Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ani hareketler bel fitigina davetiye

Orta yaslarda, özellikle büro çalisanlarinda oldukça sik görülen bel fitigi, kahkahayla gülme, öksürme ve hapsirma gibi ani hareketlerde ortaya çikabiliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Alper Baysefer, AA muhabirine yaptigi açiklamada, ''omurgayi dirençli hale getiren diskin sinir köküne batmasi'' olarak tanimlanan bel fitiginin, her yastan insanin her an karsilasabilecegi bir hastalik oldugunu söyledi.

Bu hastaligin, genellikle bel ve bacak agrisi seklinde görüldügünü ifade eden Baysefer, ''Hastalik, hareket kisitliligi, topallayarak yürüme, vücudun bir tarafa dogru egikligi ve boyutuna göre kuvvet kaybi seklinde de kendini belli eder'' dedi.

Baysefer, hareketsiz ve genellikle oturarak çalismak, agir seyler kaldirmak, bilinçsiz spor yapmak, yanlis oturus ve durus, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yasamanin, bel fitigi riskini artirdigini dile getirerek, sunlari söyledi:

''Bu yüzden özellikle büro çalisanlari büyük risk altinda. Sürekli oturarak is yapma nedeniyle bel kaslarinin yeterince güçlenmemesi, bu hastaligi adeta davetiye çikariyor. Bu yüzden orta yaslarda özellikle büro çalisanlarinda siklikla görülen bel fitigi, kahkahayla gülme, öksürme, hapsirma ve ikinma gibi ani hareketlerde de ortaya çikabiliyor.

Bunlarin yani sira çalan telefona ya da uzaktaki bir esyaya aniden uzanma, birden yere egilme ve agir bir yükü kaldirmaya çalisma da bel fitigina neden olabilir.'' Vücut hareketlerine dikkat etmenin, bu hastaliktan korunmanin en etkili yolu oldugunu ifade eden Baysefer, özellikle büro çalisanlarinin, bel fitigina karsi bel ve karin kaslarini gelistirici egzersizlere agirlik vermesi gerektigini anlatti.

Baysefer, en önemlisinin de ani hareketlerden kaçinilmasi oldugunu dile getirerek, ''Birçok kisinin çok korktugu bel fitiginin tedavisi mümkün. Bel fitigi, sadece ameliyatla tedavi edilmiyor. Bugün dünyada geçerli olan tüm yöntemleri Tip Fakültesi olarak hastalarimiza uyguluyoruz. Bel fitigi belirtileri görülenler mutlaka bir uzmana basvurmali'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası