Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp sagliginiz için elma suyu için

Elma suyu ve elma özlerinin içerdigi bazi özel bilesenlerin kötü kolesterol olarak bilinen LDL-kolesterolün oksidasyonunu engelledigi belirtiliyor.

Uzmanlar elma ve elma suyunun saglikli beslenmede önemli rolü oldugunu vurguluyor.

Elma suyu ve elma özlerinin içerdigi bazi özel bilesenlerin kötü kolesterol olarak bilinen LDL-kolesterolün oksidasyonunu engelledigi ve böylece damarlara zarar vermesini önledigi belirtiliyor.

Elma suyunun antioksidan etkisi en fazla olan meyve sularindan biri oldugunu biliyor muydunuz? “Quercetin” adli güçlü bir antioksidan içeren elma suyu saglikli beslenmede önemli bir yer tutuyor. Kötü kolesterolün oksidasyonunu önlemenin yani sira, vücudunuzu ultraviyole isinlari, yaniklar ve sigara gibi birçok çevresel faktörün olusturdugu zararlardan arindirmak için yüzde 100 meyve konsantresi içeren elma suyundan faydalanin.

Antioksidan etkiye sahip besinlerin vücudumuz için önemi

Vücudumuzda enerji üreten tüm hücreler düzenli olarak oksijene ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle oksijen yasamin temelini olusturuyor. Diger yandan oksijen vücut hücrelerinde yandiginda serbest radikaller veya oksijen içeren son ürünler olusuyor. Antioksidanlar vücudumuzdaki vücut hücrelerinde, dokularda ve hücre çogalmasini kontrol eden DNA’nin yapisinda hasara neden olan serbest radikallere karsi savasiyorlar.

Bunlarin disinda ultraviyole isinlari, yaniklar ve sigara gibi çevresel faktörler de serbest radikal olusumuna neden oluyor. Serbest radikallerin neden oldugu hücre hasari kanser, kalp ve damar hastaliklari, katarakt, artritler ve yasla birlikte gelen diger bozukluklar gibi saglik sorunlarina yol açabiliyor. Bu sorunlarla karsilasmamak için erken yaslardan baslayarak saglikli beslenmek büyük önem tasiyor. Elma suyu, içerigindeki en fazla antioksidan kapasiteye sahip “Quercetin” nedeniyle bu sorunlara karsi savasta sofradan eksik edilmemesi gereken bir yardimci.

Kötü kolesterolün oksidasyonunu engellemek için elma suyunu tercih edin

Yag, özellikle doymus yag ve kolesterol açisindan zengin diyetler kan kolesterol düzeyini yükseltiyor. Kan kolesterol düzeyi yükseldikçe, koroner kalp hastaligi riski de artiyor. Kolesterol kanda proteinlere bagli olarak tasiniyor. Bunlara lipoproteinler adi veriliyor. Düsük dansiteli lipoproteinler (LDL), damar duvarlarinda kolesterol biriktiriyor. Yüksek dansiteli lipoproteinler (HDL) ise damar duvarlarinda biriken kolesterolü temizliyor. Bu nedenle LDL-kolesterol kötü kolesterol, HDL-kolesterol iyi kolesterol olarak nitelendiriliyor. Kolesterol vücutta sentez edildigi gibi besinler yoluyla da disardan aliniyor.

Yapilan arastirmalarda “elma suyunun içerdigi ‘Quercetin’ ve diger antioksidan maddelerin hücresel hasari önleyici potansiyel bir etkisi oldugu, bu etkinlik sonucunda LDL-kolesterolün oksidasyonunu önleyebildigi, platelet agregasyonunu (trombosit kümelenmesi) önleyici, antihipertensif (yüksek tansiyonu engelleyen) ve antiaritmatik (ritm bozukluklarini önleyen) etki gösterdigi” ileri sürülmüstür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası