Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoropoz, kadinlari tehdit ediyor

Osteoporozun çok eski yillardan beri bilinen ve en sik rastlanan metabolik kemik hastaligi oldugunu belirten Aydin Devlet Hastanesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Uzmani Dr. Seref Özvurmaz, "Günümüzde insanlarin yasam sürelerinin uzamasi, gelisen teknolojinin getirdigi modern ve hareket yönünden kisitli olan yasam biçimi, osteoporozun önemli bir halk sagligi problemi olmasina neden olmustur" dedi. Osteoporozun düsük kemik kütlesi ve kemigin iç yapisindaki degisiklikler ile kemigin dayanikliliginin azalmasi ve kemikte kirilma riskinde artma ile görülen bir iskelet hastaligi oldugunu kaydeden Dr. Özvurmaz, "Osteoporozlu kimselerde ya hayatin erken dönemlerinde kemik dokusu daha az gelismistir yada bu kisilerde ileri yaslarda görülen kemik kaybi digerlerine oranla daha fazladir" diye konustu.

Dr. Özvurmaz, söyle devam etti: "Osteoporoz için en önemli risk faktörleri; kadin olmak, 50 yasin üzerinde olmak, menapoza girmis olmak, erkeklerde testesteronda azalma, düsük kalsiyum içeren gidalarla beslenme, fiziksel aktivitenin az olmasi, ailede osteoporozlu kimselerin olmasi, kisa boylu ve ince yapili olma, beyaz tenli olmak, sigara içmek, kafeinli içecekleri asiri tüketmek gibi sayilabilir. Osteoporoz, kirik olmadigi sürece agri yapmadigi için sinsince ilerleyen bir hastaliktir. Baslica belirtileri; bel ve sirt agrisi, boyda kisalma, sirtta kamburlasma, omuzlarda yuvarlaklasma, el bileginde kirik, kalça kemiginde kiriktir. Tedavi edilmeyen hastalarin yasam kaliteleri bozulur, giderek çevresindekilere bagimli hale gelir ve psikolojik sorunlar da yasayabilirler" dedi.

Osteoporoz tanisinin günümüzde kemik mineral yogunlugu ölçümü ile kondugunu kaydeden Dr. Özvurmaz, "Ayrica hastalarin uzman bir hekim tarafindan muayenesinin yapilip ayrica tani için birtakim kan ve idrar tahlillerinin de incelenmesi gerekmektedir" dedi.

Osteoporozun önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu vurgulayan Dr. Özvurmaz, "Tedavide; yasam tarzinda degisiklikler yaparak düsmeyi azaltacak önlemler almak, egzersiz programlarini uygulamak, beslenmenin uygun sekilde düzenlenmesi, ilaçlarin düzenli kullanilmasi gerekmektedir" diye konustu. Osteoporoz tedavisinde diyetle yasa uygun kalsiyum ihtiyacinin giderilmesi için beslenmenin düzenlenerek kalsiyum eksikliginin ortadan kaldirilmasi gerektigini söyleyen Dr. Özvurmaz, "Düsük yag içeren besinlerin alinmasina özen gösterilmelidir. Ayrica egzersiz programinin kisinin yetenek ve isteklerine göre düzenlenmesi gerekmektedir. Bunun için egzersiz programinin bir fizik tedavi uzmani tarafindan düzenlenmesi gerekmektedir. Düzenli yapilan egzersiz; kemik kitlesindeki kaybi yavaslatir, kemik kitlesini arttirir, denge saglamayi gelistirir ve düsmeleri önler, dayanikliligi arttirir" seklinde konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası