Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Banyo deyip geçmeyin.

Dogru isida yapilan banyo günün bütün yorgunlugundan kurtarir

Banyo deyip geçmeyin. Günün bütün yorgunlugunu ve stresini üzerinizden akan suyla temizlemeniz, yeniden dogmus gibi olmaniz mümkün. Uykusuzluk tedavisinde de yararlanilan, 36-38 derecedeki 20 dakikalik bir banyo, agrilarinizi azaltiyor, ruhsal ve fiziksel bir gevseme sagliyor. Ancak, ardindan banyo süresinin iki kati kadar dinlenmeniz sart!

Sudan ilaç gibi yararlanmamiz mümkün. Bunun yollarini doktorlar gösteriyorlar. Istanbul Tip Fakültesi Hidroklimatoloji Bölümü Baskani Prof. Dr. Zeki Karagülle, yillardir yaptigi bilimsel arastirmalari ile su banyolarinin vücudumuz üzerine etkisini anlatiyor. Kaplicaya, hatta hamama giderken nasil bir kür uygulanmasi gerektigi konusunda reçete veriyor. Hastaliklardan korunmak için Dr. Hasan Insel ve Prof. Dr. Ziya Mocan içme suyunda hangi özellikleri aramamiz gerektigini açikliyorlar. Suda dogumun özelliklerini, bu konuda çalisan Türkiye'deki ender doktorlardan biri olan Dr. Kübra Taman anlatiyor. Hayatimizin olmazsa olmazi su hakkinda merak edilen tüm sorulari, sizler için Türkiye'nin önde gelen doktorlari yanitladi. Suyla saglikli olmanin yollari sizin için... Istanbul Tip Fakültesi Hidroklimatoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Zeki Karagülle, suyu sagligimiz için nasil kullanabilecegimizin tibbi yöntemlerini anlatiyor. Banyo suyunuzun sicakligini dogru ayarlayarak, vücudunuzu dinlendirmeniz ya da aktif bir güne hazirlanmaniz mümkün. Vücudunuzun sudan ilaç gibi yararlanmasini saglamak için Prof. Dr. Zeki Karagülle'nin anlattiklarina kulak verin...

DUSLA GELEN DOPING

* Eve yorgun geldik, vücudumuzu nasil bir banyo ile dinlendirebiliriz? 36-38 derecelik banyo suyu sicakliginda alinan 20 dakikalik bir banyo, kesinlikle ruhsal ve fiziksel bir gevseme yaratir. Agrilari azaltir, yorgunlugun getirdigi laktik asitin dokulardan uzaklasmasini saglar. Uykusuzluk tedavisinde bu isida yapilan bir banyo kullanilabilir. Ancak banyo süresinin iki kati kadar bir süre mutlaka dinlenmek gerekir. Uyumadan önce 20 dakika süreyle bu isida alinacak bir banyonun ardindan 40 dakika dinlendikten sonra yataga girmek uyumayi kolaylastirir.

* Yogun bir güne hazirlanmak için sabahlari nasil bir banyo yapmali? 40 derecenin üzerinde bir banyo alirsak, bu kez bagisiklik sistemi harekete geçer. Sicak su, kalp - dolasim ve solunum sistemine uyari yapar. Banyo sonrasi biraz daha yorgunluk olacaktir. Bagisiklik sistem uyarilacaktir. Bu da vücut direncini artirir. Bu banyonun ardindan bir banyo süresinin iki kati kadar süre dinlendikten sonra ise gitmek yerinde olur. Sicak banyo sabah banyosu olarak tercih edilebilir.

* Spor yaptiktan sonra nasil bir dus almak gerekir? Spor sonrasi için 33-35 derece isidaki banyo suyunu öneriyoruz. Bu isi, vücutta termal bir yüklenme yapmiyor. Yani; kaslarda vücutta gevseme yaratmadan bir rahatlatma saglaniyor. Spordan sonra bu isi tercih edilebilir.

* Soguk su banyosu ile nasil bir etki elde edebiliriz? 30 derecenin altina, özellikle 25-30 derece arasina 'soguk su banyosu' diyoruz. Bu, vücutta asiri yanit uyandiran bir uygulamadir. Kaslarda kasilmaya neden olur. Vücudun metabolizmasi uyarilacagi için tansiyon yükselebilir. Bu isidaki banyoyu 10 dakikanin üzerinde önermiyoruz. Yogun bir günün arasinda dus alip tekrar kosturmaya devam edecekseniz, bu isida banyo almaniz gereklidir. Ancak en ideal banyo; ilikla baslayip, sogugu araya sokup, yine ilikla bitirmektir.

* Banyo almaya vakit yoksa, ayni etkiyi elde etmek için ne yapilabilir? Ayak banyosu yapin. Refleks olarak bütün vücudun suyla temasi ile benzer etkiyi elde edebilirsiniz. Grip ya da nezle olan kisiler de sicak bir ayak banyosu yaparak, burun ve üst solunum yolu dolasimini olumlu yönde etkileyebilirler. O gün çok yogun geçtiyse, artik dinlenmek istiyorsak, ilik bir ayak banyosu öneririm. Eger kendimizi çok yorgun hissediyorsak ve o gün devam edecekse, soguk ayak banyosu yapmak kurtarici olur. Ayak banyosu eger yine mümkünse, 20 dakika sürmeli. 20 dakika ilik, bes dakika soguk olanini tercih etmekte yarar var.

* Isyerinde banyo yapma imkanimiz yoksa, su ile nasil rahatlayabiliriz? Ayak banyosu yapilamiyorsa, dirseklere kadar kol banyosu da ayak banyosu ile benzer etkiyi gösterir. Dirseklere kadar kollari soguk suya sokarak daha aktif bir günü sürdürebiliriz, ya da sicak suya sokarak dinlenebiliriz.

KAPLICA ILAÇTAN ETKILI

* Banyodan sonra ne yemek gerekli? Banyo sonrasi terleme ile vücutta belli bir sivi ve elektrolit kaybi oluyor. Banyonun ortalama iki kati kadar bir süre dinlenmek gerekir. Vücudun yavas yavas normal fonksiyonlara dönmesini beklemek çok önemlidir. Banyodan çiktiktan sonra örtünüp bir süre dinlenip, mutlaka sivi almamiz gerekir. Bunun ideali aslinda mineralli sudur. Bitkisel çaylar da içilebilir. Dogrusu kahveyi çok önermem. Çünkü kahvenin içindeki kafein özellikle idrarla tekrar sivi atilimina yol açacaktir. Hatta en ideali; banyonun ardindan dinlenme sürecinde 10-15 dakikalik kisa bir uykudur.

* Kaplica banyolari ilaç etkisi yapar mi? Yapar, hatta kimi zaman ilaçtan çok daha fazla etkilidir. Kaplica suyunda diger banyolara ek olarak bulunan mineraller pek çok hastaligin tedavisini sagladigi gibi, insan vücudunun hastaliklara karsi direnç göstermesini de etkiler. Ancak kaplicanin etkisini görmek için düzenli araliklarla yararlanmak gerekir. Haftada üç gün, alti ya da dokuz hafta süreyle bu tedavi uygulanabilir. Ya da 'alti hafta süreyle her hafta sonu' gibi bir kür programi seçilebilir. Zaten hamam ya da banyo uygulamalari için de aslinda bir düzen olusturmak ve belirli araliklarla yapmak en dogru olanidir.

* Hamamlar da kaplicalarla benzer etkiyi yapabilir mi? Sehir hamamlari ya da Türk hamamlari aslinda kaplica ortaminin sehir ortamina tasinmasi amaciyla ortaya çikmislar. Mimari olarak zaten Türk hamamlariyla kaplicalar birbirine benzer. Türkler'de akan su kullanma aliskanligi vardir. Hamamda göbek tasinin yerinde, kaplicada termal havuz bulunur. Ikisi de termal uygulamalardir. Kaplicaya gidemeyenlerin en azindan vücutlarini güçlendirmek için hamamlardan yararlanmalarinda fayda vardir.

* SPA'larin da mantigi ayni mi? Günümüzde SPA (Sanitas Per Aguas) hamam geleneginin modernize edilmesidir. Kozmetik ve güzellik uygulamalarini su ve saglikla kombine etmeye çalisan yerlerdir. SPA gelenegi Türk hamamlarinda zaten var, önemli olan bu hamam gelenegini daha modern yöntemlerle kombine ederek, herkesin kullanimina sunmaktir.

ÖNLEMINIZI ALIN

* Sicak su uygulamalarinin bagisiklik sistemimiz üzerine etkisi var mi? Sicak uygulamalarinin; diyabet (seker hastaligi), hipertansiyon (yüksek tansiyon), obezite (asiri sismanlik), kronik yorgunluk gibi durumlari önleyici ya da bu durumlarda vücut fonksiyonlarini destekleyici etkisi vardir.

Kaynak:Sabah
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası