Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Futbol sahalarindaki ani ölümler korkutuyor

Asiri yüklenme, yanlis antrenman, gelisi güzel alinan performans artirici ilaçlar ve yetersiz dinlenmenin “ani ölümleri” tetikledigi uyarisinda bulunuldu.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Beden Egitimi ve Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümü Baskani Yrd. Doç. Dr. Fuat Koçyigit, Brezilya’nin Birinci Futbol Ligi’ndeki Sao Caetona-Sao Paul takimlari arasindaki karsilasmada, Sao Caetona takiminin defans oyuncusu Poule Sergio de Oliveira Silva’nin maç esnasinda ölmesinin, diger futbolculara mesaj oldugunu belirtti.

Travma disi ölümlerin daha çok futbol da ortaya çikmasinin dikkat çektigini belirten Koçyigit, söyle konustu: “Futbolda milyon dolarlara yükselen rekabet ortami, antrenörlerin hizlanan oyun temposuna uyum çabasi, oyunculari asiri yüklenmeyle karsi karsiya birakiyor. Ani ölümlerin nedenleri arasinda kalitsal yatkinligin yaninda yanlis antrenman ve yetersiz dinlenmeyi sayabiliriz. Asiri yüklenme ve yanlis antrenman kroner damarlarda kalp kriziyle sonlanan gelismelere yol açmaktadir. Hekimlerin kardiyomiyopatiye bagladiklari ölüm nedeni üzerinde kalitimin yaninda çocukluktan baslayan yanlis antrenman uygulamasi önemli yer tutar. Ani ölümlerin futbol da siklikla görülmesinin, futbolun düzensiz aritmik yüklenme özelligi ile yakin ilgisi bulunmaktadir. Buna kötü yasam tarzi, yetersiz dinlenme ve gelisi güzel alinan performansi artirmaya yönelik ilaçlar eklenirse risk daha da yükselir.”

NE YAPMALI Yrd. Doç. Dr. Fuat Koçyigit, bu gibi olaylarla karsilasmamak için, çocukluktan itibaren antrenman yüklenmelerine dikkat edilmesi, ayrica sezon basinda yapilan saglik kontrollerinin sezon ortasinda da yapilmasi gerektigini ifade etti.

“Antrenman programlanmasi, günlük, haftalik, aylik ve yillik olarak çok dikkatli düzenlenmelidir” diyen Yrd. Doç. Dr. Koçyigit, söyle devam etti: “Antrenörler yüklenmeden sonra yenilenmeyi mutlaka kontrol altinda tutmali. Düzensiz yüklenmeleri düzenli aerobik antrenmanlarla desteklemelidirler. Saglik kontrolleri tam tesekküllü hastanelerde sadece sezon basinda degil, sezon içinde de düzenli olarak tekrarlanmalidir. Bu konuda kulüpler sorumlulugunu yerine getirmelidir. Milyarlarca lira transfer ücreti alan futbolcular da özel saglik kuruluslarindan sürekli destek alarak özel yasamlarina dikkat etmelidirler.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası