Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Reçetesiz kontak lens satilmayacak

Yeni düzenlemeyle piyasada rahatlikla satilan lenslerin göz sagligini tehdit etmesinin önlenmesi ve hatali kullanimin ortadan kaldirilmasi amaçlaniyor.

Saglik Bakanligi, reçetesiz satilan kontakt lenslere reçete zorunlulugu getirdi. Yeni düzenlemeyle piyasada rahatlikla satilan lenslerin göz sagligini tehdit etmesinin önlenmesi ve hatali kullanimin ortadan kaldirilmasi amaçlaniyor.

Bakanlik, 2004 yazinda çikardigi 5193 sayili Optisyenlik Hakkinda Kanun’la optik hizmetlerini yeniden düzenledi. Buna göre optisyenlik yapacaklarin üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalari sart. Kanunda ayrica göz lensleriyle ilgili de yeni düzenlemeler yapildi. 5193 sayili kanun geregince reçetesiz olarak satilan kontakt lenslere reçete zorunlulugu getirildi.

Piyasada sert ve yumusak olarak adlandirilan iki çesit lens bulunuyor. Sert kontakt lensler tibbi gerekçelerle, yumusak lensler ise göz rengini degistirmek amaciyla kullaniliyor. Yumusak lensler numarasizken, sertler numarali gözlük islevi görüyor. Bakanligin yeni düzenlemesi sonucunda numarali kontakt lensler mutlaka reçeteyle satilacak.

Konuyla ilgili bir genelge yayinlayan Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Cihanser Erel, hatali kontakt lens kullaniminin göz korneasinda travma, kornea ülseri ve hatta görme kayiplarina sebep oldugunu belirtti. Ayrica hastalarin kornea egimi ve gözyasi özelliklerinin degisiklige ugradigi için verilecek reçetelerin son 1 yil içinde yazilmasi zorunlu tutuldu. Tüm Optik ve Optometrik Meslekler Birligi Dernegi Baskani Abdullah Aydin da yeni yasayla kontakt lenslerle ilgili karmasanin çözümlendigini söyledi.

Lensler, tibbi zorunluluklarin disinda daha çok göz rengini degistirmek amaciyla tercih ediliyor. Optikçilerde numarasiz yumusak lensler reçete istenmeden serbestçe satiliyor. Uzmanlar, kozmetik amaçlarla kullanilan lensler için de mutlaka göz doktoruna danisilmasini öneriyor. Göz doktoru tarafindan tavsiye edilen ve kurallara uygun olarak kullanilan lensler herhangi bir sakinca tasimazken, kontrolsüz biçimde kullanilmasi halinde körlüge kadar varabilecek sorunlar ortaya çikiyor. Maliye Bakanligi, göz doktorlarinin tibbi gerekçelerle yazdigi kontakt lenslerin bedellerini ödemiyor. SSK, Bag-Kur ve Emekli Sandigi üyelerinden sadece göz ameliyatindan sonra kullanilmasi saglik kurulu raporu ile gerekli görülen lenslerin bedelleri karsilaniyor.

Zaman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası