Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gündüz Tezmen: ''Dogru temizlik yapmayi biliyor musunuz?''

Günümüzde yasam kosullarinin degismesi ve aile fertlerinin zamanlarinin çogunu ev disinda geçirmeleri, yeme aliskanliklari ve gida teknolojisindeki degisiklikler, seyahat kolayligi gibi faktörler, mikroplarin kolayca transfer olmasina ve enfeksiyonlarin artmasina neden oluyor.
Tüm dünyayi önemli ölçüde etkileyen gida zehirlenmelerinin % 87'sinin kaynagi olarak evlerimizi gösteren arastirmalar, enfeksiyonlarin çogunun dogru ürünle, dogru temizlik yapmanin kurallarini bilmemekten kaynaklandigini ve ev hijyeninin mikroplara karsi en etkili gücümüz oldugunu ortaya koyuyor.

GÖZLE GÖRÜLEN TEMIZLIK HIJYEN DEMEK DEGILDIR

Türkiye'yi de kapsayan arastirmalarda ev kadinlarina, hijyenden ne anladiklari soruldugunda ‘dezenfekte’, ‘mikropsuz’, ‘saglikli’ gibi dogru yanitlarin yani sira ‘saf’, ‘hiçbir deterjan kalintisi kalmamis’, ‘lekenin kalmadigi temizlik’ gibi, hijyeni degil temizlik anlayisini anlatan ifadeler kullanilmistir.

Oysa mikroplar, temizlik yapildigini sandigimiz ortamlarda uzun süre yasayabilir, dokundugumuz her alandan elimize geçip, el temasiyla da baska yerlere yerlesip büyük bir hizla çogalabilirler. Hayatta kalmak için nem ve sicakliga ihtiyaci olan bakteriler, vücut sicakliginda, sadece 20 dakikada yeni bir nesil mikrop yaratabilir.

Çig gida, kirli yüzeyler, tuvaletler, kirli çocuk bezleri gibi alanlardan ellere mikrop bulasmasi çok hizla gerçekleserek enfeksiyon ve gida zehirlenmelerine neden olabilir. Nitekim, hijyen eksikliginden dolayi son 10 yilda gida zehirlenmesi vakalarinin dört kat arttigi ve enfeksiyonlarin büyük bir kisminin çikis kaynaginin evler oldugu, arastirmalarla ortaya konuldu. Hollanda'da yapilan bir arastirma, Salmonella ve Campylobacter enfeksiyonlarinin % 80'inin evlerden kaynaklandigini, Italya'da yapilan çalisma ise Salmonella salginlarinin % 74'ünün ev kökenli oldugunu gösterdi.

Gidayla ilgili enfeksiyonlarin kaynagi olan mutfaklarimizda, buzdolabi kapisinin kulbu, evyenin su gideri, musluklarin kollari ve su çikis agzi, raflarin alti, mikroplarin en çok gizlendikleri bes alan olarak gösterildi. Amerika'da Arizona Üniversitesi'nde mikrobiyolog olarak çalisan Charles Gerba, bulasik bezlerinin % 70'inin hafif bagirsak bozukluguna neden olan bakterileri, % 20'sinin ise ciddi gida zehirlenmelerine neden olan Salmonella grubu mikroplari içerdigini belirledi.

Temizlik yaparken farkli bölgelerde ayni bezi kullanmak, kirli yüzeylere temasla mikroplarin diger yüzeylere aktarilmasi gibi yanlis temizlik anlayislarimiz ise evde hijyen saglamada en önemli engelleri olusturuyor.

Enfeksiyon hastaliklarina karsi verilen savasta, yeni gelistirilen güçlü antibiyotiklerle saglanan avantajlara ragmen, mikroplarin açtigi risk, gün geçtikçe büyüyor. Yeni patojenlerin (hastalik etkeni) de ortaya çikmasiyla, ev hijyeni ve evde bir arada yasayan insanlarin üzerindeki etkileri ciddi sonuçlar doguruyor.

Hürriyet Gazetesi Yazari: Gündüz Tezmen
16.04.2002


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası