Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoropoz, kadinlari tehdit ediyor

Osteoporozun çok eski yillardan beri bilinen ve en sik rastlanan metabolik kemik hastaligi oldugunu belirten Aydin Devlet Hastanesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Uzmani Dr. Seref Özvurmaz, "Günümüzde insanlarin yasam sürelerinin uzamasi, gelisen teknolojinin getirdigi modern ve hareket yönünden kisitli olan yasam biçimi, osteoporozun önemli bir halk sagligi problemi olmasina neden olmustur" dedi. Osteoporozun düsük kemik kütlesi ve kemigin iç yapisindaki degisiklikler ile kemigin dayanikliliginin azalmasi ve kemikte kirilma riskinde artma ile görülen bir iskelet hastaligi oldugunu kaydeden Dr. Özvurmaz, "Osteoporozlu kimselerde ya hayatin erken dönemlerinde kemik dokusu daha az gelismistir yada bu kisilerde ileri yaslarda görülen kemik kaybi digerlerine oranla daha fazladir" diye konustu.

Dr. Özvurmaz, söyle devam etti: "Osteoporoz için en önemli risk faktörleri; kadin olmak, 50 yasin üzerinde olmak, menapoza girmis olmak, erkeklerde testesteronda azalma, düsük kalsiyum içeren gidalarla beslenme, fiziksel aktivitenin az olmasi, ailede osteoporozlu kimselerin olmasi, kisa boylu ve ince yapili olma, beyaz tenli olmak, sigara içmek, kafeinli içecekleri asiri tüketmek gibi sayilabilir. Osteoporoz, kirik olmadigi sürece agri yapmadigi için sinsince ilerleyen bir hastaliktir. Baslica belirtileri; bel ve sirt agrisi, boyda kisalma, sirtta kamburlasma, omuzlarda yuvarlaklasma, el bileginde kirik, kalça kemiginde kiriktir. Tedavi edilmeyen hastalarin yasam kaliteleri bozulur, giderek çevresindekilere bagimli hale gelir ve psikolojik sorunlar da yasayabilirler" dedi.

Osteoporoz tanisinin günümüzde kemik mineral yogunlugu ölçümü ile kondugunu kaydeden Dr. Özvurmaz, "Ayrica hastalarin uzman bir hekim tarafindan muayenesinin yapilip ayrica tani için birtakim kan ve idrar tahlillerinin de incelenmesi gerekmektedir" dedi.

Osteoporozun önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu vurgulayan Dr. Özvurmaz, "Tedavide; yasam tarzinda degisiklikler yaparak düsmeyi azaltacak önlemler almak, egzersiz programlarini uygulamak, beslenmenin uygun sekilde düzenlenmesi, ilaçlarin düzenli kullanilmasi gerekmektedir" diye konustu. Osteoporoz tedavisinde diyetle yasa uygun kalsiyum ihtiyacinin giderilmesi için beslenmenin düzenlenerek kalsiyum eksikliginin ortadan kaldirilmasi gerektigini söyleyen Dr. Özvurmaz, "Düsük yag içeren besinlerin alinmasina özen gösterilmelidir. Ayrica egzersiz programinin kisinin yetenek ve isteklerine göre düzenlenmesi gerekmektedir. Bunun için egzersiz programinin bir fizik tedavi uzmani tarafindan düzenlenmesi gerekmektedir. Düzenli yapilan egzersiz; kemik kitlesindeki kaybi yavaslatir, kemik kitlesini arttirir, denge saglamayi gelistirir ve düsmeleri önler, dayanikliligi arttirir" seklinde konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası