Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Grip ve soguk alginligi nedir? Nasil korunuruz?

Grip, influenza denilen virüsün bronslar ve akcigerden olusan solunum sisteminde meydana getirdigi, özellikle sonbahar sonu, kis ve ilkbahar basinda salginlara yol açan yüksek derecede bulasici viral bir enfeksiyondur.

Grip, influenza denilen virüsün bronslar ve akcigerden olusan solunum sisteminde meydana getirdigi, özellikle sonbahar sonu, kis ve ilkbahar basinda salginlara yol açan yüksek derecede bulasici viral bir enfeksiyondur. Isgücü kaybi açisindan bakildiginda tüm dünyada ise devamsizligin %10'undan sorumludur. Dünya nüfusunun yaklasik %10-20'si her yil gribe yakalanmaktadir. Grip olan kisilerin aksirik, öksürük ve hatta konusmalari ile üst solunum yollarindaki salgilardan yayilan virüs yüklü su damlaciklari havaya geçerek orada saatlerce asili kalabilir. Bu damlaciklar nefes yolu ile alindiklarinda, alt ve üst solunum yoluna yerlesirler ve orada hizla çogalirlar. Kuluçka süresi 1-3 gün arasinda degisir ve bu dönemde kiside hastalik belirtisi olmamasina karsin hastalik bulastirici özellik bulunmaktadir. Bu özellik grip belirtileri basladiktan sonra 4-6 gün kadar da devam eder.

BELIRTILERI NELERDIR? Baslangici genellikle anidir. Kisi kendini iyi hissediyorken, 1-2 saat içinde önce; üsüme, titreme, terleme, bas agrisi, kas agrilari ve ates (38°C-40°C) baslar, daha sonrasinda ise burun akintisi, bas dönmesi, öksürük, bogaz agrisi, gögüste yanma, agri, gözlerin sulanmasi ve gözlerde isiga hassasiyet sikayetlerinden bir ya da birkaç tanesi tabloya eklenebilir. Bu belirtiler 3-5 gün kadar sürse de genellikle 2-3 gün içinde düzelme baslar.

EN ÇOK KIMLER RISK ALTINDADIR? Küçük çocuklar ve 65 yasindan büyük olan kisiler, Seker hastalari, Astim ve kronik akciger hastaligi olanlar, Transplantasyonlu organ nakli yapilmis hastalar, Böbrek hastalari, Bakimevlerinde ve huzurevlerinde kalanlar, Bagisiklik sistemini baskilayici tedavi gören kisiler, Anne adaylari, Bebekler, Türkiye'de bu gruplara giren yaklasik 30 milyon kisi yasamaktadir.

GRIPTEN NASIL KORUNMALI? Grip virüsünün vücuda girmesi ile baslayan bu bulgular genellikle 5-7 günde iyilesme ile sonuçlansa da, bazen kulak (otit) veya akciger enfeksiyonlari (zatürre) gibi bazi ciddi enfeksiyonlara yol açabilirler. Bu nedenle korunma çok önemlidir.

Korunma için; Dengeli beslenmeli: Vücudun ihtiyaci olan protein, yag, seker ve vitamin yeterli olarak alinmazsa, vücut direnci düser ve solunum organlari mukoza hücreleri de bu durumdan etkilenir. Özellikle besleyici degeri düsük, yagdan zengin hamburger gibi yiyeceklerin asiri tüketilmesi grip hastaligina davetiyedir.

Yeterli miktarda su içilmeli: Solunum mukoza hücrelerinin nemli olmasi, virüs tasiyan damlaciklarin etkisine karsi direnci saglar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacinin azaldigi kis mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8-10 bardak su içilmelidir.

Düzenli spor yapilmali: Yetiskin biri için haftada 3 gün, günde 1 saat olmak üzere spor yapilmasi gereklidir. Spor vücut direncinin arttirilmasi için çok önemlidir.

Stresten uzak yasamali: Stres, vücut direncini azaltarak hastaliklara davetiye çikaran en önemli etkenlerdendir. Sigara içmemeli: Sigara da ayni stres gibi vücut direncini azaltir. Ayrica virüs yüklü damlaciklar, sigara içilen ortamlarda, dumana yapistiklari için hastalik yapici özellikleri artar.

Tokalasmayin: Grip olan bir kisi ile tokalasmak, salgin zamanlarinda is yerlerinde bir çok kisi tarafindan kullanilan cihazlari kullanmak ta bulas yollarindandir. Çünkü virüs bu gibi yerlerde 2-3 saat canli kalabilir. Bu nedenle temizlik önemlidir.

Kalabalik yerlerden mümkün oldugu kadar uzak durun: Toplu tasitlar, sinema, tiyatro gibi kalabalik yerlerde grip olan bir kisinin aksirmasi ile virüsler büyük bir hizla (160 km/saat) hareket ederek 3-4 metre uzaga yayilabilir. Düzenli uyuyun: Bir gece uykusuz kalindiginda, virüslere karsi savasan vücut hücreleri yari yariya azalmaktadir.

Çiplak ayak dolasmayin: Özellikle kis aylarinda, zemin isisi düsük olacagindan, refleks olarak solunum mukoza hücrelerini de besleyen vücut damarlarinda daralma olacak ve sonuç olarak kan dolasimi yavaslayacaktir. Mukoza hücrelerindeki nemlilik oraninin azalmasi ile birlikte savunma gücü de azalacak ve virüslerin girisi kolaylasacaktir.

Sicak ortamlardan kaçinin: Özellikle kis mevsiminde daha çok kapali ve sicak ortamlarin tercih edilmesi de solunum mukoza hücre zarlarinin kurumasina neden olarak virüslerin vücuda girisini kolaylastirir.

GRIP NASIL TEDAVI EDILIR? Her seyden önce istirahat, mümkünse yatak istirahati önemlidir. Yatarken basin yukarida tutulmasi (2 ya da daha fazla sayida yastik ile yatmak) geniz akintisinin verecegi rahatsizligi azaltacaktir. Yakinmalar düzeldiginde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyilesme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir. Bulunulan ortamin uygun isida olmasina ve iyi havalandirilmasina dikkat edilmeli, havanin kurumasi engellenmeli, nemli olmasi saglanmalidir.

Hastalik süresince, özellikle yüksek ates varsa bol sivi alinmasi çok önemlidir. Bu nedenle su içinde eritilerek kullanilan anti-gribal ilaçlar, sivi aliminin artirilmasi, hizli etki saglamasi açisindan önerilir. Hastalikta; su, meyve suyu ve kafeinsiz içecekler tercih edilmelidir. Yeteri kadar sivi alinmasi sinüslerdeki ve gögsünüzdeki ifrazatin daha az birikmesine ve vücuttan daha kolay temizlenmesine yardim eder.

Hastalik dönemlerinde beslenmeye dikkat etmeli, istahsizlik varsa enerji ihtiyacini gidermek için karbonhidrattan zengin diyet uygulanmalidir. Antibiyotik türü ilaçlar, ancak viral bir enfeksiyon olan gribin üzerine bakteriyel bir baska enfeksiyon eklendiginde ancak bir hekimin önerisi ile kullanilabilir. Grip sirasinda aspirin kullanilmamalidir.

SOGUK ALGINLIGI NEDIR? Soguk alginligi; çesitli virüslerin yol açtigi, üst solunum yollarinda bazi belirtilere yol açan 'hafif' seyirli bir hastaliktir. En sik görülen virüsler: Rhinovirüsler %15-40, Coronavirüsler %10-20, Parainfluenza virüsü %5-10, Respiratuar sinsityal virüsler %6, Soguk alginligi kisiden kisiye bulasir. Baslangiçta bu bulasmanin aksirma, öksürme ile etrafa saçilan damlaciklarin içindeki virüslerin havada kalmasi ile oldugu sanilmaktaydi. Ancak simdi mevcut kanitlar bulasmanin virüsü almis hastanin elinden hassas insanlara geçmesi ve hassas bireylerin de agiz-burun mukozalarina sürmeleri ile oldugu yönündedir. Bu nedenle soguk alginliginin bulasmasini engellemenin yolu ellerin sik yikanmasidir.

Yapilan arastirmalarda havanin soguklugunun soguk alginligi hastaliginin baslamasi ve seyretmesi ile ilintili olmadigini, psikolojik stres, üst solunum yollarini etkileyen alerjiler ve adet dönemlerinin hastaliga yakalanma riskini artirdiklari saptanmistir.

Soguk alginligina bir çok virüs sebep olabilecegi için de vücut hiçbir zaman bu virüslerin tümüne direnç gelistiremez. Bu sebeple her sene tekrar tekrar soguk alginligi geçirilebilir. Soguk alginligi belirtileri: Ates, bas agrisi, eklem ve kas agrisi, yorgunluk hissi, akan ya da dolu burun, hapsirma, bogaz agrisi, gögüs dolulugu, koku ve tat duygusunun azalmasi, kulaklarda basinç hissi ve ses kalitesindeki degisiklikler

SOGUK ALGINLIGI TEDAVISI:

Soguk alginligi tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur. Tedavi belirtilere göre yapilmalidir. Su içinde eritilerek kullanilan ve soguk alginligina ait belirtileri gideren ilaçlar, sivi aliminin artirilmasi ve hizli etki saglamasi açisindan da önerilmektedir. Ayrica istirahat edilmesi ve stresten uzak durulmasi da vücut direncinin yeniden kazanilmasina yardim eder. Virüsler, mikrobun bulastigi yerlerde (kapi tokmagi, telefon gibi) canli kalabildikleri için, bu yüzeylere temastan sonra virüsleri rahatlikla burnumuza veya gözlerimize transfer edebiliriz. Bunu engellemek için ellerimizi sik sik sabunlu su ile yikamaliyiz.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası