Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gereksiz röntgen ve tomografi çektirmeyin

Doktorlarimiz da, hastalarimiz da röntgen çektirmeye pek meraklidir...

Doktorlarimiz da, hastalarimiz da röntgen çektirmeye pek meraklidir. Her gün hastanede, muayenehanemde gereksiz yere röntgen ya da tomografi çektirmis hastalarla karsilasiyorum. Özellikle de bir tomar akciger röntgeni ile tomografilerle gelen hastalar ve hele, o küçük astimli çocuklar… Hepsinin en az 4-5 akciger röntgeni oluyor ellerinde. Çocuk öksürdü röntgen, nefesi tikandi röntgen, atesi çikti röntgen…

Bunlarin bazilari doktorlar tarafindan istenirken, bazen hastalar da doktorlari kendilerine röntgen ya da tomografi çektirtmesi için zorluyorlar. Hatta, kendiliklerinden gidip tomografi, akciger röntgeni çektirmis pek çok hasta gördügümü de söylemeliyim."

Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet rasim Küçükusta, bu radyolojik incelemelerin elbette doktorun en büyük yardimcisi oldugunu ve bir çok hastaligin tanisinin da bu sayede konuldugunu belirtiyor. Ancak, küçükusta, her hastalik için röntgen çekilmesinin gerekli olmadiginin altini çiziyor. Bir hastadan radyolojik bir inceleme istenirken, bunun taniya ve tedaviye katkisinin ne olacagi mutlaka hesaplanmalidir. Ingiltere'de yapilan bir arastirmada, radyolojik incelemelerin %30'a yakin kisminin gereksiz oldugu sonucuna varilmistir.

Gereksiz çekilen röntgenler ekonomik kayba neden olmalari disinda, bu sirada kullanilan X-isinlari hastalari radyasyona maruz birakmaktadir. X-isinlari, özellikle daha çok bölünen hücrelere sahip olan çocuklarda ve gençlerde çok daha zararli olabilir. Gebe olan hanimlarda da mutlaka gerekli degilse röntgen çektirilmemelidir.

CHECK UP IÇIN TOMOGRAFI DOGRU DEGIL Son yillarda bazi gelismis ülkelerde oldugu gibi ülkemizde de hiçbir sikayeti olmayan insanlara kanser erken tanisi için her yil tüm vücut tomografisi önerilmektedir. Bu sekilde bazi kanserlerin, tümör henüz çok küçükken ve hiçbir belirtiye de neden olmamisken taninmasi amaçlanmaktadir. Oysa, saglikli insanlar için erken tani amaçli tüm vücut tomografisi yapilmasinin bir yarari oldugunu gösteren hiçbir bilimsel kanit yoktur. Hatta, 1981 yilinda yapilan bir arastirmada, tüm kanser ölümlerinin %0.5'inin tani amaciyla kullanilan X-isinlarina bagli oldugu hesaplanmistir. O zamandan beri tanisal radyolojik yöntemlerin kullaniminda büyük artis oldugu dikkate alinacak olursa, günümüzde bu oranin çok daha yüksek bulunacagi kolayca tahmin edilebilir.

Ilk bakista çok mantikli gibi gelen checkup amaçli tomografilerin, hasta için bir yarari olmadigi gibi, aksine kanser riskini artirabilecegi bile ortaya çikmistir. Iste, bu konuda yapilan arastirmalarda elde edilen bilgilerin özeti: Bilgisayarli tomografi sirasinda hastanin aldigi isin dozu standart bir akciger röntgenin 500, bir mamografi filminin ise 100 misli daha fazladir. Tek bir tüm vücut tomografisi sirasinda maruz kalinan radyasyonun kanser riskini %1 oraninda artirmaktadir. Buna göre, tek bir tomografinin 45 yasindaki her 1.200 kisinin birinde tümör olusumuna neden olabilecegi hesaplanmaktadir.

45 yasindan baslayarak 30 yil tomografi çekilen her 50 hastanin birinde tümör olusumuna neden olmaktadir. Tomografi çekimi sirasinda alinan radyasyon 13 miligray olup, bu miktar Hirosima'da atom bombasinin atildigi yerin 1,5 mil uzaginda bulunan insanlarin aldigi radyasyona esittir. Genç hastalar radyasyonun etkilerine daha duyarlidirlar, çünkü gençlerde bölünen hücre sayisi daha fazladir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası