Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


2004'te tip dünyasi ne yapti?

Amerikan Time dergisi, 2004'ün sonlarina yaklasirken, bu yil içinde tip alaninda yasanan gelismeleri ve elde edilen verileri derledi. Iste yasanan son gelismeler..

Amerikan Time dergisi, 2004'ün sonlarina yaklasirken, bu yil içinde tip alaninda yasanan gelismeleri ve elde edilen verileri derledi Aids: Bati'da 20 yil önce türeyen hastalik ilk baslarda özellikle escinsel erkekler arasinda yayiliyordu. Bugünse BM raporlarina göre 39.4 milyon AIDS'linin yarisi erkek, yarisi ise kadin. Hastalik Asya ve Dogu Avrupa'nin içlerine dogru daha fazla yayildi; dünyada her bölgede yeni vakalar kaydedildi. AIDS'in pençesindeki Afrika'da yeni AIDS vakalarinin yarisi, anne sütünden çocuga HIV bulasmasi sonucu gerçeklesti.

Alkol: Alkolün pençesindeki milyonlarca kisi için Campral adli ilaç umut oldu. ABD Gida ve Ilaç Dairesi'nin son 10 yil içinde alkolizm tedavisi için onay verdigi ilk ilaç Campral oldu. Bagimlilik tedavisinin bir parçasi olarak alinan bu ilaç, alkol tüketimini engelliyor. Daha önce içmeyi birakmis kisilerin yüzde 16'si ila yüzde 38'si, 4 ay boyunca alkol almadan durmayi basardi.

Antidepresanlar: Depresyon tedavisinde kullanilan ilaçlar bu yil basinda çok daha fazla haber oldu. Yapilan son arastirmalar, bu ilaçlari kullanan çocuklarda intihar egilimini yaklasik yüzde 4 oraninda artirdigini gösterdi. Ingiltere birçok antidepresanin çocuk ve ergenlik çagindakilere verilmesini yasaklarken, ABD'de 32 antidepresan ilacin, kutuya sert uyarilar yapistirilarak satilmasina karar verdi.

Alerjik: Her zaman tam tersi düsünülse de bilim adamlari, çocuklari alerjinin kaynagina maruz birakmanin alerjiyi önlemede en iyi yol oldugunu kesfetti. Danimarkali uzmanlar, küçüklüklerinde ne kadar evcil hayvan beslerse çocuklarin ileride o kadar az alerjiye yakalanacagini söyledi.

Meme Kanseri: Genetik yollardan yakalandigi sanilan meme kanserinde kisinin yedikleri ve kullandigi ilaçlarin da rol oynadigi ortaya çikti. ABD'li bilim adamlari tarafindan yapilan arastirmada, 3 ay boyunca, haftada en az 4 kez aspirin almanin meme kanseri riskini yüzde 30 azalttigini gösterdi. Ancak bilim adamlari yine de bu konuda temkinli açiklamalar yapiyor.

Kafein: ABD'de 18 yil boyunca yapilan bir arastirma, günde en az 6 bardak kahve içen erkeklerde 2'nci tip diyabet riskinin yüzde 50; kadinlarda ise yüzde 30 azaldigini gösterdi. Kahvenin diyabet riskini düsürdügü dogrudan kanitlanamasa da kafeinin, vücudun sekeri isleme sürecini etkiledigi biliniyor.

Diyet: Bolca meyve, sebze, kabuklu yemis, çekirdek ve tahil tüketimine izin verilen ancak kirmizi etin kisitlanmasi gerektigi, tereyagi yerine de bitkisel yaglarin kullanildigi Akdeniz diyetinin daha uzun yasam sagladigi belirtildi. 11 Avrupa ülkesinde yasayan toplam 2 bin 339 kisi üzerinde yapilan arastirmada, bu sekilde beslenenlerin, daha önceden belirlenmis 10 yillik bir dilim içinde ölme risklerini yüzde 23 azalttigini ortaya koydu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası