Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis ‘depresyon’ mevsimi

Içinde bulundugumuz kis aylarinin insanlarin psikolojilerini daha belirgin olarak etkisi altina aldigina dikkati çeken Psikiyatri Uzmani Dr. Suat Sabri Aslan bu mevsimde dogada meydana gelen degisikliklerin insanlara ölümü hatirlattigini söyledi.

Ölümü hatirlayan insanlarin depresyona girmeye daha egilimli oldugunu ifade eden Dr. Suat Sabri Aslan, kis aylarinda yasli insanlarin daha hassas ve kirilgan olduklarina isaret etti.

Sonbahar ve kis aylarinda dogada meydana gelen degisimlerin insana ölümü hatirlattigi, bu durumun depresyona neden olabilecegi bildirildi.

Psikiyatri Uzmani Dr. Suat Sabri Aslan, mevsimlerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerinin uzun yillardir bilinen bir gerçek oldugunu, özellikle mevsim geçislerinin insanlarin ruhsal yapisini önemli ölçüde etkiledigini belirtti.

Içinde bulundugumuz kis aylarinin insanlarin psikolojilerini daha belirgin olarak etkisi altina aldigina dikkati çeken Aslan, bu mevsimde dogada meydana gelen degisikliklerin insanlara ölümü hatirlattigini söyledi.

Ölümü hatirlayan insanlarin depresyona girmeye daha egilimli oldugunu ifade eden Aslan, “Sonbahar ve kis aylarinda agaçlarin yapraklarinin sararmasi ve dökülmesi, yagan yagmur veya kar sanki doganin ölümünü çagristirir. Bu çagrisim insanin ruhsal yapisinda da ayni etkiyi gösterir. Insanlar, dogadaki bu degisimlerle birlikte ölümü hatirlarlar. Ölüme kendisini daha yakin hisseden insan depresyona girmeye daha yatkindir” dedi.

YASLILAR DAHA HASSAS

Mevsimsel etkilerle birlikte dogada meydana gelen degisikliklerin yasli insanlari daha çok etkiledigini vurgulayan Aslan, kis aylarinda yasli insanlarin daha hassas ve kirilgan olduklarina isaret etti. Aslan, söyle devam etti:

“Sonbahar ve kis aylarinda degisen bioritm özellikleri, günlerin kisalmasiyla günlük aktivitelerin azalmasi ve pasif yasam sartlarinin artmasi yasli insanlarda daha belirgin ruhsal çöküntülere yol açar. Yaslilar, bu mevsimlerde daha çok ise yaramadiklarini, dislandiklarini ve çevresinin ölümünü bekledigini düsünürler. Bu düsünceler depresif duygulari artirir. Ruhsal çöküntü ile birlikte ciddi saglik sorunlarina yol açabilen bu depresyonun etkilerinin en aza indirilebilmesi için, öncelikle yasli insanlara bir ise yaradiklari duygusunun asilanmasi gerekir.”

Yaslilarda görülen depresyon etkilerinin azaltilmasi için onlara evde yapabilecekleri ufak tefek isler verilmesi ve yapilan islerde onlarin da ekipten biri oldugu duygusu yaratilmasi gerektigini bildiren Aslan, yaslilara kendilerini daha güçlü hissetmeleri için gençlik yillarini anlattirmanin da faydali olabilecegini ifade etti.

Tedavi edilmeyen depresyonun yasam kalitesini bozabilecegi gibi, bazi fiziki rahatsizliklarin artmasina da neden olabilecegine dikkat çeken Aslan, agir depresyon vakalarinda doktor tedavisine basvurulmasi gerektigini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası