Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MAMA TUZAGINA DIKKAT!

“Anne sütünün yerini, kar amaciyla hazirlanmis hiçbir besin tutamaz..”

Anne sütü, heyecanla bebeginin dogmasini bekleyen annenin, yavrusuna verecegi en degerli armagandir ve bebegin ilk asisidir. Günümüz teknolojisinin üstün imkanlari ile üretilen bebek mamalari tüm çalismalara ragmen anne sütünün yerini tutamamaktadir; çünkü anne sütü türe özgü bir salgidir. Baska hiçbir salgi anne sütünün bebege sagladigi yarari saglayamaz. Anne sütünün içerigi sabit degildir, zaman içinde bebegin gereksinimine göre bilesimini degistirir. Emzirmenin basindaki süt ile sonuna dogru gelen süt bilesimi de farklidir. Emzirmenin sonuna dogru sütteki yag orani artar. Bu, bebegin doyma hissi ile emmeyi birakmasini saglar. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklerde sismanlik daha az görülür.

Anne sütü bebegi enfeksiyonlara karsi koruyan dogal bagisiklik faktörleri içerir. Bu nedenle anne sütü alan bebeklerde ishal, solunum ve idrar yolu enfeksiyonlari, orta kulak iltihaplari daha az görülür ve bu bebekler astim, egzama gibi allerjik hastaliklar, seker hastaligi, kalp ve damar hastaliklari ve kabizliga daha az maruz kalirlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka gelisimi ve okul basarisinin, almayanlara oranla daha fazla oldugu, yine bu çocuklarin daha sosyal ve daha kolay iletisim kurabilen çocuklar oldugu gösterilmistir. Bununla birlikte emme islemi çocugun psikososyal gelisimine de katkida bulunmakta, bebegin duygusal gereksinimlerin karsilanmasina yardimci olmaktadir. Anne sütü her zaman taze, temiz, uygun isida verilmeye hazirdir ve ekonomiktir.

Hazir mamalarin süte benzer yapidakilerine formül süt denilmektedir. Bunlar inek sütü modifiye edilerek üretilirler. Inek sütü bir sekilde anne sütüne benzetilmeye çalisilmaktadir. Eksik olan maddeler eklenmekte, fazla olanlar azaltilmaktadir. Bebekler için ideal besin maddesi anne sütü oldugu için bebekler kullanilan formül mamalara farkli sekillerde reaksiyon gösterebilirler, çünkü onlar “anne sütü” için programlanmislardir. Fazla miktarda kusma, diskinin sayica ve kivamca degismesi, sancilanma, huzursuzluk ve aglama, deri döküntüleri, derinin renginin ve yüzeyinin pürüzsüzlügünün degismesi, kilo artisinin uygun seyirde olmamasi, bebek mamalarinin görülebilen yan etkilerindendir.

Unicef destegiyle Türkiye’de 1991 yilindan bu yana Saglik Bakanligi tarafindan “Anne Sütüyle Beslemenin Yayginlastirilmasi ve Bebek Dostu Hastane (BDH) Programi” sürdürülmektedir. Bu program, bebeklerin dogum sonrasi en kisa zamanda anne sütüyle bulusmasini, özellikle ilk 6 ayda, mama ve diger ek gidalarin bebeklere verilmemesini esas alarak hazirlanmistir ve annelere yönelik emzirme egitimleri programin belkemigini olusturmaktadir. Dogum servisi olan hastaneler gerekli kosullari yerine getirdiklerinde, “bebek dostu hastane” ünvani almaktadirlar. Bu kosullar arasinda, annelere emzirme egitimi verilmesi, bebek mamalarinin özendirilmemesi, mama reklamlarinin hiçbir sekilde hastanelerde yer almamasi, bebek mamasi firma temsilcilerinin hastanelerde tanitim yapmamasi sayilabilir. Bu program ile siyasal erk, anne sütünü ve emzirmeyi tesvik ettigini kamuoyuna beyan etmistir. Tüm bu çabalar sürerken, ulusal saglik programlarini uygulayan ve denetleyen Saglik Bakani’nin, mama fabrikasi açilisina katilarak, elinde mama ile poz vermesi sasirtici ve kaygi vericidir.

Medyada çikan bebek mamasi ilgili kimi haberler, firmalarin masumiyetini de sorgulamaktadir. Alman mama üreticisi Humana, 2003 yili Kasim ayinda Israil'de satilan ürünlerinde, reklamlarindakinin aksine yeterli B-1 vitamini bulunmadigini itiraf etmistir. Açiklamada, üretim sürecindeki bir hata nedeniyle mamada olmasi gerekenin onda biri oraninda B1 vitamini bulundugu belirtilmistir. B1 vitamini (tiamin); eksikliginde, agir ishallere ve ölümcül beyin hasarina yol açan bir vitamindir.

Bebek mamalarinin pazarda yayginlastigi 1960 ve 1970’li yillardan itibaren, bebeklerin anne sütüyle beslenme oranlari dramatik bir sekilde düsüse geçmistir. UNFG (Birlesmis Milletler Gida Grubu) raporlarina göre, anne sütüyle beslenme orani, Meksika’da % 100’den % 40’a, Sili’de % 90’dan % 5’e, Singapur’da %80’den % 5’e gerilemis durumdadir.

Aslinda mama firmalari da ürünlerinde, bebeklerin ilk 4-6 ay anne sütüyle beslenmesini öneren yazilari bulundurmaktadir. Ancak gizil amaçlari, özellikle ilk 6 ay içersindeki maksimum sayidaki bebegin mama ile beslenmesidir. Anne sütü, bir “siçrama tahtasi” olarak kullanilmaktadir. Türkiye'de bir yillik bebek mamasi tüketimi Haziran 2004 sonu itibariyla bir önceki yila göre yüzde 47'lik bir artis göstermistir. Geçen yil Haziran itibariyla yaklasik 41 milyon Euro olan bebek mamasi tüketim hacmi bir yilda 60 milyon Euro'ya ulasmis bulunmaktadir. Firmalar, mamalarinin, “anne sütünün olmadigi” veya “yetersiz” oldugu durumlarda kullanilmasi gerektigini söylemekte. Oysa iddialarin aksine, anne sütünün yetersiz kalmasi gibi bir durumun dogal yasamda bulunmadigi bilimsel arastirmalarla gösterilmistir. "Anneler ancak zihinleri mamalar ve benzeri baska alternatiflerle karistirilip, emzirmelerinin yetersiz kalabilecegi düsüncesi yaratildiginda bu alternatiflerin arayisina girmekte ve bunlari önce anne sütüne ilave ederek, kisa zamanda da onun yerine geçirerek emzirmekten vazgeçmektedirler. Yine bilinmektedir ki, anneler emzirme alternatiflerine medya veya vitrinler yoluyla ne kadar yüz yüze gelirlerse, o kadar sik özgüven sarsintisi ve alternatif arayislar içine girmektedirler.”

Son veriler, dogumdan itibaren ilk 3 ay içinde sadece anne sütüyle beslenen bebek oraninin % 10’lara, ilk 6 ayda beslenme oraninin ise %1,3’lere geriledigini bildirmektedir. Anne sütünü tesvik eden tv programlarina daha fazla yer verilmesi, mama reklamlarinin yasaklanmasi ve medyada biberonla beslenen saglikli bebek görüntülerinin yer almasinin engellenmesi, marketlerde mama satisina izin verilmemesi, “anne sütü yetersizligine” yalnizca çocuk hekiminin karar vermesi ve bebek mamalarinin sadece hekim reçetesi ile satilmasi, tüm bu verilerin düzeltilmesini saglayacak baslica kosullar olacaktir. Bu baglamda dogum servislerinde görevli tüm personel ve özellikle çocuk hekimlerine önemli görevler düsmektedir.

Dr. Çagatay Acar*, Dr. Erdem Gönüllü*

(*) Kocaeli Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası