Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tibbi yöntemlerle boy 35 santim uzatilabiliyor

Pek çok kisi çarpik bacaklardan, boy kisaligindan, hatta topallamaktan ameliyatla kurtulabiliyor

Kisa boylu yasamak zorunda degilsiniz. Pek çok kisi çarpik bacaklardan, boy kisaligindan, hatta topallamaktan ameliyatla kurtulabiliyor. Türkiye'de de uygulanan bu yöntemin adi; Ilizarov Bu teknikle ameliyat olan insanlarin hayati degisiyor. Çocuk yaslarda duran boy uzamasini kader zannedenler, operasyonun ardindan 35 santime kadar uzayarak, hayallerindeki görünüme kavusuyorlar

Kisa boy sorunundan, hatta cücelikten ameliyatla ve ilaçla kurtulmanin formülünü artik doktorlar biliyorlar. Bu yazi dizisinde; Türkiye'de yüzlerce kisiyi kisa boylu yasamaktan kurtaran uzmanlar; Doç. Dr. Metin Küçükkaya, Dr, Önder Ofluoglu ve Prof. Dr. Mehmet Kocaoglu boy uzatmanin cerrahi yollarini ayrintilariyla gösteriyorlar. Boy uzatma teknikleri sayesinde tedavi olanlar ise, yasamlarinin nasil degistigini anlatiyor. Ancak, boy uzatmak için yalnizca ameliyat olmak gerekmiyor. Prof. Dr. Hülya Günöz, büyüme geriligi erken fark edildiginde, bu durumun ilaçla tedavisinin nasil mümkün oldugunu açikliyor. Boyunun kisaligini kader zannedenler, bu yazi dizisi sizin için... Hangi yasta olursaniz olun, boy problemi sagliginizi tehdit ediyorsa, uzatmanin yolu var...

Sisli Etfal Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Klinigi, Florence Nightingale Ortopedi ve Travmatoloji Ekibi'nden Doç. Dr. Metin Küçükkaya, Ilizarov adi verilen boy uzatma yöntemini Türkiye'de en fazla uygulayan doktorlar arasinda bulunuyor. Doç. Dr. Metin Küçükkaya, boy uzatma ameliyatlarindaki son teknikleri anlatti...

Boy uzatma ameliyatlari kimlere uygulanabiliyor? 'Ilizarov' aslinda ortopedi ve travmatolojide çok yaygin kullanilan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemin uygulama alanlarindan biri boy uzatmadir. Ancak, ayni zamanda normal kiriklarin tedavisinde, bacak esitsizliklerinde, kaynamayan kiriklarda, kemik enfeksiyonlarinda ve çesitli nedenlerle kemigin kayboldugu durumlarda da uygulaniyor. Kol ve bacaklardaki bütün sekil bozukluklarina tatbik edilebiliyor.

Bu tedavi yönteminin en zor uygulama alani cücelikler midir? Ilizarov aslinda teknik olarak uzmanlik gerektiren bir yöntemdir. Bunlarin içinde en zor uygulama alani; ayak sekli bozukluklaridir. Yani; dogumsal ya da sonradan kazalar sonucu olusan, özellikle de yaniklar gibi durumlarda ortaya çikan ayak deformasyonlaridir. Ilizarov yönteminin en kolay uygulama alani ise; kiriklarin tedavisidir. Ikinci kolay uygulama alani olarak ise 'boy uzatma' gelir. Boy uzatmada, uzatilan kemik sayisi arttikça yani, ayni bacakta uzatma miktari arttikça karsilasilan sorunlar da artar.

Ne gibi riskleri var? Bütün hastalara gösterip imzalattigimiz bir formumuz bulunuyor. Bu formda bütün riskleri anlatiyoruz. Her uygulamadan önce bir saat hastayi bilgilendiriyoruz. Ayrica, hastalar birbirlerini görerek uygulama hakkinda bilgi alabiliyorlar. Risklerin hangileriyle mutlaka karsilasacaklarini ya da hangileriyle karsilasma olasiliklari bulundugunu açikliyoruz. Çünkü tedaviyi yarim birakma durumu, basarisizlik anlamina geliyor. Tel diplerinde enfeksiyon, eklemlerde hareket kisitligi yasanmasi, agri olabiliyor. Ancak bunlarin hiçbiri kalici problem yaratmiyor ve tedavinin basarisini engellemiyor.

Iki bacak birden uzatilacaksa, orantisizlik yasanabiliyor mu? Yasaniyorsa tedavi basarisiz olmus demektir. Çünkü uzama oranlarini önceden planliyoruz. Bu planlara göre uygun tedavi programi uygulanirsa, böyle bir durum olusmuyor.

Bacak uzatmak için hangi teknikleri uyguluyorsunuz? Su anda üç farkli teknik kullaniliyor. Sadece disardan cihaz takarak bacagini uzattigimiz hastalar var. Kemiginde enfeksiyonu bulunan, deformasyonu olan, kemigin içine çivi koyamayacagimiz durumlar için bu yöntemi tercih ediyoruz. Ikinci teknik; kemigin içine çivi yerlestirerek, onun üzerinden cihazla uzatmak. Bu yöntemi sorun olmayan uyluk ve kaval kemigi uzatmalarinda tercih ediliyoruz. Yöntemin avantaji; disarida cihazin çok daha kisa süre kalmasi, böylece çok daha konforlu bir tedavi sagliyor. Üçüncü teknik ise; bacagin içine kendiliginden uzayabilen çivi yerlestirerek uzatma teknigi. Ancak pahaliligi ve güvenilirliginin sinirli olmasi nedeniyle, son derece sinirli hastada kullanilabiliyor.

Tedavi ne kadar sürüyor, boy uzarken hastalarin sürekli yatmasi mi gerekiyor? Bir santimetre kemik uzunlugu elde etmek için tedavi süresi 30 ile 40 gün arasinda degisiyor. Hastanin boyu 5 santim uzayacaksa, 150 günlük bir tedavi süreci gerektiriyor. Boy aslinda 50 günde uzuyor. Ancak, kemigin tam olarak iyilesmesi için 150 gün gerekiyor. Bu süre içinde hastalar doktor takibine aliniyor. Bacaklarinda cihaz tasimalari gerekiyor. Ancak bu sekilde yatakli tedaviye gerek kalmadan bol bol hareket etmelerini, hatta yürümelerini tavsiye ediyoruz.

En fazla kaç santim uzama elde edilebilir? Otuz bes santimle dünyada bildigimiz en uzun kemik uzatma yöntemini gerçeklestirdik. Tümörlü dokuyu çikartarak, kalan boslugu 35 santim kemik uzatarak doldurduk. Ancak bu yöntem her zaman uygulanamiyor. Özellikle iki bacakta uzatma yapilmasi gerektiginde, en fazla 10-12 santim tek seferde uzatabiliyoruz. Bu bazi hastalar için yeterli olmadiginda, tedavi birkaç asamada tekrarlanabiliyor. Toplam uzunluk miktari çocukluktan itibaren tedaviye baslandiginda 30 santime ulasabiliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası