Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis ‘depresyon’ mevsimi

Içinde bulundugumuz kis aylarinin insanlarin psikolojilerini daha belirgin olarak etkisi altina aldigina dikkati çeken Psikiyatri Uzmani Dr. Suat Sabri Aslan bu mevsimde dogada meydana gelen degisikliklerin insanlara ölümü hatirlattigini söyledi.

Ölümü hatirlayan insanlarin depresyona girmeye daha egilimli oldugunu ifade eden Dr. Suat Sabri Aslan, kis aylarinda yasli insanlarin daha hassas ve kirilgan olduklarina isaret etti.

Sonbahar ve kis aylarinda dogada meydana gelen degisimlerin insana ölümü hatirlattigi, bu durumun depresyona neden olabilecegi bildirildi.

Psikiyatri Uzmani Dr. Suat Sabri Aslan, mevsimlerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerinin uzun yillardir bilinen bir gerçek oldugunu, özellikle mevsim geçislerinin insanlarin ruhsal yapisini önemli ölçüde etkiledigini belirtti.

Içinde bulundugumuz kis aylarinin insanlarin psikolojilerini daha belirgin olarak etkisi altina aldigina dikkati çeken Aslan, bu mevsimde dogada meydana gelen degisikliklerin insanlara ölümü hatirlattigini söyledi.

Ölümü hatirlayan insanlarin depresyona girmeye daha egilimli oldugunu ifade eden Aslan, “Sonbahar ve kis aylarinda agaçlarin yapraklarinin sararmasi ve dökülmesi, yagan yagmur veya kar sanki doganin ölümünü çagristirir. Bu çagrisim insanin ruhsal yapisinda da ayni etkiyi gösterir. Insanlar, dogadaki bu degisimlerle birlikte ölümü hatirlarlar. Ölüme kendisini daha yakin hisseden insan depresyona girmeye daha yatkindir” dedi.

YASLILAR DAHA HASSAS

Mevsimsel etkilerle birlikte dogada meydana gelen degisikliklerin yasli insanlari daha çok etkiledigini vurgulayan Aslan, kis aylarinda yasli insanlarin daha hassas ve kirilgan olduklarina isaret etti. Aslan, söyle devam etti:

“Sonbahar ve kis aylarinda degisen bioritm özellikleri, günlerin kisalmasiyla günlük aktivitelerin azalmasi ve pasif yasam sartlarinin artmasi yasli insanlarda daha belirgin ruhsal çöküntülere yol açar. Yaslilar, bu mevsimlerde daha çok ise yaramadiklarini, dislandiklarini ve çevresinin ölümünü bekledigini düsünürler. Bu düsünceler depresif duygulari artirir. Ruhsal çöküntü ile birlikte ciddi saglik sorunlarina yol açabilen bu depresyonun etkilerinin en aza indirilebilmesi için, öncelikle yasli insanlara bir ise yaradiklari duygusunun asilanmasi gerekir.”

Yaslilarda görülen depresyon etkilerinin azaltilmasi için onlara evde yapabilecekleri ufak tefek isler verilmesi ve yapilan islerde onlarin da ekipten biri oldugu duygusu yaratilmasi gerektigini bildiren Aslan, yaslilara kendilerini daha güçlü hissetmeleri için gençlik yillarini anlattirmanin da faydali olabilecegini ifade etti.

Tedavi edilmeyen depresyonun yasam kalitesini bozabilecegi gibi, bazi fiziki rahatsizliklarin artmasina da neden olabilecegine dikkat çeken Aslan, agir depresyon vakalarinda doktor tedavisine basvurulmasi gerektigini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası