Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Televizyon seyretmek sismanlatiyor

Ege Obez Hasta Dernegi Baskani Prof. Dr. Candeger Yilmaz, günde 2 saatten fazla televizyon seyreden kisilerin asiri kilolu olma riskinin yüzde 52 oldugunu söyledi.

EGE Obez Hasta Dernegi Baskani Prof. Dr. Candeger Yilmaz, günde 2 saatten fazla televizyon seyreden kisilerin asiri kilolu olma riskinin yüzde 52, obezite olma riskinin ise yüzde 28 oldugunu söyledi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Bilim Dali, Ege Obez Hasta Dernegi, Ege Osteoporozlu Hasta Dernegi, Ege Diyabetle Yasami Kolaslastirma Dernegi, Izmir Il Saglik Müdürlügü, Tabip Odasi ve Eczaci Odasi isbirligiyle bu yil üçüncüsü düzenlenen `Halk Kongresi' Atatürk Kültür Merkezi'nde basladi. Obezite (sismanlik), diyabet (seker hastaligi), osteoporoz (kemik erimesi) hastaliklari konusunda halkin bilgilendirilecegi kongre 11 Aralik Cumartesi günü sona erecek.

Kongrenin açilis konusmasinda Ege Obez Hasta Dernegi Baskani ve EÜ Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Candeger Yilmaz, Türkiye ve dünyada giderek obezite hastaliginin arttigina dikkat çekti. Obezitenin nedeninin tam olarak ortaya konamadigini belirten Prof. Dr. Candeger Yilmaz, obezitede yüzde 15 genlerin, yüzde 35 kalitsal, yüzde 50 çevresel etkenlerin neden oldugunu ifade etti. Günde 2 saatten fazla televizyon izleyen kisilerin asiri kilolu olma riskinin yüzde 52, obezite olma riskinin ise yüzde 28 oldugunu belirten Prof. Dr. Yilmaz söyle devam etti:

"Obezite estetik kaygisi degil. Hastalik olusturacak oranda yag kültesine sahip olmamiz demek. Dünyanin yüzde 64.5'i kilolu ya da obez. 1.1 milyar insan obez ya da kilolu. 2002 yilinda 23 bin 888 kisi üzerinde yapilan yapilan Türkiye Obezite ve Hipertansiyon Taramasi'nda toplumun yüzde 41'inin asiri kilolu, yüzde 25.2'sinin ise obez oldugu ortaya çikti. Günde 2 saatten fazla televizyon seyredenlerde de obezite ve asiri kilolu olma riski artiyor. Televizyon seyrederken çok fazla tüketiyoruz ve bunun farkina varmiyoruz.'' Prof. Dr. Candeger Yilmaz, anne ve babasi asiri kilolu olan çocuklarda da yüzde 80 oraninda obezite riski oldugunu kaydetti.

100 KISIDEN 7'SI DIYABETLI

EÜ Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tüzün ise, diyabet hastaligi hakkinda bilgi verdi. Kongrenin amacini, toplumda saglikli beslenme biçimlerinin yerlestirilmesi olarak açiklayan Prof. Dr. Mehmet Tüzün, "Toplumda 100 kisiden 7'sinde diyabet görülüyor. Diyabet öyle bir hastalik ki, çok sik rastlaniyor ve yasam kalitesini düsürerek, kisaltiyor. Diyabet sonucunda, görme kaybi ve körlük, kronik böbrek hastaligi, ayakta gangren, kalp ve damar hastaliklari, felç gibi arizalar meydana gelebiliyor. Tedavisinde ise egitimin önemi çok büyük. Diyet, egsersiz, ilaç ve sürekli izlem de önemli yer tutuyor'' dedi.

Açilis konusmalarinin ardindan Ege Obez Hasta Dernegi tarafindan `obezite' konulu düzenlenen 1. Uluslararasi Resim Yarismasi ödül töreni gerçeklestirildi. 120 eserin katildigi yarismada, ressam Mehmet Boztas birinci, ressam Oguz Deniz ikinci, ressam Feriha Turan üçüncü oldu. Bunun yaninda üç kisiye mansiyon ve juri özel ödülü verildi.

DHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası