Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Futbol sahalarindaki ani ölümler korkutuyor

Asiri yüklenme, yanlis antrenman, gelisi güzel alinan performans artirici ilaçlar ve yetersiz dinlenmenin “ani ölümleri” tetikledigi uyarisinda bulunuldu.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Beden Egitimi ve Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümü Baskani Yrd. Doç. Dr. Fuat Koçyigit, Brezilya’nin Birinci Futbol Ligi’ndeki Sao Caetona-Sao Paul takimlari arasindaki karsilasmada, Sao Caetona takiminin defans oyuncusu Poule Sergio de Oliveira Silva’nin maç esnasinda ölmesinin, diger futbolculara mesaj oldugunu belirtti.

Travma disi ölümlerin daha çok futbol da ortaya çikmasinin dikkat çektigini belirten Koçyigit, söyle konustu: “Futbolda milyon dolarlara yükselen rekabet ortami, antrenörlerin hizlanan oyun temposuna uyum çabasi, oyunculari asiri yüklenmeyle karsi karsiya birakiyor. Ani ölümlerin nedenleri arasinda kalitsal yatkinligin yaninda yanlis antrenman ve yetersiz dinlenmeyi sayabiliriz. Asiri yüklenme ve yanlis antrenman kroner damarlarda kalp kriziyle sonlanan gelismelere yol açmaktadir. Hekimlerin kardiyomiyopatiye bagladiklari ölüm nedeni üzerinde kalitimin yaninda çocukluktan baslayan yanlis antrenman uygulamasi önemli yer tutar. Ani ölümlerin futbol da siklikla görülmesinin, futbolun düzensiz aritmik yüklenme özelligi ile yakin ilgisi bulunmaktadir. Buna kötü yasam tarzi, yetersiz dinlenme ve gelisi güzel alinan performansi artirmaya yönelik ilaçlar eklenirse risk daha da yükselir.”

NE YAPMALI Yrd. Doç. Dr. Fuat Koçyigit, bu gibi olaylarla karsilasmamak için, çocukluktan itibaren antrenman yüklenmelerine dikkat edilmesi, ayrica sezon basinda yapilan saglik kontrollerinin sezon ortasinda da yapilmasi gerektigini ifade etti.

“Antrenman programlanmasi, günlük, haftalik, aylik ve yillik olarak çok dikkatli düzenlenmelidir” diyen Yrd. Doç. Dr. Koçyigit, söyle devam etti: “Antrenörler yüklenmeden sonra yenilenmeyi mutlaka kontrol altinda tutmali. Düzensiz yüklenmeleri düzenli aerobik antrenmanlarla desteklemelidirler. Saglik kontrolleri tam tesekküllü hastanelerde sadece sezon basinda degil, sezon içinde de düzenli olarak tekrarlanmalidir. Bu konuda kulüpler sorumlulugunu yerine getirmelidir. Milyarlarca lira transfer ücreti alan futbolcular da özel saglik kuruluslarindan sürekli destek alarak özel yasamlarina dikkat etmelidirler.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası