Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabetli hastalarinin korkulu rüyasi kalp hastaliklari…

Florence Nightingale Hastanesi Doktorlarindan Prof. Dr. Vedat Aytekin yaptigi çarpici açiklamada dibetli hastalarin %70’e yakin kisminda damar sertligine bagli sorunlar bulundugunu belirtti.

Diyabetin, damar duvarlarini direkt ve kan yaglarini ters yönde etkilemesi nedeniyle damar sertligine yol açan en önemli faktörlerden biri oldugunu belirten Prof.Dr. Vedat Aytekin, diyabetli %70’e yakin kisminda damar sertligine bagli sorunlar bulundugunu ifade etti. Kalp damarlarindaki daralma ve tikanmalarin, hastalarda çogunlukla gögüs agrisi seklinde ortaya çiktigini söyleyen Aytekin, koroner damarlarda darlik olusumunu kolaylastiran risk faktörleri olduguna dikkat çekerek, seker hastaligi, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kilo ve sigara kullaniminin bu risk faktörlerinin basinda geldigini belirtti.

Koroner damar hastalarinin yaklasik %40’lik bir kesiminde diyabet yada diyabete egilim görüldügünü vurgulayan Prof.Dr. Vedat Aytekin, “Diyabetli bir hastada var olan kalp damar tikanikligi tedavi edilmedigi yada tedavide geç kalindigi taktirde, miyokard infarktüsü, kalp yetersizligi gibi sorunlarla karsilasilabilir. Diyabetli koroner damar hastalarinda, daralma ve tikanmalar daha da inatçi olabilir. Darliklarin, kalp damarlarindaki yerlesim yeri ve derecesi yapilacak tedaviyi belirlemektedir. Yapilan incelemeler sonucunda tespit edilen bu darliklarin tedavisi, balon anjioplasti ve stent uygulamasi ile yapilabilir. 1987 yilindan sonra baslayan stent uygulamasi ile balon islemleri artik %99 basari ile tamamlaniyor.“ seklinde konustu. Diyabetli hastalarda yasanan en büyük sorunun stent takilan damarin tekrar tikanmasi oldugunu ifade eden Aytekin, son yillarda ilaç salinimli stentlerin kullanima girmesiyle bu konuda büyük ilerleme kaydedildigini ve tekrarlama olasiliginin önemli bir ölçüde azaltildigini söyledi.

Stent uygulanmasi sonrasinda tekrarlamaya yol açan en önemli faktörün damar duvari yapisinda bulunan kas hücrelerinin normalden fazla çogalmasi oldugunu belirten Prof. DR. Aytekin, “Ilaç salinimli stentlerin üzerinde hücre üremesini önleyen ilaçlar bulunmaktadir. Bu ilaçin etkisi 2-3 ay sürmekte ve hücre çogalmasi en belirgin olan dönemde fayda saglamaktadir. Normal stent kullananlarda tekrarlama yüzdesi %20-25 civarindadir fakat bayan ve diyabetli hastalarda bu oran daha yüksektir. Oysa ilaç salinimli stent uygulamasindan tekrarlama ihtimali yaklasik %6-9 arasindadir. Ilaç salinimli stent normal stent uygulanan tüm hastalar uygulanabilir. Ilaç salinimli stent tek seferde uzun süreli çözüm sagladigi ve tekrar tekrar operasyona gerek duyulmasinin önüne geçtigi için diger tüm avantajlarinin yani sira daha yararli bir tedavi yöntemi olarak da dikkat çekiyor”. diye konustu.

Ilaç salinimli stentin damara takilmasini asama asama anlatan Aytekin, operasyonun yaklasik 30 dk ile 1 saat arasinda sürdügünü ve ilaç salinimli stentin diger stentler gibi lokal anestezi ile takildigini, hastanin 1 1,5 gün sonra hastaneden taburcu olabilecegini belirtti

BESLENME SEKLINE DIKKAT

Beslenme ve spor aliskanliklarinin damar tikanikligi üzeride çok önemli etkileri oldugunu vurgulayan Aytekin, sebze agirlikli ve hayvani yaglardan uzak bir beslenme önererek, düzenli spor yapilmasinin damar tikanikliginin önlenmesinde çok önemli katkilari oldugunu belirtti. Damar tikanikliginin en yaygin olarak görüldügü yas grubunun 60 yas ve üzeri oldugunu ifade eden Prof.Dr. Vedat Aytekin, “belirli bir yas üzerinde en iyi spor uzun yürüyüslerdir. Damar tikanikligi erkeklerde daha sik görülüyor ancak 40 yas üzerinde bu fark azalmaya basliyor ve 60 yas üzerinde ise erkek ve kadinlarda esit oranda görülüyor.” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası