Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ani hareketler bel fitigina davetiye

Orta yaslarda, özellikle büro çalisanlarinda oldukça sik görülen bel fitigi, kahkahayla gülme, öksürme ve hapsirma gibi ani hareketlerde ortaya çikabiliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Alper Baysefer, AA muhabirine yaptigi açiklamada, ''omurgayi dirençli hale getiren diskin sinir köküne batmasi'' olarak tanimlanan bel fitiginin, her yastan insanin her an karsilasabilecegi bir hastalik oldugunu söyledi.

Bu hastaligin, genellikle bel ve bacak agrisi seklinde görüldügünü ifade eden Baysefer, ''Hastalik, hareket kisitliligi, topallayarak yürüme, vücudun bir tarafa dogru egikligi ve boyutuna göre kuvvet kaybi seklinde de kendini belli eder'' dedi.

Baysefer, hareketsiz ve genellikle oturarak çalismak, agir seyler kaldirmak, bilinçsiz spor yapmak, yanlis oturus ve durus, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yasamanin, bel fitigi riskini artirdigini dile getirerek, sunlari söyledi:

''Bu yüzden özellikle büro çalisanlari büyük risk altinda. Sürekli oturarak is yapma nedeniyle bel kaslarinin yeterince güçlenmemesi, bu hastaligi adeta davetiye çikariyor. Bu yüzden orta yaslarda özellikle büro çalisanlarinda siklikla görülen bel fitigi, kahkahayla gülme, öksürme, hapsirma ve ikinma gibi ani hareketlerde de ortaya çikabiliyor.

Bunlarin yani sira çalan telefona ya da uzaktaki bir esyaya aniden uzanma, birden yere egilme ve agir bir yükü kaldirmaya çalisma da bel fitigina neden olabilir.'' Vücut hareketlerine dikkat etmenin, bu hastaliktan korunmanin en etkili yolu oldugunu ifade eden Baysefer, özellikle büro çalisanlarinin, bel fitigina karsi bel ve karin kaslarini gelistirici egzersizlere agirlik vermesi gerektigini anlatti.

Baysefer, en önemlisinin de ani hareketlerden kaçinilmasi oldugunu dile getirerek, ''Birçok kisinin çok korktugu bel fitiginin tedavisi mümkün. Bel fitigi, sadece ameliyatla tedavi edilmiyor. Bugün dünyada geçerli olan tüm yöntemleri Tip Fakültesi olarak hastalarimiza uyguluyoruz. Bel fitigi belirtileri görülenler mutlaka bir uzmana basvurmali'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası