Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Televizyon seyretmek sismanlatiyor

Ege Obez Hasta Dernegi Baskani Prof. Dr. Candeger Yilmaz, günde 2 saatten fazla televizyon seyreden kisilerin asiri kilolu olma riskinin yüzde 52 oldugunu söyledi.

EGE Obez Hasta Dernegi Baskani Prof. Dr. Candeger Yilmaz, günde 2 saatten fazla televizyon seyreden kisilerin asiri kilolu olma riskinin yüzde 52, obezite olma riskinin ise yüzde 28 oldugunu söyledi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Bilim Dali, Ege Obez Hasta Dernegi, Ege Osteoporozlu Hasta Dernegi, Ege Diyabetle Yasami Kolaslastirma Dernegi, Izmir Il Saglik Müdürlügü, Tabip Odasi ve Eczaci Odasi isbirligiyle bu yil üçüncüsü düzenlenen `Halk Kongresi' Atatürk Kültür Merkezi'nde basladi. Obezite (sismanlik), diyabet (seker hastaligi), osteoporoz (kemik erimesi) hastaliklari konusunda halkin bilgilendirilecegi kongre 11 Aralik Cumartesi günü sona erecek.

Kongrenin açilis konusmasinda Ege Obez Hasta Dernegi Baskani ve EÜ Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Candeger Yilmaz, Türkiye ve dünyada giderek obezite hastaliginin arttigina dikkat çekti. Obezitenin nedeninin tam olarak ortaya konamadigini belirten Prof. Dr. Candeger Yilmaz, obezitede yüzde 15 genlerin, yüzde 35 kalitsal, yüzde 50 çevresel etkenlerin neden oldugunu ifade etti. Günde 2 saatten fazla televizyon izleyen kisilerin asiri kilolu olma riskinin yüzde 52, obezite olma riskinin ise yüzde 28 oldugunu belirten Prof. Dr. Yilmaz söyle devam etti:

"Obezite estetik kaygisi degil. Hastalik olusturacak oranda yag kültesine sahip olmamiz demek. Dünyanin yüzde 64.5'i kilolu ya da obez. 1.1 milyar insan obez ya da kilolu. 2002 yilinda 23 bin 888 kisi üzerinde yapilan yapilan Türkiye Obezite ve Hipertansiyon Taramasi'nda toplumun yüzde 41'inin asiri kilolu, yüzde 25.2'sinin ise obez oldugu ortaya çikti. Günde 2 saatten fazla televizyon seyredenlerde de obezite ve asiri kilolu olma riski artiyor. Televizyon seyrederken çok fazla tüketiyoruz ve bunun farkina varmiyoruz.'' Prof. Dr. Candeger Yilmaz, anne ve babasi asiri kilolu olan çocuklarda da yüzde 80 oraninda obezite riski oldugunu kaydetti.

100 KISIDEN 7'SI DIYABETLI

EÜ Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tüzün ise, diyabet hastaligi hakkinda bilgi verdi. Kongrenin amacini, toplumda saglikli beslenme biçimlerinin yerlestirilmesi olarak açiklayan Prof. Dr. Mehmet Tüzün, "Toplumda 100 kisiden 7'sinde diyabet görülüyor. Diyabet öyle bir hastalik ki, çok sik rastlaniyor ve yasam kalitesini düsürerek, kisaltiyor. Diyabet sonucunda, görme kaybi ve körlük, kronik böbrek hastaligi, ayakta gangren, kalp ve damar hastaliklari, felç gibi arizalar meydana gelebiliyor. Tedavisinde ise egitimin önemi çok büyük. Diyet, egsersiz, ilaç ve sürekli izlem de önemli yer tutuyor'' dedi.

Açilis konusmalarinin ardindan Ege Obez Hasta Dernegi tarafindan `obezite' konulu düzenlenen 1. Uluslararasi Resim Yarismasi ödül töreni gerçeklestirildi. 120 eserin katildigi yarismada, ressam Mehmet Boztas birinci, ressam Oguz Deniz ikinci, ressam Feriha Turan üçüncü oldu. Bunun yaninda üç kisiye mansiyon ve juri özel ödülü verildi.

DHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası