Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SSK' ya özerklik

Türk-Is, saglik hizmetlerinin piyasalastirip giderek gelir düzeyi yüksek olanlarin yararlanabilecegi bir yapiya dönüsmesinden endise ediyor.

Türk-Is, SSK hastanelerinin Saglik Bakanligi'na devredilmesinden sonra saglik hizmetlerinin piyasalastirip giderek gelir düzeyi yüksek olanlarin yararlanabilecegi bir yapiya dönüsmesinden endise ediyor. Devir çalismalarina siddetle karsi çikan Türk-Is, SSK'nin 'özerk' bir yapiya kavusturularak 'kurtarilmasini' öneriyor.

Türk-Is, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi'nca hazirlanan, "Sosyal Güvenlik Sisteminde Reform Önerisi" metni üzerine, "Türk-Is'in Görüsü" adli bir rapor yayimladi. Raporda, yillardan beri süren ekonomik istikrarsizligin meydana getirdigi daralma ve büyüme hizindaki düsüsün, sosyal güvenlik kurumlarini da olumsuz etkileyerek aktüreyal dengelerinin bozulmasina ve açiklarinin büyümesine önemli ölçüde etken oldugu kaydedildi.

Sosyal güvenlik kurumlarinin özerk yönetimden yoksun olmalarinin dis müdahalelerden kolayca etkilenmelerine imkan sagladiginin savunuldugu raporda, siyasi mülahazalar ve popülist yaklasimlarla yapilan düzenlemeler sonucu sistemin aktüreyal dengelerinin daha da bozuldugu öne sürüldü. Türk-Is raporunda, sisteme siringa edilen olumsuzluklar gerekçe gösterilerek reform adi altinda yapilan düzenlemelerle gelirlerin artirilip giderlerin azaltilmasi için hak ve yükümlülükler agirlastirildigi, faturanin isçi ve isverenlere kesildigi iddia edildi. Türk-Is, raporunda ayrica su görüslere yer verildi:

"Hazirlanan Sosyal Güvenlik Reform Önerisi Taslak metninde hak ve yükümlülükler agirlastirilmak istenmekte, mevcut kurumlar kaldirilarak yerine aktüreyal hesaplari yapilmayan, nasil olusturulacagi ve hangi kaynaklarin kullanilacagi bilinmeyen yeni yapi önerilmektedir. Saglik, Genel Saglik Sigortasi ve Saglikta Dönüsüm Projeleri ile birlikte tümü ile piyasalastirilip giderek gelir düzeyi yüksek olanlarin yararlanabilecegi bir yapiya dönüstürülmek riski ile karsi karsiyadir. Isçinin ve isçi adina isverenin ödedigi primler ile elde edilen özel mülk niteliginde olan kurum hastanelerinin Anayasa'ya aykiri olarak Saglik Bakanligi'na çikartilmak istenilen Yerel Yönetimler Kanunu ile de yerel yönetimlere devri hedeflenmistir. Hiç kuskusuz sosyal güvenlik sistemimizin, tüm kesimlerin mutabik kaldigi sorunlari mevcuttur. Bu sorunlarin sosyal taraflarin görüs ve önerileri dikkate alinarak, mevcut sosyal güvenlik kurumlari islah edilerek çözüme kavusturulursa daha ekonomik ve gerçekçi yol izlenmis olacaktir. Sistemi riske edecek çözümler daha büyük sorunlar yaratacaktir. Yarindan emin olma duygusunun sosyal barisin temel dayanaklarindan oldugu asla unutulmamalidir.

SOSYAL GÜVENLIK SISTEMININ SORUNLARI

Ülkemiz sosyal güvenlik sisteminin sorunlari, siyasiler, sosyal taraflar, bilim adamlari ve bürokratlarca özellikle 1990'li yillardan bugüne kadar tartisilmistir. Önemli olan tüm kesimlerin bu sorunlarda görüs birligi içinde olmasidir. Sorunun en öncelikli olani, sosyal sigorta ilkelerinin göz ardi edilerek, disardan yapilan müdahalelerle sosyal güvenlik kurumlarinin siyasi popülizme kurban edilmesidir. Siyasi iktidarlar sosyal sigorta kurumlarini ve özellikle SSK'yi siyasi yatirim amaci, ucuz kredi müessesesi olarak görmüslerdir. Sistemin fonlari, konut kredileri, düsük faizli devlet tahvillerinin alinmasi gibi siyasi güdümlü uygulamalar ile tüketilmistir. Sik sik çikartilan yasalar ile geriye dönük hizmet borçlanmalarina imkan saglanmasi, sigorta hak ve yükümlülüklerinin degistirilmesi, kayit disi çalistirma ile etkin mücadele edilmemesi, suiniyetli taseron uygulamalari, sosyal dayanaktan yoksun özellestirme uygulamalari ile çalisanlarin emeklilige zorlanmasi, issizlik oraninin artmasi, sahte hizmet kazanma yolu ile emekli olma girisimleri, yatirimlarin kurum ihtiyaci yerine siyasi tercihlere göre yapilmasi, üretme yerine disardan daha fazla maliyetle hizmet satin alma zorunda birakilmasi, disardan satin alma artikça yolsuzluklarin artmasi, sistemin aktüreyal dengesinin bozulmasina neden olmustur. 1980 yilinda üç sosyal güvenlik kurumunun 4'ün üstünde olan aktif-pasif dengesi belirtilen olumsuzluklarin etkisi ile 1999 yilinda 2,24'e, 2003 yilinda ise 2.03 düsmüstür. Bag-Kur'un aktif-pasif dengesinin prim ödeyenler bakimindan 1 civarinda oldugu dikkate alindiginda, 2003 yilinda üç kurumun aktif pasif dengesi 1,5 tir. SSK, Bag-Kur, T.C Emekli Sandigi gibi sosyal güvenlik kurumlarinin aktif pasif dengelerinin bozulmasina paralel olarak açiklari da büyümüstür. Üç sosyal güvenlik kurulusunun 1999 yilinda yaklasik 3 katrilyon lira olan açiklari 2004 yili sonu itibariyle 19 katrilyon liraya yükselmistir.

"SOSYAL GÜVENLIK KURUMLARI ÖZERK OLMALI"

Sosyal güvenlik kurumlarinin özerk yapiya sahip olmamasi, genel kurullarda baglayici kararlarin alinamamasi, kurumlari ihtiyaçlarina uygun akilli yönetimden uzaklastirmis, siyasi iktidarlarin istek ve çikarlari dogrultusunda yönetilmesine neden olmustur. Özellikle yönetim kadrolarina liyakat ilkeleri göz ardi edilerek, sadece siyasi tercihlerle atanan, görevin gerektirdigi nitelikten yoksun beceriksiz yöneticilerin kötü ve siyasi güdümlü kararlari, kurum kaynaklarinin israf edilmesinin bir baska önemli nedenini olusturmustur. Kurum kaynaklari, ihtiyaca uygun yatirimlar yerine siyasi tercihlere uygun yatirimlara yönlendirilmistir. Etkin kurum kültürünün ve ahlakinin olusmasina imkan vermeyen, kurumu misyon ve vizyonuna uygun yönetemeyen bu nitelikteki yöneticiler yolsuzluklarin yayginlasmasinin da nedeni olmustur. Özellikle SSK'da 1980'li yillardan itibaren saglik sektörünün ihtiyaci olan zorunlu yatirimlarin yapilmayarak, saglik hizmetinin giderek artan maliyetlerde ve miktarlarda disardan satin alinmasi, kurum kaynaklarinin istismarina yol açmis, yolsuzluk iddialarinin yayginlasmasi sonucunu dogurmustur. 'Nester', 'Beyaz Gömlek' operasyonlari, özel hastaneler ile yapilan protokoller ve ilaç alimi hakkinda ileri sürülen yolsuzluk iddialari, hep bu uygulamalarin sonuçlaridir. Yükümlülüklerini yasal süresinde yerine getiren dürüst isverenler aleyhine haksiz rekabet olusturan prim ya da gecikme zamlarinin aflarina iliskin uygulamalar, düsük kazanç ve eksik prim gün sayisi beyanlari, kayit disi istihdam, karsiliksiz ödemeler, (sosyal yardim, sosyal destek ödemeleri), özellestirme uygulamalari ile isçi çikartilmasi ve emeklilige zorlanmasi, ekonomik yapidaki olumsuz gelismeler, basta olmak üzere tüm yukarida özet olarak verilen olumsuzluklar kurumlarin gelirlerini azaltip, giderlerini artirarak açiklarinin büyümesine neden olmustur. 1999 yilinda 3 katrilyon lira olan sosyal güvenlik transferleri, 2003 yilinda yaklasik 4.5 kat artarak 14 katrilyon liraya ulasmistir. Sorunlarin genel degerlendirilmesi yapildiginda ortaya çikis nedenlerinin kurumlarin özerk yönetimden yoksun olmasindan kaynaklandigi agirlikli olarak görülmektedir. Nitekim Sosyal Sigortalar Kurumu'nda 1980 yilina kadar seçimle gelen yönetim kurulu üyeleri çogunlukta oldugundan kaynaklarin daha uygun kullanildigi açikça görülmektedir, Atama ile gelen yönetim kurulu üyelerinin çogunlugu olusturdugu özerkligin tümü ile ortadan kalktigi 1980 yilindan itibaren belirtilen sorunlarin ortaya çikmaya ve kaynaklarin tükenmeye basladigi görülmektedir. Bu gelisme özerkligin önemini ortaya koymaktadir".

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası