Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabetli Hastalara Müjde!

Özellikle diyabetli hastalarda siklikla görülen damar hastaliklari ve buna bagli gelisen yakinmalar, Girisimsel Radyolojik yöntemlerle yüksek bir basari orani ile tedavi ediliyor. Girisimsel Radyoloji, hastalara ameliyatsiz, agrisiz, narkozsuz ve yüksek konforlu tedavi imkani sunuyor.

Diyabetin damar duvarlarinda çok erken dejenerasyona yol açip kireçlenme, daralma ve tikanmalarla kendini göstererek damar sertligini hizlandirdigini belirten Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Girisimsel Radyoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Ahmet Memis, girisimsel radyoloji yöntemiyle damar sertligi tedavisinin %95-100 basari ile sonuçlandirildigini söyledi. Türkiye’de 4,5 milyon diyabet hastasinin varligina dikkat çeken Memis, bu önemli saglik problemini yasayan kisilerin yaklasik 400.000 kadarinin çok ileri damarsal hastalik riskiyle karsi karsiya kaldigini vurguladi. Girisimsel radyoloji yöntemiyle hastalara ameliyatsiz , agrisiz, narkozsuz ve yüksek konforlu tedavi imkani sunuldugunu belirten Ahmet Memis, özellikle diyabetik hastalarda önemli bir sorun olan operasyon sonrasi yara iyilesmesi probleminin bu yöntemle ortadan kaldirildigini ifade etti.

Girisimsel müdahalenin, 15 dk ile 2 saat gibi degisen bir sürede yapildigini belirten Memis, “ müdahaleler lokal anestezi altinda gerçeklesiyor, ve hasta lokal anestezi için yapilan igne enjeksiyonunun küçük acisi disinda hiçbir agri hissetmiyor. Islem sonrasi 8 ile 24 arasinda saat yatak istiharati yeterli oluyor ve hasta bunun ardindan günlük aktivitelerine geri dönebiliyor. Hatta günlük aktivitelerine ek olarak mutlaka günde 4-5 km yürüyüs ve eksersiz gibi ek aktiviteler de yapmasini istiyoruz. Günümüzde mikroteknolojik ilerlemeler ve elimizdeki 0,5 kalinligindaki çok ince kataterlerle ulasamayacagimiz damar yok. Hastalikli damara ulastiktan sonra darlik veya tikaniklik olusumuna göre elimizdeki çok sayida ilaç ve malzemelerle tedavi yapiliyor” seklinde konustu.

Günümüzdeki mevcut tedavilerden en öncelikli olaninin, damar sertligini baslatan etkenleri ortadan kaldirmak oldugunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Memis, etkin diyet-eksersiz düzenlemeleri ile birlikte verilecek ilaç tedavilerinin baslangiç tedavileri oldugunu söyledi. Eger bu tarzda bir yaklasimla mevcut yakinmalar ortadan kaldirilamiyorsa Girisimsel Radyolojik tedaviler devreye girmekte ve damar sertligi nedeniyle olusmus ileri damar hastaliklari tedavi edilmektedir dedi.


GIRISIMSEL RADYOLOJI UYGULAMA ASAMALARI

Eger damarin Girisimsel Radyoloji teknigi ile tedavi edilmesi kararlastirildiysa, uygun hazirlik sonrasi kasik veya kol atardamarindan 1,5 2 mm kalinligindaki çok ince kateter ile girilip Dijital Subtraksiyon Anjiografi denilen cihazin yol göstericiliginde hastalikli damara ulasilabildigini belirten Memis, “Hastalikli damara ulastiktan sonra darlik veya tikanikligin çok ayrintili damar haritasini göstermek üzere anjiografik incelemesi yapiliyor. Saptanan hastaligin darlik ya da tikaniklik olusuna göre elimizdeki çok sayida ilaç (pihti eritici, kan sulandirici vb) ve malzemelerle (damar açma balonu, stent denilen metal kafes, tikanikliklari açmak üzere mikroskopik damar matkaplari vb) tedavi yapiliyor. Girisimsel-endovasküler (damar içinden uygulanan) tedavilerin cerrahi tedavilerden en büyük farki, milimetrik cilt deliklerinden uygulanmasi ve tedavi sonucunun-iyilesmenin hemen islem sonrasinda görülmesi, nekahat-iyilesme evrelerinin ve isgücü kaybinin olmamasidir. Girisimsel Radyolojik ve cerrahi tedavilerin günümüzde ayri ayri, sirayla veya birlikte uygulanabilmesi, eskiden tedavisiz kalan birçok hastaligin iyilestirilebilir olmasini saglamistir. Mevcut hastaligin en iyi hangi yöntemle tedavi edilebilecegine tabii ki bu isin uzman hekimleri karar vereceklerdir. “ seklinde konustu.

BU BELIRTILERI DIKKATE ALIN

Kola boyuna vuran, bazen mide agrisi ile karistirilan gögüs agrilariniz var ise

Kol bacak uyusmasi, kramplar ve güç kayiplariniz yasiyor iseniz

Geçici konusma bozukluklari ve görme kayiplariniz oluyorsa

Yemekten sonra asiri karin agrisi ve kusma gibi belirtiler var ise …. Damar sertligi ile yasiyor olabilirsiniz…

YASIN ILERLEMESINI ENGELLEMEK MÜMKÜN DEGIL FAKAT YASLANMANIN GECIKTIRILMESI MÜMKÜNDÜR

Bu gibi hastaliklardan korunmanin en iyi yolunun vücudumuzun hayatimizdaki en degerli varliklardan biri oldugunu bilmek en temel koruyucudur diyen Memis, “beslenme kesinlikle dengeli olmalidir. Aktif ve pasif sigara kullanimindan önemle kaçinilmalidir. Aktif ve olabildigince zevk alarak yasanmaya çalisilmasi gerekmektedir. Düzenli günlük eksersiz yapilmalidir seklinde konustu.” Beslenme biçimi, hareket, stres, yasamdan zevk alma ile ilgili tüm kötü aliskanliklarin ve sigaranin en önemli damar sertligi etkeni oldugunu vurgulayan Prof.Dr. Ahmet Memis, bu etkenler disinda diyabetin de damar sertligini görülme riskini arttiran en önemli faktörlerden biri oldugunu açikladi.

BUNLARI BILIYOR MUYDUNUZ?

Her gün 2.000 kisiye diyabet tanisi konuluyor.

Dünyada 2000 yili itibari ile 175 milyon seker hastasi var. Arastirma sonuçlarina göre bu rakam 2010 yilinda 250 milyona, 2025 yilinda ise 300 milyona çikacak.

Dünyada 20 yas üstü erkek ve kadinlarin %8’i diyabetli.

27 Eylül 2004’de Internal Medicine de yayinlanan bir arastirmaya göre; düsük düzey islerde çalisan kisilerde yüksek düzey islerde çalisan kisilere olanla çok daha sik diyabet tip 2 görüldügü saptanmistir.

Harvard Medical School’un yapmis oldugu bir çalismaya göre; yüksek miktarda kirmizi et tüketen kadinlarda tip 2 diyabet görülme ihtimalinin çok yüksek oldugu saptanmistir.

Türkiye’de diyabet kadinlarda %65, erkeklerde ise %35 oraninda görülüyor ve kentsel bölgelerde diyabetin görülme olasiligi kirsal bölgelere oranla 3 kat daha fazla.

Türkiye’de bilinen her diyabetliye karsi 3 kati bilinmeyen gizli diyabetli var.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası