Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Reçetesiz kontak lens satilmayacak

Yeni düzenlemeyle piyasada rahatlikla satilan lenslerin göz sagligini tehdit etmesinin önlenmesi ve hatali kullanimin ortadan kaldirilmasi amaçlaniyor.

Saglik Bakanligi, reçetesiz satilan kontakt lenslere reçete zorunlulugu getirdi. Yeni düzenlemeyle piyasada rahatlikla satilan lenslerin göz sagligini tehdit etmesinin önlenmesi ve hatali kullanimin ortadan kaldirilmasi amaçlaniyor.

Bakanlik, 2004 yazinda çikardigi 5193 sayili Optisyenlik Hakkinda Kanun’la optik hizmetlerini yeniden düzenledi. Buna göre optisyenlik yapacaklarin üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalari sart. Kanunda ayrica göz lensleriyle ilgili de yeni düzenlemeler yapildi. 5193 sayili kanun geregince reçetesiz olarak satilan kontakt lenslere reçete zorunlulugu getirildi.

Piyasada sert ve yumusak olarak adlandirilan iki çesit lens bulunuyor. Sert kontakt lensler tibbi gerekçelerle, yumusak lensler ise göz rengini degistirmek amaciyla kullaniliyor. Yumusak lensler numarasizken, sertler numarali gözlük islevi görüyor. Bakanligin yeni düzenlemesi sonucunda numarali kontakt lensler mutlaka reçeteyle satilacak.

Konuyla ilgili bir genelge yayinlayan Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Cihanser Erel, hatali kontakt lens kullaniminin göz korneasinda travma, kornea ülseri ve hatta görme kayiplarina sebep oldugunu belirtti. Ayrica hastalarin kornea egimi ve gözyasi özelliklerinin degisiklige ugradigi için verilecek reçetelerin son 1 yil içinde yazilmasi zorunlu tutuldu. Tüm Optik ve Optometrik Meslekler Birligi Dernegi Baskani Abdullah Aydin da yeni yasayla kontakt lenslerle ilgili karmasanin çözümlendigini söyledi.

Lensler, tibbi zorunluluklarin disinda daha çok göz rengini degistirmek amaciyla tercih ediliyor. Optikçilerde numarasiz yumusak lensler reçete istenmeden serbestçe satiliyor. Uzmanlar, kozmetik amaçlarla kullanilan lensler için de mutlaka göz doktoruna danisilmasini öneriyor. Göz doktoru tarafindan tavsiye edilen ve kurallara uygun olarak kullanilan lensler herhangi bir sakinca tasimazken, kontrolsüz biçimde kullanilmasi halinde körlüge kadar varabilecek sorunlar ortaya çikiyor. Maliye Bakanligi, göz doktorlarinin tibbi gerekçelerle yazdigi kontakt lenslerin bedellerini ödemiyor. SSK, Bag-Kur ve Emekli Sandigi üyelerinden sadece göz ameliyatindan sonra kullanilmasi saglik kurulu raporu ile gerekli görülen lenslerin bedelleri karsilaniyor.

Zaman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası