Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebek mamasina GDO yasagi

Genetik yapisi degistirilmis organizmalar (GDO) ve ürünlerinin, bebek mamalarinda kullanimi, bu tür ürünleri içeren mamalarin ithalati ve ülke içinde dagitimi yasaklaniyor. Antibiyotiklere dirençlilik genleri içeren GDO’larin üretimi de yasaklanirken, tüketimi ve kullanimina ise 2009’dan itibaren yasak getiriliyor.

Türkiye’nin de imzaladigi Birlesmis Milletler Cantagena Biyogüvenlik Protokolü’nü dikkate alan Tarim ve Köyisleri Bakanligi, modern biyoteknoloji kullanilarak elde edilen genetik yapisi degistirilmis organizmalar (GDO) ve ürünlerle ilgili olarak "Ulusal Biyogüvenlik Kanun Taslagi" hazirladi.

GDO ve ürünlerinin ithalati, piyasaya sürülmesi, kapali kullanimi ve transiti izne baglanan taslaga göre, biyoteknolojik tekniklerle gelistirilen ürünlerin güvenli bir sekilde arastirilmasi ve gelistirilmesi, üretimi, kullanimi ve ihracatini denetleyecek bir "Biyogüvenlik Kurumu" kurulacak.

BEBEK MAMALARINA YASAK, BEBEK ASISINA SERBEST

Taslakta, GDO ve ürünlerinin verilen izinde belirtilen kosullarda ve kullanim amaci disinda kullanilmasi yasaklaniyor. GDO ve ürünlerinin yenilebilir asilar, vitaminler gibi bebekler için özel gelistirilmis olanlarda kullanimi serbest birakilirken, bebek mamalarinda kullanilmasi, bu tür ürünleri içeren bebek mamalarinin ithalati ve ülke içinde dagitiminin yasaklanmasi öngörülüyor.

Insan ve hayvan tedavisinde kullanilan antibiyotiklere dirençlilik genlerini içeren GDO’larin üretimi yasaklanirken, tüketimi ve kullaniminin ise 31 Aralik 2008 tarihinden itibaren yasak olmasi öngörüldü.

Gida, yem, isleme ve tüketim amaciyla ithalati yapilan veya ülke içinde gelistirilen gida ve ürünlerinin piyasaya sürülmesi amaçlandiginda, gida ve ürününün her bir ithalati ve piyasaya sürülmesinden önce Biyogüvenlik Kurumu’na basvurulacak. Bu ürünlerde GDO esik degeri Kurum tarafindan belirlenecek.

CEZALAR

Tarim Bakanligi, GDO ve ürünlerinin yasada belirtilen sekli disinda, kullanimini cezalandiracak. GDO ve ürünlerini izin verilen kullanim amaci disinda kullananlara 3 yildan 6 yila kadar agir hapis cezasi ve ayrica 10 milyar liradan 20 milyar liraya kadar agir para cezasi öngörülüyor. GDO ve ürünlerini bebek mamalarinin üretiminde kullananlara 3 yildan 6 yila kadar agir hapis cezasi ve ayrica 10 milyar liradan 20 milyar liraya kadar agir para cezasi verilecek.

GDO ve ürünlerine iliskin risk ya da risk süphesini ögrendigi halde yekili birime bildirmeyen basvuru sahiplerine 50 milyar lira idari para cezasi verilmesi öngörülürken, zarar ortaya çikmasi durumunda ise 3 yildan 6 yila kadar hapis cezasi verilecek.

Bu ürünlerin izinsiz olarak veya iznin iptal edilmis oldugu hallerde çevreye serbest birakilmasi sonucu hayvan ve çevre sagligi açisindan zarar meydana gelmesi halinde 5 yildan 8 yila kadar agir hapis ve 40 milyar liradan 60 milyar liraya kadar agir para cezasi verilmesi öngörülüyor. Insan sagligi açisindan zarar meydana gelmesi halinde 6 yildan 9 yila kadar agir hapis 50 milyar liradan 100 milyar liraya kadar agir para cezasi verilmesi öngörülüyor.

Kaynak: Hürriyet

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası