Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


2004'te tip dünyasi ne yapti?

Amerikan Time dergisi, 2004'ün sonlarina yaklasirken, bu yil içinde tip alaninda yasanan gelismeleri ve elde edilen verileri derledi. Iste yasanan son gelismeler..

Amerikan Time dergisi, 2004'ün sonlarina yaklasirken, bu yil içinde tip alaninda yasanan gelismeleri ve elde edilen verileri derledi Aids: Bati'da 20 yil önce türeyen hastalik ilk baslarda özellikle escinsel erkekler arasinda yayiliyordu. Bugünse BM raporlarina göre 39.4 milyon AIDS'linin yarisi erkek, yarisi ise kadin. Hastalik Asya ve Dogu Avrupa'nin içlerine dogru daha fazla yayildi; dünyada her bölgede yeni vakalar kaydedildi. AIDS'in pençesindeki Afrika'da yeni AIDS vakalarinin yarisi, anne sütünden çocuga HIV bulasmasi sonucu gerçeklesti.

Alkol: Alkolün pençesindeki milyonlarca kisi için Campral adli ilaç umut oldu. ABD Gida ve Ilaç Dairesi'nin son 10 yil içinde alkolizm tedavisi için onay verdigi ilk ilaç Campral oldu. Bagimlilik tedavisinin bir parçasi olarak alinan bu ilaç, alkol tüketimini engelliyor. Daha önce içmeyi birakmis kisilerin yüzde 16'si ila yüzde 38'si, 4 ay boyunca alkol almadan durmayi basardi.

Antidepresanlar: Depresyon tedavisinde kullanilan ilaçlar bu yil basinda çok daha fazla haber oldu. Yapilan son arastirmalar, bu ilaçlari kullanan çocuklarda intihar egilimini yaklasik yüzde 4 oraninda artirdigini gösterdi. Ingiltere birçok antidepresanin çocuk ve ergenlik çagindakilere verilmesini yasaklarken, ABD'de 32 antidepresan ilacin, kutuya sert uyarilar yapistirilarak satilmasina karar verdi.

Alerjik: Her zaman tam tersi düsünülse de bilim adamlari, çocuklari alerjinin kaynagina maruz birakmanin alerjiyi önlemede en iyi yol oldugunu kesfetti. Danimarkali uzmanlar, küçüklüklerinde ne kadar evcil hayvan beslerse çocuklarin ileride o kadar az alerjiye yakalanacagini söyledi.

Meme Kanseri: Genetik yollardan yakalandigi sanilan meme kanserinde kisinin yedikleri ve kullandigi ilaçlarin da rol oynadigi ortaya çikti. ABD'li bilim adamlari tarafindan yapilan arastirmada, 3 ay boyunca, haftada en az 4 kez aspirin almanin meme kanseri riskini yüzde 30 azalttigini gösterdi. Ancak bilim adamlari yine de bu konuda temkinli açiklamalar yapiyor.

Kafein: ABD'de 18 yil boyunca yapilan bir arastirma, günde en az 6 bardak kahve içen erkeklerde 2'nci tip diyabet riskinin yüzde 50; kadinlarda ise yüzde 30 azaldigini gösterdi. Kahvenin diyabet riskini düsürdügü dogrudan kanitlanamasa da kafeinin, vücudun sekeri isleme sürecini etkiledigi biliniyor.

Diyet: Bolca meyve, sebze, kabuklu yemis, çekirdek ve tahil tüketimine izin verilen ancak kirmizi etin kisitlanmasi gerektigi, tereyagi yerine de bitkisel yaglarin kullanildigi Akdeniz diyetinin daha uzun yasam sagladigi belirtildi. 11 Avrupa ülkesinde yasayan toplam 2 bin 339 kisi üzerinde yapilan arastirmada, bu sekilde beslenenlerin, daha önceden belirlenmis 10 yillik bir dilim içinde ölme risklerini yüzde 23 azalttigini ortaya koydu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası