Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Reçetesiz kontak lens satilmayacak

Yeni düzenlemeyle piyasada rahatlikla satilan lenslerin göz sagligini tehdit etmesinin önlenmesi ve hatali kullanimin ortadan kaldirilmasi amaçlaniyor.

Saglik Bakanligi, reçetesiz satilan kontakt lenslere reçete zorunlulugu getirdi. Yeni düzenlemeyle piyasada rahatlikla satilan lenslerin göz sagligini tehdit etmesinin önlenmesi ve hatali kullanimin ortadan kaldirilmasi amaçlaniyor.

Bakanlik, 2004 yazinda çikardigi 5193 sayili Optisyenlik Hakkinda Kanun’la optik hizmetlerini yeniden düzenledi. Buna göre optisyenlik yapacaklarin üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalari sart. Kanunda ayrica göz lensleriyle ilgili de yeni düzenlemeler yapildi. 5193 sayili kanun geregince reçetesiz olarak satilan kontakt lenslere reçete zorunlulugu getirildi.

Piyasada sert ve yumusak olarak adlandirilan iki çesit lens bulunuyor. Sert kontakt lensler tibbi gerekçelerle, yumusak lensler ise göz rengini degistirmek amaciyla kullaniliyor. Yumusak lensler numarasizken, sertler numarali gözlük islevi görüyor. Bakanligin yeni düzenlemesi sonucunda numarali kontakt lensler mutlaka reçeteyle satilacak.

Konuyla ilgili bir genelge yayinlayan Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Cihanser Erel, hatali kontakt lens kullaniminin göz korneasinda travma, kornea ülseri ve hatta görme kayiplarina sebep oldugunu belirtti. Ayrica hastalarin kornea egimi ve gözyasi özelliklerinin degisiklige ugradigi için verilecek reçetelerin son 1 yil içinde yazilmasi zorunlu tutuldu. Tüm Optik ve Optometrik Meslekler Birligi Dernegi Baskani Abdullah Aydin da yeni yasayla kontakt lenslerle ilgili karmasanin çözümlendigini söyledi.

Lensler, tibbi zorunluluklarin disinda daha çok göz rengini degistirmek amaciyla tercih ediliyor. Optikçilerde numarasiz yumusak lensler reçete istenmeden serbestçe satiliyor. Uzmanlar, kozmetik amaçlarla kullanilan lensler için de mutlaka göz doktoruna danisilmasini öneriyor. Göz doktoru tarafindan tavsiye edilen ve kurallara uygun olarak kullanilan lensler herhangi bir sakinca tasimazken, kontrolsüz biçimde kullanilmasi halinde körlüge kadar varabilecek sorunlar ortaya çikiyor. Maliye Bakanligi, göz doktorlarinin tibbi gerekçelerle yazdigi kontakt lenslerin bedellerini ödemiyor. SSK, Bag-Kur ve Emekli Sandigi üyelerinden sadece göz ameliyatindan sonra kullanilmasi saglik kurulu raporu ile gerekli görülen lenslerin bedelleri karsilaniyor.

Zaman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası