Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sertlesme sorunu ‘sessizlikle’ geçmez

Erektil Disfonksiyon olarak da bilinen sertlesme sorunlari, milyonlarca erkegi etkiliyor.

Pfizer’in internet sitesinde yer alan bu yazi sertlesme sorununuz olup olmadigini saptamaniza ve doktorunuzla cinsel sagliginiz ile ilgili konusmayi baslatabilmenize yardimci olmak amaciyla hazirlandi. Üç adimdan olusan yazinin ilk adimda sertlesme sorunlarini ve tedavisini daha iyi anlamaniz, ikinci adimda kendi cinsel sagliginizi anlamaniz, üçüncü adimda ise doktorunuzla cinsel sagliginiz üzerine konusmaniz ve sizin için uygun olan tedavi seçeneklerini tartismaniz amaçlaniyor.

1. Adim: Gerçekleri bilmek

SERTLESME SORUNLARI (EREKTIL DISFONKSIYON) HAKKINDA

Sertlesme sorunu, yeterli düzeyde cinsel performans için gerekli sertlesmeyi saglayamama ve/veya sürdürememe durumu olarak tanimlanir. Her zaman, hiç sertlesme saglayamama anlamina gelmez. Türkiye’de sertlesme sorunu bulunan erkeklerin % 80’inden fazlasinda tam bir islev kaybi degil, hafif ya da orta derecede sertlesme sorunu bulundugu saptanmistir.

Erkeklerde cinsel sagligin genel sagligin ayrilmaz bir parçasi oldugu çogunlukla gözardi edilir. Gerçekte, sertlesme sorunu bulunan hastalarin yalnizca küçük bir bölümüne tani konulur, bu da sertlesme sorunu yasayanlarin çogunun soruna sessizce katlanmakta oldugu anlamina gelir. Sertlesme sorunu birçok erkegin konusmaktan rahatsizlik duyabilecegi bir konudur.

Gerçek: Türkiye’de 40 yasi üzerindeki erkeklerin % 69’u çesitli derecelerde sertlesme sorunu yasiyor..

SERTLESME SORUNU HAKKINDAKI YANLIS INANISLAR

1. “Tümüyle kafanizda yarattiginiz bir sorundur.”

Son 25 yilda sertlesme sorunlarinin tibbi bir durumdan kaynaklandigi açikliga kavustu. Sertlesme sorununun çogunlukla psikolojik bir yönü olsa da (depresyon, endise ve stresin rolü olabilir), hemen her zaman fiziksel bir nedeni bulunur.

2. “Sertlesme sorunu yanlizca yasli erkeklerde görülür.”

Bu durum 40 yasin üzerindeki erkeklerde daha sik görülmekle birlikte, her yastaki erkekte meydana gelebilir. Yapilan bir çalisma, 40 ile 70 yaslari arasindaki erkeklerin yaklasik yarisinin zaman zaman sertlesme saglama ve/veya sürdürmede sorun yasadigini ortaya koymus. Sertlesme sorunlarinin orani yasla birlikte artsa da, tek basina yaslanma sertlesme sorununun bir nedeni olarak görülez. Sertlesme sorunlarinin yasli erkeklerde daha sik görülmesinin nedeni, yüksek kan basinci gibi yasa bagli hastaliklardir.

3. “Cinsel iliski için çok yaslisiniz.”

Tüm yaslardaki çiftler cinsel iliskiyle ilgilidir. Cinsel yasam saglikli bir iliskinin önemli bir parçasidir. Gerçekten de, yapilan birçok arastirmada aktif cinsel yasamin yaslanmanin çok dogal bir parçasi oldugu gösterilmistir.

4. “Kalp hastaliginiz varsa cinsel iliskiye girmek kalp krizine yol açabilir.”

Kalp hastaligi önemli bir tibbi durumdur ancak cinsellikten zevk alamayacaginiz anlamina gelmez. Kalp hastaligi nedeniyle tedavi gören pek çok erkekte, sertlesme sorunu da güvenli ve etkili bir sekilde tedavi edilebilir. Sertlesme sorunu ile ilgili herhangi bir tedaviye baslamadan önce, kalbinizin cinsel aktivite için fiziksel gereksinimleri karsilayabilecek güçte olup olmadigini doktorunuza sormalisiniz.

SERTLESME NASIL OLUSUR?

Uyarildiginiz zaman beyniniz bir dizi olayi baslatmak üzere sinyal gönderir. Penis içindeki kan damarlari gevseyip genisleyerek penise gelen kan akimini hizlandirir. Ayni anda penis içinde uzanan, korpora kavernoza adi verilen süngersi olusumlar da siser ve toplardamarlar üzerinde baski olusturarak penis disina çikan kan akimini kisitlarlar. Içeri giren kanin disari çikandan daha fazla olmasi sonucunda penis büyüyerek sertlesme meydana gelir.

Bu süreç çok basit olmakla birlikte sertlesmenin, beyin, kan damarlari, sinir ve hormonlarin bir bütün olarak mükemmel bir denge içinde çalismasinin bir sonucu oldugunu unutmamak gerekir. Eger bu sürecin bir parçasi bile saglikli yürümüyorsa, erkegin sertlesme saglama veya sürdürme yetenegi etkilenebilir.

Gerçek: Sigara, sismanlik, alkol aliskanligi veya ilaç kullanimi, normal dolasim ya da sinirsel islevleri bozarak sertlesme sorunlarinin olusumuna katkida bulunabilir.

SERTLESME SORUNU NASIL OLUSUR ?

Eger sertlesme sorununuz varsa, sertlesmeyi saglayan süreç bozulmus olabilir. Sertlesmenin saglanmasi ve sürdürülmesi için gereken penise gelen kan akimi, yüksek kan basinci, yüksek kolesterol, seker hastaligi veya damar sertlesmesi gibi tibbi bir bozuklugun sonucunda azalabilir. Beyin ve penis arasindaki baglanti, omurilik yaralanmasi, multiple skleroz, inme ya da prostat veya kalin bagirsak ameliyati gibi durumlarin yol açtigi sinir zedelenmeleri nedeniyle engellenebilir.

Sertlesmeyi saglama ve sürdürme sürecini engelleyen diger faktörler arasinda, karaciger ya da böbrek hastaliklari, depresyon, stres ve çesitli ilaçlar bulunur.

SERTLESME SORUNUNA YOL AÇABILECEK NEDENLER

Yasam biçimiyle ilgili faktörler:

Sigara Alkol aliskanligi Stres Sismanlik

Sik görülen tibbi durumlar:

Seker hastaligi Kalp hastaligi Yüksek tansiyon Yüksek kolesterol Damar sertligi Depresyon Prostat kanseri ameliyati Bagirsak kanseri ameliyati Böbrek yetersizligi Omurilik yaralanmasi Multipl skleroz

Bazi ilaçlar (uzun süre kullanildiginda): Idrar söktürücüler (diüretikler) Tansiyon ilaçlari Kolesterolü düsüren ilaçlar Seker hastaligi ilaçlari Depresyon ilaçlari Kanser tedavisinde kullanilan bazi ilaçlar Bazi ülser ilaçlari

RISKINIZI NASIL AZALTIRSINIZ?

Sertlesme sorunlarinin olusma riskini azaltmanin belki de en iyi yolu saglikli bir yasam sürdürmektir. Sigara içmek, fazla yagli gidalar tüketmek ve asiri alkol almak, sertlesme sorunlarinin görülme olasiligini önemli ölçüde artiran durumlarin ortaya çikmasinda rol oynayabilir. Bunlardan kaçinmak riski azaltmak açisindan önemlidir.

Doktorunuza yapacaginiz düzenli kontrol ziyaretleri de, seker hastaligi veya yüksek kan basinci gibi sertlesme sorununa neden olan hastaliklarin belirlenmesine yardimci olabilir.

Gerçek: Sertlesme sorunu ile ilgili endiselenmek durumu müzminlestirebilir veya siddetlendirebilir. Esinizle sorunlari açikça konusmaniz bu endiseyi hafifletmeye yardimci olabilir.

SERTLESME SORUNLARI YASLANMANIN KAÇINILMAZ BIR SONUCU DEGILDIR!

Yaslanma ile birlikte erkeklerin cinsel uyarilmaya karsi verdikleri yanitlarda dogal olarak bazi degisikliklerin meydana geldigini bilmekte yarar var: Sertlesmeyi saglamak ve orgazma ulasmak daha uzun zaman alabilmekte, dogrudan uyari gereksinimi daha fazla artmakta ve sertlesmeler arasinda daha çok zamana ihtiyaç duyulabilmekte.

Ancak yaslandikça cinsellikten zevk alma yetenegimizin azaldigi yanlis bir inanistir. Yapilan çok sayida çalismada aktif cinsel yasamin tüm yas gruplarinda normal oldugu kanitlanmistir.

Sertlesme güçlüklerinin orani 40 yasin üzerinde artmakla birlikte, sertlesme sorunlari yaslanmanin dogrudan bir sonucu olarak düsünülmemektedir. Daha çok, erkekler yaslandikça sertlesme sorunu görülme sikligini ve siddetini, yüksek kan basinci ve seker hastaligi gibi yasa bagli hastaliklar artiriyor gibi görünmektedir.

SORUNDAN KAÇMAK NEDEN ÇÖZÜM DEGILDIR ?

Pek çok erkek halen, davranislarini degistirerek veya bir çözüm bularak sertlesme sorunlari ile tek baslarina basa çikabileceklerine inaniyor. Daha da kötüsü bazi erkekler sorundan kaçarak, kendileri ve performanslari üzerinde baski olusturacak sekilde kendilerini suçluyor. Bu baskilar kaçinilmaz olarak stres ve endiseleri artirip, bunun sonucunda da performansi daha fazla düsürüyor.

Sertlesme sorununun genellikle dolasim ve/veya sinir sistemine ait fiziksel bozukluklarin yol açtigi tibbi bir durum oldugunu unutmamak çok önemli. Sorunu kendi basina çözmeye çalismak veya kendine baski yapmak sertlesme sorununu ortadan kaldirmaz. Sertlesme sorunu tibbi bir durum oldugundan, en iyi yanit doktorunuz tarafindan önerilen tibbi tedavilerle elde edilir. Doktorunuzla sorunu konusmaniz bu nedenle büyük önem tasir.

2. Adim: Sorunu tanimak

SIZDE SERTLESME SORUNU VAR MI?

Sertlesme sorunu olan hastalarin çogu, sertlesmeyi saglama veya sürdürmede hafif ya da orta derecede bir zorluk yasarlar, orgazm ve bosalma yetenegi gibi islevler genellikle normaldir.

Sertlesme sorununun belirtileri sunlardir:

Sertlesmeyi saglayamama ya da sürdürememe Cinsel birlesme için yeterli sertlikte sertlesme saglayamama

Cinsel birlesme sirasinda sertlesmeyi sürdürememe

Tam bir cinsel birlesme için yeterli süreli sertlesme saglayamama

Cinsel birlesmenin tatmin edici olmamasi

Sertlesme sorununun sizin de yasadiginiz bir sorun olup olmadigini anlamaniza yardimci olmasi için, brosürün son bölümüne bakiniz ve arka kapagin iç tarafinda yer alan kisa degerlendirme formunu yanitlayiniz.

Ipucu: Sertlesme sorununu doktorunuzla konusmak en iyi yaklasimdir.

SERTLESME SORUNU ESINIZI NASIL ETKILEYEBILIR?

Sertlesme sorununu bulunan pek çok erkek, durumlariyla çok fazla mesgul olduklarindan, sertlesme sorununun esleri ve iliskileri üzerinde ne kadar olumsuz bir etki yaratabildiginin farkina varmamaktadir.

Örnegin, sertlesme sorunu olan erkekler duygusal olarak eslerinden uzaklasmaya basladiklarini farkedebilirler. Erkekler hayal kirikligi, korku, kizginlik, boyun egme ve kaçinma duygulariyla mücadele ederken, esleri de ayni derecede yikici duygular hissedebilmekte ve kendilerini reddedilmis, çekici olmayan ve hatta sevilmeyen biri olarak görebilmektedirler.

Eslerindeki sertlesme sorununu is stresi veya yorgunluk gibi dis kaynakli faktörlerin sonucu olarak görmeleri de sorunu agirlastirmaktadir. Esler sertlesme sorununun belirtilere yol açan tibbi bir durum olabilecegini anlayamayabilir veya basinda farkedemeyebilirler. Sonuç olarak tüm iliski stres altina girebilir.

Esiniz size yardimci olmak isteyebilir, ancak eslerin sertlesme sorununun belirtilerini tartismaya istekli olmamalari da sik rastlanan bir durumdur. Bu kisiler bilinçli olarak sessiz kalarak üzerinizde fazladan bir yük olusturmamaya çalisirlar ve konusmayi sizin baslatmanizi bekleyebilirler.

Yakinlik ve saglikli bir iliskiyi sürdürebilmek için esinizle iletisim kurmaniz önemlidir. Onlarla sertlesme sorununun nedenleri ve olasi tedavileri hakkinda konusmaniz temeldir ve sertlesme sorununun her ikiniz üzerinde yaratabilecegi endise ve stresin azaltilmasina yardimci olacaktir.

3. Adim: Sorunun tedavisi

DOKTORUNUZLA KONUSMAK

Eger sertlesme sorununuz oldugunu düsünüyorsaniz, doktorunuza danismak sorunun çözümü için en temel adimdir. Günümüzde doktorlar bu durumla rutin olarak ilgileniyor ve sertlesme sorunundan etkilenen baska pek çok hastanin sorularina çözüm bulmaya çalisiyor.

Doktorunuz kesin tani koymak için standart bir fizik muayene yapabilir ve tibbi özgeçmisinizle ilgili sorular sorabilir. Bu sorulari açik ve dürüstçe yanitlamanin çözümün anahtari oldugunu unutmayin.

Ipucu: Eger konusmayi kolaylastiracaksa, doktorunuzla sertlesme sorunu ile ilgili randevunuzda esinizin de bulunmasini isteyebilirsiniz.

TEDAVI SEÇENEKLERI

Sizin için uygun seçenegi bulmak Hemen hemen tüm sertlesme sorunlari tedavi edilebilir. Aslinda birçok tedavi seçenegi bulundugunu henüz bilmiyor olabilirsiniz. Bütün tedavilerin kendine özgü üstünlükleri ve riskleri var. Sizin için hangi seçenegin uygun olduguna yanlizca doktorunuz karar verebilir.

Agizdan tedavi

Bu, sertlesme sorununun altinda yatan nedenden bagimsiz olarak etki gösteren ve agizdan alinan haptir. Ilaç kullanildiginda, erkekte dogal sertlesme sürecinin olusabilmesi için cinsel uyari gerekir. Agizdan tedavi genel olarak etkili ve güvenilirdir.

Vakum Tedavisi

Bu tedavide, bir vakum pompasi, kapali plastik bir silindir ve sikistirici bir halkadan olusan bir vakum aygiti (VCD) kullanilir. Penisin bu silindirin içine yerlestirilip pompa kullanilarak havanin disari atilmasiyla olusturulan negatif basinç, sertlesmeyi saglayan dokularin kanlanmasini saglar ve böylece sertlesme olusturulur, daha sonra penisin tabanina yerlestirilen sikistirici bir bant ile sertlesmenin devami saglanir.

Transüretral Tedavi

Transüretral tedavi, penisin idrar yolu agzindan bir kanül veya süpozituar uygulama sisteminin yerlestirilmesinden olusur.

Penise Enjeksiyon Tedavisi

Penise enjeksiyon tedavisi, cinsel birlesmenin öncesinde, ince bir igne araciligiyla bir ilacin dogrudan penisin kenarindan penis kasina enjekte edilmesinden olusur.

Penis Implantlari (Protezleri)

Bu tedavi, peniste sertlesmeyi saglayan dokularin yerine bir protez yerlestirilmesinden olusur. Implantlarin baslica iki tipi vardir: Bir, iki veya üç bilesenli sisirilebilir (hidrolik) aygitlar ve orta sertlikte yumusak protezler. Bu iki tip aletin uygulanmasi da, geri dönüssüz bir ameliyat gerektirdiginden genellikle yalnizca diger tedavi seçeneklerinin basarisiz oldugu hastalarda düsünülmektedir.

Profesyonel Danismanlik

Psikoterapi ve/veya tek basina davranisçi tedavi, sertlesme sorununun hiçbir fiziksel nedeninin bulunmadigi bazi hastalarda veya tibbi girisimleri ve ameliyati reddeden hastalarda yararli olabilir.

TEDAVIDEN SONRA NELER BEKLENMELI?

Cinsel sagliginizi iyilestirmek ve sertlesme sorununuzu tedavi etmek kendinize olan güveninizi yeniden kazanmanizi saglar. Böylece pek çok erkek, esiyle özel yasamini tekrar kurabilir ve cinsel duygularini yeniden yasayabilir. Ancak unutulmamasi gereken birkaç nokta var:

Tedaviler dogrudan cinsel istegi artirmaz.

Siz ve doktorunuzun tedavi seçimi hemen ve her zaman sonuç vermeyebilir. Eger beklediginiz sonuçlari alamazsaniz doktorunuzu arayiniz. Onunla birlikte sizin için en uygun tedaviyi ve dozunu belirleyebilirsiniz. Tedavi, iliskinizin temelinde yatan diger sorunlari çözmez. Esiniz ve doktorunuzla iletisim yollarini açik tutmaniz, tedavinin etkisinin kalici olmasina yardimci olur.

Unutmayin, sertlesme sorununuz oldugunu düsünüyorsaniz, doktorunuzla konusmak bu sorunun tedavisinde atacaginiz en temel adimdir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası