Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bayat Ispanak Tehlikeli

Alinan bilgiye göre ispanagin yapisinda bulunan ve insan vücudu için gerekli olan dogal nitrat ve nitritin, et, yumurta, yogurt gibi proteinli bilesiklerde bulunan amin gruplariyla biraraya gelmesi sonucu, kanserojen etki yapan “nitrozamin” adli bilesikler olusuyor.

Et, yumurta ve yogurtla hazirlanan ispanak yemeginde nitrozamin bilesikleri ilk pisirmeyle basliyor, ancak bekletilmeden yenmesi halinde, bu bilesiklerin miktari kisiye zararli olacak orana ulasmadigi için kanserojen etkisi, yok denecek az oluyor. Ancak artan ispanak buzdolabinda beklemeye alinirsa, piserken olusmaya baslayan kanserojen etkiye sahip “nitrozamin” bilesikler, bekleme aninda olusmaya devam ederek, Temel Reis’in güç veren yiyecegi olarak bilinen ispanagi, tüketici için tehlikeli duruma getirebiliyor.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Görevlisi Dr. Mehmet Akbulut, insan vücudu için vazgeçilmez bir sebze olan ispanagin, yanlis tüketimler sonucu kansere yol açan tehlikeli bir gida haline geldigini, bu yüzden tüketimde daha dikkatli olunmasi gerektigini söyledi. Akbulut, “Proteinli bilesiklerle hazirlanmis ispanak, bir seferde tüketilecek kadar hazirlanmali ve eger arttiysa yemek buzdolabinda muhafaza edilmek yerine atilmalidir. Ispanak fazla yapilip saklanmasi gerekecekse, et, yumurta veya yogurt kullanilmadan hazirlanmalidir” dedi. Ispanakta dikkat edilen bu noktalarin, diger yesil sebzelerde de uygulanmasi gerektigine dikkati çeken Akbulut, bütün yesil sebzelerin, ispanak kadar olmasa bile, dogal nitrat ve nitrit kaynagi oldugunun unutulmamasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası