Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gündüz Tezmen: ''Dogru temizlik yapmayi biliyor musunuz?''

Günümüzde yasam kosullarinin degismesi ve aile fertlerinin zamanlarinin çogunu ev disinda geçirmeleri, yeme aliskanliklari ve gida teknolojisindeki degisiklikler, seyahat kolayligi gibi faktörler, mikroplarin kolayca transfer olmasina ve enfeksiyonlarin artmasina neden oluyor.
Tüm dünyayi önemli ölçüde etkileyen gida zehirlenmelerinin % 87'sinin kaynagi olarak evlerimizi gösteren arastirmalar, enfeksiyonlarin çogunun dogru ürünle, dogru temizlik yapmanin kurallarini bilmemekten kaynaklandigini ve ev hijyeninin mikroplara karsi en etkili gücümüz oldugunu ortaya koyuyor.

GÖZLE GÖRÜLEN TEMIZLIK HIJYEN DEMEK DEGILDIR

Türkiye'yi de kapsayan arastirmalarda ev kadinlarina, hijyenden ne anladiklari soruldugunda ‘dezenfekte’, ‘mikropsuz’, ‘saglikli’ gibi dogru yanitlarin yani sira ‘saf’, ‘hiçbir deterjan kalintisi kalmamis’, ‘lekenin kalmadigi temizlik’ gibi, hijyeni degil temizlik anlayisini anlatan ifadeler kullanilmistir.

Oysa mikroplar, temizlik yapildigini sandigimiz ortamlarda uzun süre yasayabilir, dokundugumuz her alandan elimize geçip, el temasiyla da baska yerlere yerlesip büyük bir hizla çogalabilirler. Hayatta kalmak için nem ve sicakliga ihtiyaci olan bakteriler, vücut sicakliginda, sadece 20 dakikada yeni bir nesil mikrop yaratabilir.

Çig gida, kirli yüzeyler, tuvaletler, kirli çocuk bezleri gibi alanlardan ellere mikrop bulasmasi çok hizla gerçekleserek enfeksiyon ve gida zehirlenmelerine neden olabilir. Nitekim, hijyen eksikliginden dolayi son 10 yilda gida zehirlenmesi vakalarinin dört kat arttigi ve enfeksiyonlarin büyük bir kisminin çikis kaynaginin evler oldugu, arastirmalarla ortaya konuldu. Hollanda'da yapilan bir arastirma, Salmonella ve Campylobacter enfeksiyonlarinin % 80'inin evlerden kaynaklandigini, Italya'da yapilan çalisma ise Salmonella salginlarinin % 74'ünün ev kökenli oldugunu gösterdi.

Gidayla ilgili enfeksiyonlarin kaynagi olan mutfaklarimizda, buzdolabi kapisinin kulbu, evyenin su gideri, musluklarin kollari ve su çikis agzi, raflarin alti, mikroplarin en çok gizlendikleri bes alan olarak gösterildi. Amerika'da Arizona Üniversitesi'nde mikrobiyolog olarak çalisan Charles Gerba, bulasik bezlerinin % 70'inin hafif bagirsak bozukluguna neden olan bakterileri, % 20'sinin ise ciddi gida zehirlenmelerine neden olan Salmonella grubu mikroplari içerdigini belirledi.

Temizlik yaparken farkli bölgelerde ayni bezi kullanmak, kirli yüzeylere temasla mikroplarin diger yüzeylere aktarilmasi gibi yanlis temizlik anlayislarimiz ise evde hijyen saglamada en önemli engelleri olusturuyor.

Enfeksiyon hastaliklarina karsi verilen savasta, yeni gelistirilen güçlü antibiyotiklerle saglanan avantajlara ragmen, mikroplarin açtigi risk, gün geçtikçe büyüyor. Yeni patojenlerin (hastalik etkeni) de ortaya çikmasiyla, ev hijyeni ve evde bir arada yasayan insanlarin üzerindeki etkileri ciddi sonuçlar doguruyor.

Hürriyet Gazetesi Yazari: Gündüz Tezmen
16.04.2002


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası