Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agiz ve Dis sagliginda 3. dünya ülkesiyiz

Türkiye'de 96 yil önce Istanbul'da "Disçi Mektebi" ile baslayan dis hekimligi egitimi, bugün 14 Dis Hekimligi Fakültesi'nde devam etmesine ragmen önlenebilir hastaliklar arasinda yer alan agiz ve dis sagligina gereken önemin verilmemesinin üzüntü verici oldugu bildirildi.

22-27 Kasim Dis Hekimligi Haftasi nedeniyle agiz ve dis sagligi hakkinda bilgi veren Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Dis Hekimligi Fakültesi Dekani Prof. Dr. Hülya Köprülü, Türkiye'de, 22 Kasim 1908'de temeli atilan bilimsel dis hekimliginin bugün 96. yilinin kutlandigini söyledi. Prof. Dr. Hülya Köprülü, "96 yil önce Tip Fakültesi'ne bagli olarak Istanbul'da kurulan 'Disçi Mektebi' ile baslayan Dis Hekimligi Egitimi, bugün 14 Dis Hekimligi Fakültesi'nde verilmeye devam etmektedir. 1996 yilinda 'Ulusal Agiz Dis Sagligi Günü' olarak ilan edilen bugünde, ülke genelinde agiz dis sagliginda üçüncü dünya ülkeleri düzeyinde olmanin ne yazik ki üzüntüsü içindeyiz" dedi.

Dis çürükleri ve diseti hastaliklarinin "kontrol edilebilir", "önlenebilir" ve "davranisla iyilestirilebilir" hastaliklardan olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Köprülü, "Dünya Saglik Örgütü, bulasici olmayan kronik hastaliklari; kardiyovasküler hastaliklar, diyabet, obesite, osteoporoz, kanserler ve dis çürükleri olarak ilan etmistir. Ayrica DSÖ, kötü agiz sagliginin bulasici olmayan kronik hastaliklar için bir risk olusturmasi ve bu hastaliklarla benzer riskleri paylasmasi nedeniyle 'Agiz Dis Sagliginin Korunmasi ve Gelistirilmesi' çalismalarinin, kronik hastaliklarla ilgili diger programlarla birlikte ön plana çikarilmasi gerektigini de bildirmistir. Oysa ülkemizde; 6 yas grubunda süt disi dizisinde çürüksüz kisi orani yüzde 17'dir. 35-44 yas grubunda kirsal kesimde çürük yayginligi yüzde 95-98, sehir çevresinde yüzde 79, sehirlerde ise yüzde 76'dir. Bütün dis dizini agizda yer almis olarak kabul edilen 12-13 yaslarinda her 100 çocuktan 81-84'ünün dislerinde çürük bulunmaktadir. 30-34 yas grubunda ise 100 kisiden çürügü olmayan kisi sayisi yalnizca 3'tür" diye konustu.

Prof. Dr. Köprülü, Türkiye'de yapilan çalismalara göre, diseti hastaliginin 12 yas grubunda nüfusun yüzde 50'sinde, 25-29 yas grubunda yüzde 90'inda mevcut oldugunu, sabit proteze baslama yasinin 18, hareketli proteze baslama yasinin 20-24, tümüyle dissiz kalma yasinin ise 30-35 oldugunu kaydetti.

Prof. Dr. Köprülü, ülkede dis hekimi dagilimindaki olumsuzluga da isaret ederek, "Türk Dishekimleri Birligi'nin Ekim 2003'te yaptigi arastirmaya göre, Türkiye'de bilfiil olarak çalisan 18 bin 906 dishekimi bulunmaktadir. Bir dishekimine Istanbul'da 2 bin 79, Gaziantep'in Nurdagi Ilçesi'nde 38 bin 429, Sanliurfa'nin Viransehir Ilçesi'nde 93 bin 853, Izmir'de bin 739 ve Tunceli Merkez'de 3 bin 32 kisi düsmektedir. Bu tablo önlem almayi gerektirmektedir" uyarisinda bulundu.

Halkin yüzde 47.11'inin son bir yilda dishekimine gitmedigini, yasami boyunca hiç dishekimine gitmeyen nüfus oraninin ise yüzde 12.5 oldugunu da ifade eden OMÜ Dis Hekimligi Fakültesi Dekani Prof. Dr. Hülya Köprülü, söyle devam etti: "Saglik Bakanligi'nca yapilan bir arastirma, gelismis ülkelerde nüfusun dishekimine gitme sikliginin yilda 5, ülkemizde ise 0.7 oldugunu ortaya koyuyor. Agiz-dis sagligindaki bu aci gerçegin nedenleri; ülkemizde okur-yazarligin, buna bagli olarak saglik okur-yazarliginin ve saglik kültürünün düsük düzeyde olmasi. Ayrica halkimizin agiz-dis hastaliklari konusunda ihmalkar olmasi ve dis hastaliklarinin bir saglik sorunu olarak kabul edilmemesi. Halkin alim gücünün yetersizligi. Kisi basina düsen dishekimi oranindaki dengesizlik. Agiz-dis sagligina ayrilan payin düsüklügü ve harcamalarin da agirlikli olarak tedavi edici hizmetlere yönelik olmasi. Hamilelere ve agiz-dis sagligi ile ilgili dogru davranisin kazandirilacagi 5-6 yas grubu çocuklara yönelik agiz-dis sagligi egitim programlarinin olmamasi. Ulusal Agiz Dis Sagligi Politikasi'nin olmamasidir. Bu kötü tabloyu degistirmek için ülkemizde agiz ve dis sagliginin gelistirilmesi konusunda bireysel sorumluluklara yönelik bilinçlendirme çabalarina çok fazla önem verilmesi, agiz ve dis sagligi konusunda toplumsal bilinçlenmeyi saglayacak ulusal politikalara ivedilikle agirlik verilmesi mutlaka gerekmektedir. Çünkü, insanlarin yasamlari süresince sahip olabilecekleri en büyük zenginliklerden birisi de yasamlari boyu kendi dogal ve saglikli disleri ile gülümseyebilmeleri, çigneyebilmeleri ve konusabilmeleridir."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası