Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günde yarim litre süt cildi tazeliyor

Günde ortalama yarim litre süt tüketimin ciltte nemlendirici etki yaparak tazeligini korumasini sagliyor. Bir litre sütte vücudun ihtiyaci olan kalsiyum ve fosforu karsiliyor

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Gida Mühendisligi Bölüm Baskani Prof. Dr. A. Kadir Hursit, AA muhabirine yaptigi açiklamada, basta çocuklar ve gelisme çagindaki gençler olmak üzere her yas için çok önemli bir besin kaynagi olan sütün cilt için de önemli etkisinin bulundugunu söyledi.

Güzel bir cilt için günde yarim litre süt içilmesini öneren Hursit, sütte bulunan yag asitlerinin cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yipranmasini engelledigini ifade ederek, sunlari kaydetti:

''Sütteki yag asitleri cilde nemlendirici bir etki yaparak cildin tazeligini korumasini sagliyor. Yag asitleri ayni zamanda cilt üzerinde bakteri, maya, küf gibi mikroorganizmalarin gelismesini de engelliyor. Süt ayrica yaslanma etkilerini de geciktiriyor. Güzel bir cilt için günde en az yarim litre süt içilmesini öneriyoruz.''

Süt içen insanlarda deri hastaliklarinin, içmeyenlere göre daha az ortaya çikabilecegini belirten Hursit, cilt güzelligi için sütün kozmetik malzemesi olarak kullanilmasinin etkili olacagini, ancak hücreler tarafindan kullanilmasi açisindan içmenin daha faydali oldugunu bildirdi.

Bir litre sütte vücudun ihtiyaci olan kalsiyum ve fosforun tamaminin, vitaminlerin ise büyük bir kisminin bulundugunu kaydeden Hursit, ''Ne yazik ki ülkemizde çocukluk çagindan sonra süt içmiyoruz'' dedi.

Ülkemizdeki süt tüketiminin gelismis ülkelerdeki süt tüketiminden çok geri oldugunu belirten Hursit, sütün her yasta tüketilmesi gereken önemli bir besin oldugunu vurguladi.

Hursit, süt içmeyi sevmeyen insanlarin yogurt, peynir, ayran gibi süt ürünlerini tüketebileceklerini de söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası