Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anneler kahvaltiyi önemsiyor

Ögrencilerin kahvaltilari yüzde 79 oraninda anneleri tarafindan hazirlaniyor.

Annelerin çogu kahvaltiyi büyüme, gelisme ve saglik açisindan, önemli bölümü de zihni açip okulda verimi artirdigi için önemsiyor. Arastirmada düzenli kahvalti yapma aliskanliginin erkek ögrenciler arasinda kizlara göre daha yaygin oldugu saptandi.

Hacettepe Üniversitesi Halk Sagligi Anabilim Dali ögretim üyesi Dr. Dilek Aslan ve çalisma arkadaslari Dr. Özlem Çelik, Dr. Aysegül Arik, Dr. Cemile Arikan, Dr. Gönül Bayram ve Dr. Zeliha Demirtas, bir ilkögretim okulu sekizinci sinif ögrencileri arasinda kahvalti yapma aliskanliklarinin saptamasi amaciyla arastirma yapti. Proje kapsamina alinan 193 ögrenciden 188’i arastirmaya katildi, annelerden 140’i da verilen anketi yanitladi. Ankete katilan ögrencilerin yüzde 70.7’sinin her gün kahvalti yaptigi tespit edildi. Bunlardan yüzde 79.2’sine kahvaltilarini annelerinin hazirladigi, yaklasik her iki ögrenciden birinin de kahvalti için 6-15 dakika zaman ayirdigi anlasildi.

Dr. Aslan, kahvalti yapilmadiginda diger ögünler ve atistirmalarla günlük beslenme ihtiyacinin karsilanamayacagini belirtti. Gerçeklestirdikleri çalismayla ögrencilerin yüzde 60.1’inin kusluk ögününü yapmadiklarinin anlasildigini belirten Aslan, yüzde 43.1’inin de ikindi saatlerinde herhangi bir sey yemediklerini vurguladi. Ankete katilan ögrencilerin yüzde 96.7’sine evinde kahvalti hazirlandigini ifade eden Aslan, sunlari kaydetti:

“Bu ögrencilerin yüzde 79.2’sinin evinde kahvaltiyi anneleri hazirliyor. Ögrencilerin her gün yüzde 70.7’si kahvalti yapiyor ve bunlarin da yüzde 97.1’i bu ihtiyacini evde karsiliyor. Hiç kahvalti yapmayan ögrencilerden yüzde 5’i (cani istemedigi) için, yüzde biri (vakit bulamadigi), biri (kilo almamak) gibi gerekçelere siginiyor. Ögrencilerin annelerinin yüzde 80.3’ü kahvaltinin yararli, 3.5’i ise yararsiz oldugunu düsünüyor. Annelerin yüzde 53.2’si kahvaltinin büyüme- gelisimde önemli oldugunu ve saglikli olmayi sagladigini, yüzde 22.6’si zihni açip okulda verimliligi artirdigini, yüzde 9.7’si enerji ve dinçlik verdigini, yüzde 8.9’u günün en önemli ögünü oldugunu ifade etti.”

BASARIDA KAHVALTININ YERI

Besinlerden en iyi sekilde yararlanabilmek için ögünlerde yeterli ve dengeli tüketimin önemine dikkati çeken Aslan, söyle devam etti: “Yapilan arastirmalar, ne yazik ki çok kisinin sabah kahvaltisini önemsemedigini ortaya koyuyor. Oysa bütün gece aç kalan kisilerde açlik nedeniyle sabahleyin beyin ve diger organlara yeterince enerji saglanamadigindan yorgunluk, dikkatsizlik ve verimsizlik görülür. Yapilan çalismalar, kahvalti yapan ögrencilerin yapmayanlara göre daha basarili olduklarini göstermistir. Yeterli ve dengeli beslenmek için çok önemli bir kosul olan her gün kahvalti yapma davranisinin ögrenciler tarafindan kazanilmasina yönelik olarak müdahale çalismalari yararli olabilir.”

Aslan, arastirmada düzenli kahvalti yapma aliskanliginin erkek ögrenciler arasinda kizlara göre daha yaygin oldugunu saptadiklarini da sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası