Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SKK'li ve yesil kartlilara müjde!

SKK'li ve yesil kartlilara müjde! Saglik Bakani Recep Akdag, SSK'lilar ve yesil kartlilarin 2005 yilinda ilaçlarini serbestçe eczanelerden alabileceklerini bildirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Saglik Bakanligi'nin 2005 Mali Yili Bütçesi kabul edildi.

Saglik Bakani Akdag, milletvekillerinin görüs ve elestirilerini yanitlarken bakanliginda yeniden yapilanma dönemi yasandigini, bu dönemde bazi sancilarla karsilasilmasinin dogal oldugunu söyledi. Ülkenin bu güçlükleri gögüslemek zorunda oldugunu belirten Akdag, ''Insanimizin bu degisikliklere ihtiyaci var'' dedi.

''Pembe tablo çizdigi'' elestirileri ile ilgili olarak Bakan Akdag, ''Ben pembe tablo çizmedim. Yapmadigimiz hiçbirseyi yapmis gibi göstermedim. Yaptiklarimiz var, yapamadiklarimiz da var. Yapamadiklarimizi kisitli imkanlar nedeniyle yapamadik'' diye konustu. Bakan Akdag, zamana gereksinimleri oldugunu, az parayla çok is yaptiklarini ifade ederek, ''Bu kabiliyettir. Hükümetimiz bunu basarili bir sekilde yapmaktadir'' diye konustu.

Seçim bölgesinin de aralarinda yer aldigi pekçok yerdeki gereksiz yatirimdan vazgeçtiklerini bildiren Akdag, programda yeralan 1152 yatirimi 400'ün altina indirdiklerini söyledi. Bakan Akdag, popülist politikalar izlemediklerini, sadece gereksinim duyulan yatirimlari gerçeklestirdiklerini bildirdi.

ILAÇ ALIMI

Yesil kartlilarin 2005 basindan itibaren ilaçlarini eczanelerden alabileceklerini bildiren Akdag, bunun için Maliye Bakani Kemal Unakitan'a tesekkür etti. Akdag, SSK'lilarin da 2005'in ilk yarisinda eczanelerden ilaç alabileceklerini söyledi.

Saglik Bakani Akdag, hastanelerdeki tüm mali bilgilerin kayit altina alinmasi ve takibi için tekdüze bir muhasebe programi hazirlanip yürürlüge konuldugunu ifade etti. Aksamalari gidererek bu sistem ile yollarina devam edeceklerini bildiren Akdag, ''Devralmak istedigimiz SSK hastanelerinde stok takipleri disinda bir muhasebe sistemi yoktur. SSK hastanelerinin tabiati geregi bu böyledir'' dedi.

Akdag, ilaç alimlari konusunda da bundan sonra kurum ayrimi yapmadan ilaç firmalarinin karsisina blok alimlarla çikacaklarini belirterek, bu nedenle büyük iskontolar yaptirabileceklerine inandiklarini ifade etti.

KARADENIZ'DEKI KANSER OLAYLARI

Saglik Bakani Akdag, Karadeniz'de kanser olaylarinin arttigi degerlendirmelerini yanitlarken de bir yildan bu yana bununla ilgili veri toplama çalismalarini sürdürdüklerini söyledi. Toplanan verilerin 11-13 Aralik'ta Trabzon'da yapilacak bir toplantida irdelenecegini bildiren Akdag, ancak bugüne kadar yapilan çesitli arastirmalarin kanser olaylarinin Çernobil felaketi ile iliskisini gösteren bir veriyi ortaya koymadigini belirtti. Kanser olaylarinin Çernobil ile iliskisinin olmasi durumunda öncelikle tiroit kanserlerinin artis göstermesi gerektiginin bilim adamlari tarafindan ifade edildigini bildiren Akdag, artislarda yasam kosullarinin, beslenme aliskanliklarinin degismesinin etkili olabilecegini belirtti. Tüm hastalarin hala kayit altina alinamadigini ifade eden Akdag, olay sayisinda artis göründügünü, ancak 100 bin kiside beklenen olasi sayilarla karsilastirildigini bu oranin hala düsük oldugunu da vurguladi.

''TORPIL DÖNEMI SONA ERDI''

Atamalarla ilgili elestirileri de yanitlayan Akdag, bakanliginda ''Tavassut ve torpil döneminin sona erdigini'' söyledi. Bakanlikta 230 bin personelin çalistigini belirten Akdag, istisnai olaylar yasanabilecegini, bunlarin kendisine yansitilmasi durumunda hemen geregini yapacagini bildirdi.

BEBEKLERDE TARAMA

Yeni dogan bebeklerde bu yilin ilk 9 ayinda fenilketönüri taramasinin yüzde 70 oranina ulastigini da bildiren Akdag, 2005 yilinda yeni doganlarda guatr ve sagirlik taramasi yapilacagini da söyledi.

Bakan Akdag, yilbasi nedeniyle seçmenlerine gönderdigi cd'leri ''Cebinden aldigini'' bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası