Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Reçetesiz kontak lens satilmayacak

Yeni düzenlemeyle piyasada rahatlikla satilan lenslerin göz sagligini tehdit etmesinin önlenmesi ve hatali kullanimin ortadan kaldirilmasi amaçlaniyor.

Saglik Bakanligi, reçetesiz satilan kontakt lenslere reçete zorunlulugu getirdi. Yeni düzenlemeyle piyasada rahatlikla satilan lenslerin göz sagligini tehdit etmesinin önlenmesi ve hatali kullanimin ortadan kaldirilmasi amaçlaniyor.

Bakanlik, 2004 yazinda çikardigi 5193 sayili Optisyenlik Hakkinda Kanun’la optik hizmetlerini yeniden düzenledi. Buna göre optisyenlik yapacaklarin üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalari sart. Kanunda ayrica göz lensleriyle ilgili de yeni düzenlemeler yapildi. 5193 sayili kanun geregince reçetesiz olarak satilan kontakt lenslere reçete zorunlulugu getirildi.

Piyasada sert ve yumusak olarak adlandirilan iki çesit lens bulunuyor. Sert kontakt lensler tibbi gerekçelerle, yumusak lensler ise göz rengini degistirmek amaciyla kullaniliyor. Yumusak lensler numarasizken, sertler numarali gözlük islevi görüyor. Bakanligin yeni düzenlemesi sonucunda numarali kontakt lensler mutlaka reçeteyle satilacak.

Konuyla ilgili bir genelge yayinlayan Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Cihanser Erel, hatali kontakt lens kullaniminin göz korneasinda travma, kornea ülseri ve hatta görme kayiplarina sebep oldugunu belirtti. Ayrica hastalarin kornea egimi ve gözyasi özelliklerinin degisiklige ugradigi için verilecek reçetelerin son 1 yil içinde yazilmasi zorunlu tutuldu. Tüm Optik ve Optometrik Meslekler Birligi Dernegi Baskani Abdullah Aydin da yeni yasayla kontakt lenslerle ilgili karmasanin çözümlendigini söyledi.

Lensler, tibbi zorunluluklarin disinda daha çok göz rengini degistirmek amaciyla tercih ediliyor. Optikçilerde numarasiz yumusak lensler reçete istenmeden serbestçe satiliyor. Uzmanlar, kozmetik amaçlarla kullanilan lensler için de mutlaka göz doktoruna danisilmasini öneriyor. Göz doktoru tarafindan tavsiye edilen ve kurallara uygun olarak kullanilan lensler herhangi bir sakinca tasimazken, kontrolsüz biçimde kullanilmasi halinde körlüge kadar varabilecek sorunlar ortaya çikiyor. Maliye Bakanligi, göz doktorlarinin tibbi gerekçelerle yazdigi kontakt lenslerin bedellerini ödemiyor. SSK, Bag-Kur ve Emekli Sandigi üyelerinden sadece göz ameliyatindan sonra kullanilmasi saglik kurulu raporu ile gerekli görülen lenslerin bedelleri karsilaniyor.

Zaman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası