Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis ‘depresyon’ mevsimi

Içinde bulundugumuz kis aylarinin insanlarin psikolojilerini daha belirgin olarak etkisi altina aldigina dikkati çeken Psikiyatri Uzmani Dr. Suat Sabri Aslan bu mevsimde dogada meydana gelen degisikliklerin insanlara ölümü hatirlattigini söyledi.

Ölümü hatirlayan insanlarin depresyona girmeye daha egilimli oldugunu ifade eden Dr. Suat Sabri Aslan, kis aylarinda yasli insanlarin daha hassas ve kirilgan olduklarina isaret etti.

Sonbahar ve kis aylarinda dogada meydana gelen degisimlerin insana ölümü hatirlattigi, bu durumun depresyona neden olabilecegi bildirildi.

Psikiyatri Uzmani Dr. Suat Sabri Aslan, mevsimlerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerinin uzun yillardir bilinen bir gerçek oldugunu, özellikle mevsim geçislerinin insanlarin ruhsal yapisini önemli ölçüde etkiledigini belirtti.

Içinde bulundugumuz kis aylarinin insanlarin psikolojilerini daha belirgin olarak etkisi altina aldigina dikkati çeken Aslan, bu mevsimde dogada meydana gelen degisikliklerin insanlara ölümü hatirlattigini söyledi.

Ölümü hatirlayan insanlarin depresyona girmeye daha egilimli oldugunu ifade eden Aslan, “Sonbahar ve kis aylarinda agaçlarin yapraklarinin sararmasi ve dökülmesi, yagan yagmur veya kar sanki doganin ölümünü çagristirir. Bu çagrisim insanin ruhsal yapisinda da ayni etkiyi gösterir. Insanlar, dogadaki bu degisimlerle birlikte ölümü hatirlarlar. Ölüme kendisini daha yakin hisseden insan depresyona girmeye daha yatkindir” dedi.

YASLILAR DAHA HASSAS

Mevsimsel etkilerle birlikte dogada meydana gelen degisikliklerin yasli insanlari daha çok etkiledigini vurgulayan Aslan, kis aylarinda yasli insanlarin daha hassas ve kirilgan olduklarina isaret etti. Aslan, söyle devam etti:

“Sonbahar ve kis aylarinda degisen bioritm özellikleri, günlerin kisalmasiyla günlük aktivitelerin azalmasi ve pasif yasam sartlarinin artmasi yasli insanlarda daha belirgin ruhsal çöküntülere yol açar. Yaslilar, bu mevsimlerde daha çok ise yaramadiklarini, dislandiklarini ve çevresinin ölümünü bekledigini düsünürler. Bu düsünceler depresif duygulari artirir. Ruhsal çöküntü ile birlikte ciddi saglik sorunlarina yol açabilen bu depresyonun etkilerinin en aza indirilebilmesi için, öncelikle yasli insanlara bir ise yaradiklari duygusunun asilanmasi gerekir.”

Yaslilarda görülen depresyon etkilerinin azaltilmasi için onlara evde yapabilecekleri ufak tefek isler verilmesi ve yapilan islerde onlarin da ekipten biri oldugu duygusu yaratilmasi gerektigini bildiren Aslan, yaslilara kendilerini daha güçlü hissetmeleri için gençlik yillarini anlattirmanin da faydali olabilecegini ifade etti.

Tedavi edilmeyen depresyonun yasam kalitesini bozabilecegi gibi, bazi fiziki rahatsizliklarin artmasina da neden olabilecegine dikkat çeken Aslan, agir depresyon vakalarinda doktor tedavisine basvurulmasi gerektigini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası