Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Depresyon, Ruhsal Rahatsizlik

Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Gökay Aksaray, Eskisehir Saglik Müdürlügü tarafindan düzenlenen “Depresyon ve Basa Çikma Yollari” konulu panelde depresyonun, tedavisi olan ve herkeste görülebilecek bir durum oldugunu söyledi.

Depresyonun hiçbir zaman akil hastaligi anlamina gelmeyecegini, her yasta ve her kesimde görülebilecegini kaydeden Doç. Dr. Gökay Aksaray, depresyonun belirtilerini, sürekli üzüntü, mutsuzluk ya da sinirlilik, günlük islere istek ve ilgi duymama, hiçbir seyden zevk almama, iskoliklik, mizah ve espriden yoksun olma, asiri elestiren ve sürekli talep edici olma, kaygili ve karamsar olma seklinde siralayarak bu özellikleri tasiyan kisilerin depresyona daha yatkin olduklarini söyledi.

Doç. Dr. Aksaray, ekonomik sorunlar, fiziksel hastaliklar, emeklilik, issizlik, ölüm ve bosanmalarin da depresyona neden oldugunu vurgulayarak, “Kadinlar, erkeklere oranla iki kat daha fazla depresyona yatkin. Depresyonun en sik görüldügü yaslar kadinlarda 35-45, erkeklerde de 55-70 yaslaridir” dedi.

Depresyon tedavisinde ilaçlar ve ruhsal destek, hastanin bunlara uyumu ve kisisel çabalarinin çok önemli oldugunu anlatan Doç. Dr. Gökay Aksaray, tedavi sonunda hastalarin çogunun iyilestigini bildirdi. Ilaç tedavisinin etkilerinin 2-3 haftada görüldügüne isaret eden Doç. Dr. Aksaray, tedavide sabirli olmak gerektigini, tedavide kullanilan ilaçlarin ise kesinlikle aliskanlik yapmadigini anlatti.

Daha sonra, ayni fakülteden ögretim üyeleri Prof. Dr. Gülten Seber ve Yrd. Doç. Dr. Çinar Yenilmez de, konuyla ilgili görüslerini bildirdiler. Panele katilanlarin tamamina yakininin kadin olmasi dikkati çekti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası