Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoropoz, kadinlari tehdit ediyor

Osteoporozun çok eski yillardan beri bilinen ve en sik rastlanan metabolik kemik hastaligi oldugunu belirten Aydin Devlet Hastanesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Uzmani Dr. Seref Özvurmaz, "Günümüzde insanlarin yasam sürelerinin uzamasi, gelisen teknolojinin getirdigi modern ve hareket yönünden kisitli olan yasam biçimi, osteoporozun önemli bir halk sagligi problemi olmasina neden olmustur" dedi. Osteoporozun düsük kemik kütlesi ve kemigin iç yapisindaki degisiklikler ile kemigin dayanikliliginin azalmasi ve kemikte kirilma riskinde artma ile görülen bir iskelet hastaligi oldugunu kaydeden Dr. Özvurmaz, "Osteoporozlu kimselerde ya hayatin erken dönemlerinde kemik dokusu daha az gelismistir yada bu kisilerde ileri yaslarda görülen kemik kaybi digerlerine oranla daha fazladir" diye konustu.

Dr. Özvurmaz, söyle devam etti: "Osteoporoz için en önemli risk faktörleri; kadin olmak, 50 yasin üzerinde olmak, menapoza girmis olmak, erkeklerde testesteronda azalma, düsük kalsiyum içeren gidalarla beslenme, fiziksel aktivitenin az olmasi, ailede osteoporozlu kimselerin olmasi, kisa boylu ve ince yapili olma, beyaz tenli olmak, sigara içmek, kafeinli içecekleri asiri tüketmek gibi sayilabilir. Osteoporoz, kirik olmadigi sürece agri yapmadigi için sinsince ilerleyen bir hastaliktir. Baslica belirtileri; bel ve sirt agrisi, boyda kisalma, sirtta kamburlasma, omuzlarda yuvarlaklasma, el bileginde kirik, kalça kemiginde kiriktir. Tedavi edilmeyen hastalarin yasam kaliteleri bozulur, giderek çevresindekilere bagimli hale gelir ve psikolojik sorunlar da yasayabilirler" dedi.

Osteoporoz tanisinin günümüzde kemik mineral yogunlugu ölçümü ile kondugunu kaydeden Dr. Özvurmaz, "Ayrica hastalarin uzman bir hekim tarafindan muayenesinin yapilip ayrica tani için birtakim kan ve idrar tahlillerinin de incelenmesi gerekmektedir" dedi.

Osteoporozun önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu vurgulayan Dr. Özvurmaz, "Tedavide; yasam tarzinda degisiklikler yaparak düsmeyi azaltacak önlemler almak, egzersiz programlarini uygulamak, beslenmenin uygun sekilde düzenlenmesi, ilaçlarin düzenli kullanilmasi gerekmektedir" diye konustu. Osteoporoz tedavisinde diyetle yasa uygun kalsiyum ihtiyacinin giderilmesi için beslenmenin düzenlenerek kalsiyum eksikliginin ortadan kaldirilmasi gerektigini söyleyen Dr. Özvurmaz, "Düsük yag içeren besinlerin alinmasina özen gösterilmelidir. Ayrica egzersiz programinin kisinin yetenek ve isteklerine göre düzenlenmesi gerekmektedir. Bunun için egzersiz programinin bir fizik tedavi uzmani tarafindan düzenlenmesi gerekmektedir. Düzenli yapilan egzersiz; kemik kitlesindeki kaybi yavaslatir, kemik kitlesini arttirir, denge saglamayi gelistirir ve düsmeleri önler, dayanikliligi arttirir" seklinde konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası