelige bagli saglik hizmetlerini, Sigortalilarin daha ileri düzeyde yapilmasi gereken tetkik ve tedavileri için, hekimce görülecek lüzum üzerine, üçüncü basamak olarak tanimlanan saglik kuruluslarinda verilen saglik hizmetlerini, Tedavi süresince gerekli ilaç, tibbi malzeme ve iyilestirme araçlarini, Dis hastaliklari tedavisi, dis ve çene laboratuar tetkiklerini, tibbi ve cerrahi müdahaleyi, dis çekimi, dis dolgusu, dis protezini, Kurumca anlasma yapilan yurtdisi saglik tesislerindeki tedavileri veya yurtdisinda bulundugu sirada zorunlu haller nedeniyle görecekleri tedavileri ile kendi istekleri ile yurtdisinda görecekleri tedavileri.''

YURTDISI TEDAVI

Kendi istekleriyle yurtdisinda Saglik Bakanligi'nca uygun görülecek ülkelerde tedavi göreceklerin tedavi bedelleri ise ayni tedavi için yurt içi fiyatlari asmamak ve kurumca onaylanmak suretiyle ödenecek. Bu kisilere yol, zaruri masraf ve refakat giderlerine iliskin ödeme yapilmayacak.

Il disina yapilan tüm sevklerde hekimin lüzum gördügü hallerde bir kisi ile sinirli olmak üzere refakatçi yol ve zaruri masraflari karsilanacak. 14 yasini dolduruncaya kadar çocuklarin yatarak yapilan tedavileri sirasinda, saglik durumu sebebiyle görülecek lüzum üzerine yanlarinda kalacak refakatçi ücreti karsilanacak.

Trafik kazalari nedeniyle dogacak saglik harcamalari Kurum tarafindan karsilanacak, ancak bu masraflar Trafik Kanunu geregince zorunlu trafik sigortasi kapsamindaki Döner Sermaye'den alinacak.

PRIMINI ÖDEMEYENLER, SEVK ZINCIRINE UYMAYANLAR

Saglik yardim ve hizmetlerinden yararlanacak kimselerin bu kanunda öngörülen yardimlardan yararlanabilmeleri için, primi ödenmis sigortali olmalari sart olacak. Sigortali olmayanlar bu kanuna göre sigorta yardimlarindan yararlanamayacak.

Acil haller disinda, kanunda tanimlanmis basamakli sevk zincirine uyulmadan yapilan basvurulara iliskin giderler hiçbir suretle karsilanmayacak. Saglik yardimlari, ilgilinin saglik durumunun gerektirdigi sürece ve iyilesmesine kadar devam edecek.

Sigortalilar ile saglik yardimi açisindan bakmakla yükümlü oldugu kisilerin saglik yardimlarindan faydalanabilmeleri için, bu kanunda tanimlanan diger yükümlülükleri yerine getirmekle birlikte üç ayliga kadar olan bebekler hariç, sigortalilarin sigortali sayildiklari tarihten itibaren en az üç ay prim ödemis olmalari veya kendileri için en az üç ay prim ödenmis olmasi gerekecek.

Temel Teminat Paketi disinda, ek hizmet almak isteyen kimseler veya sosyal sigorta kurumlari, kapsaminda bulunan sigortalilar ve hak sahipleri için, bu hizmetin karsiligi ödenmek sureti ile bu kanun kapsami disinda kalan saglik yardimlarini alabilecekler.

Kanun geregince saglik hizmeti alacaklarin muayene ve tedavileri için basvuracaklari saglik tesisleri ile hekimlerin isim ve adresleri kurumca sigortalilara duyurulacak. Saglik hizmeti alacak olanlarin muayene ve tedavileri için isim ve adresleri duyurulan saglik tesisleri ile hekimleri seçme hakki olacak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası