Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her ülkenin kahvalti kültürü çok farkli

Ülkelerdeki kültür ve anlayis farki, kahvaltilara da yansiyor. Her ülkenin kahvalti sofrasi birbirinden bagimsiz tesekkül ediyor. Avrupa'da ise kahvalti kültürü çok farkli.

Ülkelerdeki kültür ve anlayis farki, kahvaltilara da yansiyor. Her ülkenin kahvalti sofrasi birbirinden bagimsiz tesekkül ediyor.

Demli çay Türk mutfaginin vazgeçilmezleri arasinda basi çekerken, Avrupa ülkelerinde ise sütle karistirilmis misir gevrekleri ve balik ürünleri kahvaltilarda bas taci ediliyor. Türkler, kizarmis ekmek, beyaz peynir, sahanda yumurta, siyah ve yesil zeytin, tulum, dil, çerkez ve kasar peyniri, sucuk ile pastirmasiz kahvalti yapamiyor.

Reçelin yaninda kaymak ve bal da kahvalti sofralarina bas döndürücü bir lezzet katiyor. Avrupalilar kahvaltida çayi ve genel olarak sicak içecekleri hiç tercih etmiyorlar.

Bazi ülkelerde uykudan açilmak için Nescafe içilse de çogu kisi süt veya sikma portakal suyu ile kahvalti yapiyor. Yiyecek olarak da genelde Türk kültürünün aksine tek çesitlilik dikkat çekiyor. Jambon, patates kizartmasi ya da hamburger bol miktarda tüketilirken, sebzelere agirlik verenler de oluyor. Avrupalilar kahvaltiyi genelde geçistirici bir ögün olarak görüyor ve diger ögünler de çok daha fazla yiyorlar. Farkli kültürlerin kahvalti sofralari su sekilde:

Fransa: Fransa'da kahvaltilar sade olmasiyla taniniyor. Fransizlar kahvalti sofralarindan degisik reçel ve ekmek çesitlerini eksek etmiyorlar. Gevrek kruvasan, taze baget ekmegi ya da tahilli ekmek ve Fransiz reçel çesitlerinden son derece lezzetli bir kahvalti hazirliyorlar. Bol sicak sütlü kahve ise Fransizlarin en çok tercih ettikleri içecek olarak sofralarda yerini aliyor.

Portekiz: Balikçiligin önemli geçim kaynagi oldugu Portekiz'de, deniz ürünleri ile yüzlerce çesit ekmek yapiliyor. Portekizliler, kahvaltiya önem veriyorlar ve bu sebeble de doyurucu olmasina dikkat ediyorlar. Örnegin ton balikli ve yumurtali ekmek, en çok sevilen kahvalti mönüsü. Koyu kahve veya taze sikilmis portakal ve greyfurt sulari, Portekizlilerin kahvaltilarini zenginlestiriyor.

Isveç: Gölleri ve nehirleri ünlü olan ülkede tatli su baliginin çesitleri kahvaltilarda göze çarpiyor. Sosa yatirilmis alabalik, somon ve bunun gibi çesitli baliklar Isveçliler'in en çok tercih ettikleri kahvalti mönülerini süslüyor. Ayrica, dereotu ve yesil baharatlar ile muhtesem lezzetler ortaya koyuyorlar. Ancak kahvalti sofralarinda tatli da hiç eksik olmuyor. Üzümlü ekmek üzerine yaban mersini reçeli, Isveç kahvaltilarinin vazgeçilmezlerinden.

Macaristan: Lezzetli ve baharatli yemekleri seven Macarlar, hemen hemen tüm yemeklerinde biber kullaniyorlar. Ayrica sogan ve sarimsak da Macar mutfaginin tamamlayici malzemeleri. Salamli ekmek ya da leziz salatali kepek ekmegi Macar kahvalti sofrasinin geleneksel tatlarindan.

MISIR GEVREGI GÖZDE

Ingiltere: Ingilizler sabah 5 çayinin ardindan yine doyurucu ve enerji dolu bir kahvalti yapiyorlar. Ingilizler kahvaltilardinda süt ile karistirilmis misir gevregini bol miktarda tüketiyorlar. Çesitli reçel ve marmelatlar, özellikle ünlü buruk portakal marmelati, Ingilizlerin vazgeçilmezi olarak biliniyor. Yumurta ise pismis ya da rafadan, çirpilmis ya da tavada, jambon ya da sosis ile kizarmis tost ekmeklerinin yaninda yeniyor. Bu mönü, çesitli misir gevrekleri ile de zenginlestiriliyor.

Italya: Yemegin son derece önem arz ettigi Italya'da kahvalti ikinci planda tutuluyor. Italyan kahvaltisinda, ev yapimi küçük ekmekçiklere ya da üçgen tost ekmekleri eslik ediyor. Mozarella, salam, domates ve feslegen, Italyan kahvalti sofralarindaki Akdeniz esintilerini simgelerken, ülke genelinde kahvalti geçistirme ögünü olarak degerlendiriliyor.

Rusya: Rusya'da, Çarlik döneminde oldugu gibi bugün de havyar, lakerda ve balik ürünleri kahvalti sofralarina lezzet katiyor. Ayrica Rus mutfaginda bol baharat kullaniliyor. Güne baslarken kalorisi yüksek balik, et ve yumurta çesitlerini tercih eden Ruslar'in "Rus Yumurtasi" ve lakerdali esmer ekmek "Wolga- Schnitte"si dünyaca meshur.

Ispanya: Ispanya'da, bölgeler arasindaki cografi ve kültürel farklilik yemek tariflerine de yansiyor. Ispanyol mutfagi çok çesitli lezzetleri bir arada barindiriyor. Füme salam, balik, zeytin ve sarimsak ise her Ispanyolun vazgeçilmezleri arasinda bulunuyor. Kahvaltida da zeytinli ekmek veya domatesli ekmek, Ispanyol tarzi kahvaltinin simgesi olarak gösteriliyor. Bu lezzetleri ise sütlü kahve tamamliyor.

Isviçre: Misir gevregi, marmelat, bal ve ekmek çesitlerine peynir ve salam çesitleri eslik ediyor. Tatli lezzetlerin agirlikli olarak hissedildigi bir baslangiçtan sonra, "Appenzeller Cracker" ve "Bündner Fleisch- Schnittli" gibi çesitler Isviçrelilerin vazgeçemedikleri tatlar arasinda bulunuyor.

Hollanda: Hollandalilar kahvaltilarinda en çok peynir yiyorlar. Ringa baligi da peynirin yaninda yerini aliyor. Ince kesilmis salam ve Hollanda peynirlerinin yaninda, kahvalti sofrasinda Ringa baligi ikram ediliyor. Hollanda usulü bir kahvalti sofrasinin en önemli tamamlayici unsurlari ise tatlandirilmis özel bir fincan çay veya kahve veya sade süt.

mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası