Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser tedavisinde ‘antikor’ yöntemi

Bilim adamlari insan vücuduna uygun üretilen antikor ilaçlarla kanserin büyümesini engellemeyi ve yok etmeyi hedefliyor.

Yalnizca kanserli hücreye etki eden antikorlar ile kemoterapinin yarattigi bulanti, saç dökülmesi gibi yan etkiler de ortadan kalkiyor. Uzmanlar, antikor tedavisiyle yakin gelecekte Alzheimer’in ortaya çikisini geciktirmeyi ve AIDS virüsünü yok etmeyi amaçliyor.

Roche Ilaç Arastirma Baskani Klaus Strein, biyoteknolojiyle üretilen antikor ilaçlarla ilgili son gelismeleri anlatti. Strein, kanser hücrelerinin normal hücrelerden farkli oldugunu, hastanin diger hücrelerine zarar vermeden yalnizca kanserli hücreyi yok etmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu amaçla insan vücuduna uygun, kanseri yok edecek antikorlar ürettiklerini bildiren Strein, “Insan vücudundaki mekanizma hastaligi en iyi yenen mekanizma, bu nedenle antikorlar, vücudun kendi savunma mekanizmasi örnek alinarak yapiliyor. Vücudun kullandigi antikorlara en yakin ve en iyisini bulmayi hedefliyoruz” diye konustu.

Strein, deney farelerinin yumurtalik hücrelerine insan DNA’si verilerek üretilen antikorlarin sonraki asamalarda gelistirilerek çesitli hastaliklar için kullanildigini anlatti. Insan vücudundaki antikora yüzde 99 oraninda benzeyen antikor üretmeyi basardiklarini belirten Strein, her hastalik için farkli antikor üretilmesi gerektigini kaydetti. Üretilen antikorlarin insan vücudundaki kanserli hücreyi bularak, buna yapistigini dile getiren Strein, söyle konustu: “Kanserli hücre, vücutta kendini büyütür. Yaptigimiz antikorlar, bu savunma hücresini yok ediyor. Örnegin, meme kanseri tedavisinde kullanilan Herceptin adli antikorumuz, kanser hücresinin büyümesini engelliyor ve öldürüyor. Her kanser için farkli olan antikorlar, su anda meme, lenf, kalinbagirsak kanserleri için üretildi. Bu antikorlar, ayrica hastanin kemoterapide yasayacagi yan etkileri de ortadan kaldiriyor. Hemen hemen hiçbir yan etkisi olmayan antikorlar, vücuda verilince gidip kanser hücresine baglaniyor ve yalniz onu yok etmeye çalisiyor. Böylece hastada bulanti, kusma, saç dökülmesi gibi yan etkiler görülmüyor, hastanin yasam kalitesi artiyor.”

“ALZHEIMER VE AIDS’E DE ÇÖZÜM OLABILIR”

Son teknolojiyle gelistirilen antikorlar sayesinde yakin gelecekte özellikle onkoloji ürünleri açisindan yüksek etkinlik saglanacagini ve kanser hastalarinda hayat beklentisinin artacagini anlatan Strein, bu antikorlar sayesinde 10-15 yil sonra Alzheimer hastaliginin da önlenebilecegini veya ortaya çikisinin geciktirilebilecegini ifade etti.

Enfeksiyon alaninda da gelistirilen ilaçlarin kullanilacagini belirten Strein, “Özellikle AIDS hastaliginda virüslerin dirençliligi artiyor. Gelistirdigimiz ürünlerle bu direnç kalkacak ve uygulanmasi kolay ürünler ortaya çikacak. Mesela ayda bir yapilan enjeksiyonlarla virüsün öldürülmesine çalisilacak” dedi.

Kanser hücresi, vücudun kendi hücresi oldugu için buna uygun antikor bulmanin zor oldugunu, ancak HIV virüsüne karsi gelistirilmis tedavilerin hedefe yönelik oldugunu anlatan Strein, bundan sonraki 10-15 yilda hedefe yönelik antikorlar gelistirilerek daha basarili sonuçlarin alinacagini bildirdi.

Strein, Hepatit-C hastaligiyla ilgili gelistirilen yeni teknikler sayesinde su anda virüsün yüzde 50-60 oraninda yok edildigini, gelecekte bunu yüzde 90 çikarmayi hedeflediklerini söyledi.

Gelistirdikleri bu antikorlara küçük moleküllü toksik ilaçlar da ekleyerek kanseri tam olarak ortadan kaldirmayi hedeflediklerini belirten Strein, gelistirdikleri yeni antikorlarla söz konusu hastaliklara karsi daha etkin tedavi saglanacagini, hastalarin yasam süresi ve kalitesinin artirilacagini anlatti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası