Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gündüz Tezmen: ''Dogru temizlik yapmayi biliyor musunuz?''

Günümüzde yasam kosullarinin degismesi ve aile fertlerinin zamanlarinin çogunu ev disinda geçirmeleri, yeme aliskanliklari ve gida teknolojisindeki degisiklikler, seyahat kolayligi gibi faktörler, mikroplarin kolayca transfer olmasina ve enfeksiyonlarin artmasina neden oluyor.
Tüm dünyayi önemli ölçüde etkileyen gida zehirlenmelerinin % 87'sinin kaynagi olarak evlerimizi gösteren arastirmalar, enfeksiyonlarin çogunun dogru ürünle, dogru temizlik yapmanin kurallarini bilmemekten kaynaklandigini ve ev hijyeninin mikroplara karsi en etkili gücümüz oldugunu ortaya koyuyor.

GÖZLE GÖRÜLEN TEMIZLIK HIJYEN DEMEK DEGILDIR

Türkiye'yi de kapsayan arastirmalarda ev kadinlarina, hijyenden ne anladiklari soruldugunda ‘dezenfekte’, ‘mikropsuz’, ‘saglikli’ gibi dogru yanitlarin yani sira ‘saf’, ‘hiçbir deterjan kalintisi kalmamis’, ‘lekenin kalmadigi temizlik’ gibi, hijyeni degil temizlik anlayisini anlatan ifadeler kullanilmistir.

Oysa mikroplar, temizlik yapildigini sandigimiz ortamlarda uzun süre yasayabilir, dokundugumuz her alandan elimize geçip, el temasiyla da baska yerlere yerlesip büyük bir hizla çogalabilirler. Hayatta kalmak için nem ve sicakliga ihtiyaci olan bakteriler, vücut sicakliginda, sadece 20 dakikada yeni bir nesil mikrop yaratabilir.

Çig gida, kirli yüzeyler, tuvaletler, kirli çocuk bezleri gibi alanlardan ellere mikrop bulasmasi çok hizla gerçekleserek enfeksiyon ve gida zehirlenmelerine neden olabilir. Nitekim, hijyen eksikliginden dolayi son 10 yilda gida zehirlenmesi vakalarinin dört kat arttigi ve enfeksiyonlarin büyük bir kisminin çikis kaynaginin evler oldugu, arastirmalarla ortaya konuldu. Hollanda'da yapilan bir arastirma, Salmonella ve Campylobacter enfeksiyonlarinin % 80'inin evlerden kaynaklandigini, Italya'da yapilan çalisma ise Salmonella salginlarinin % 74'ünün ev kökenli oldugunu gösterdi.

Gidayla ilgili enfeksiyonlarin kaynagi olan mutfaklarimizda, buzdolabi kapisinin kulbu, evyenin su gideri, musluklarin kollari ve su çikis agzi, raflarin alti, mikroplarin en çok gizlendikleri bes alan olarak gösterildi. Amerika'da Arizona Üniversitesi'nde mikrobiyolog olarak çalisan Charles Gerba, bulasik bezlerinin % 70'inin hafif bagirsak bozukluguna neden olan bakterileri, % 20'sinin ise ciddi gida zehirlenmelerine neden olan Salmonella grubu mikroplari içerdigini belirledi.

Temizlik yaparken farkli bölgelerde ayni bezi kullanmak, kirli yüzeylere temasla mikroplarin diger yüzeylere aktarilmasi gibi yanlis temizlik anlayislarimiz ise evde hijyen saglamada en önemli engelleri olusturuyor.

Enfeksiyon hastaliklarina karsi verilen savasta, yeni gelistirilen güçlü antibiyotiklerle saglanan avantajlara ragmen, mikroplarin açtigi risk, gün geçtikçe büyüyor. Yeni patojenlerin (hastalik etkeni) de ortaya çikmasiyla, ev hijyeni ve evde bir arada yasayan insanlarin üzerindeki etkileri ciddi sonuçlar doguruyor.

Hürriyet Gazetesi Yazari: Gündüz Tezmen
16.04.2002


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası