Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anneler kahvaltiyi önemsiyor

Ögrencilerin kahvaltilari yüzde 79 oraninda anneleri tarafindan hazirlaniyor.

Annelerin çogu kahvaltiyi büyüme, gelisme ve saglik açisindan, önemli bölümü de zihni açip okulda verimi artirdigi için önemsiyor. Arastirmada düzenli kahvalti yapma aliskanliginin erkek ögrenciler arasinda kizlara göre daha yaygin oldugu saptandi.

Hacettepe Üniversitesi Halk Sagligi Anabilim Dali ögretim üyesi Dr. Dilek Aslan ve çalisma arkadaslari Dr. Özlem Çelik, Dr. Aysegül Arik, Dr. Cemile Arikan, Dr. Gönül Bayram ve Dr. Zeliha Demirtas, bir ilkögretim okulu sekizinci sinif ögrencileri arasinda kahvalti yapma aliskanliklarinin saptamasi amaciyla arastirma yapti. Proje kapsamina alinan 193 ögrenciden 188’i arastirmaya katildi, annelerden 140’i da verilen anketi yanitladi. Ankete katilan ögrencilerin yüzde 70.7’sinin her gün kahvalti yaptigi tespit edildi. Bunlardan yüzde 79.2’sine kahvaltilarini annelerinin hazirladigi, yaklasik her iki ögrenciden birinin de kahvalti için 6-15 dakika zaman ayirdigi anlasildi.

Dr. Aslan, kahvalti yapilmadiginda diger ögünler ve atistirmalarla günlük beslenme ihtiyacinin karsilanamayacagini belirtti. Gerçeklestirdikleri çalismayla ögrencilerin yüzde 60.1’inin kusluk ögününü yapmadiklarinin anlasildigini belirten Aslan, yüzde 43.1’inin de ikindi saatlerinde herhangi bir sey yemediklerini vurguladi. Ankete katilan ögrencilerin yüzde 96.7’sine evinde kahvalti hazirlandigini ifade eden Aslan, sunlari kaydetti:

“Bu ögrencilerin yüzde 79.2’sinin evinde kahvaltiyi anneleri hazirliyor. Ögrencilerin her gün yüzde 70.7’si kahvalti yapiyor ve bunlarin da yüzde 97.1’i bu ihtiyacini evde karsiliyor. Hiç kahvalti yapmayan ögrencilerden yüzde 5’i (cani istemedigi) için, yüzde biri (vakit bulamadigi), biri (kilo almamak) gibi gerekçelere siginiyor. Ögrencilerin annelerinin yüzde 80.3’ü kahvaltinin yararli, 3.5’i ise yararsiz oldugunu düsünüyor. Annelerin yüzde 53.2’si kahvaltinin büyüme- gelisimde önemli oldugunu ve saglikli olmayi sagladigini, yüzde 22.6’si zihni açip okulda verimliligi artirdigini, yüzde 9.7’si enerji ve dinçlik verdigini, yüzde 8.9’u günün en önemli ögünü oldugunu ifade etti.”

BASARIDA KAHVALTININ YERI

Besinlerden en iyi sekilde yararlanabilmek için ögünlerde yeterli ve dengeli tüketimin önemine dikkati çeken Aslan, söyle devam etti: “Yapilan arastirmalar, ne yazik ki çok kisinin sabah kahvaltisini önemsemedigini ortaya koyuyor. Oysa bütün gece aç kalan kisilerde açlik nedeniyle sabahleyin beyin ve diger organlara yeterince enerji saglanamadigindan yorgunluk, dikkatsizlik ve verimsizlik görülür. Yapilan çalismalar, kahvalti yapan ögrencilerin yapmayanlara göre daha basarili olduklarini göstermistir. Yeterli ve dengeli beslenmek için çok önemli bir kosul olan her gün kahvalti yapma davranisinin ögrenciler tarafindan kazanilmasina yönelik olarak müdahale çalismalari yararli olabilir.”

Aslan, arastirmada düzenli kahvalti yapma aliskanliginin erkek ögrenciler arasinda kizlara göre daha yaygin oldugunu saptadiklarini da sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası