Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp sagliginiz için elma suyu için

Elma suyu ve elma özlerinin içerdigi bazi özel bilesenlerin kötü kolesterol olarak bilinen LDL-kolesterolün oksidasyonunu engelledigi belirtiliyor.

Uzmanlar elma ve elma suyunun saglikli beslenmede önemli rolü oldugunu vurguluyor.

Elma suyu ve elma özlerinin içerdigi bazi özel bilesenlerin kötü kolesterol olarak bilinen LDL-kolesterolün oksidasyonunu engelledigi ve böylece damarlara zarar vermesini önledigi belirtiliyor.

Elma suyunun antioksidan etkisi en fazla olan meyve sularindan biri oldugunu biliyor muydunuz? “Quercetin” adli güçlü bir antioksidan içeren elma suyu saglikli beslenmede önemli bir yer tutuyor. Kötü kolesterolün oksidasyonunu önlemenin yani sira, vücudunuzu ultraviyole isinlari, yaniklar ve sigara gibi birçok çevresel faktörün olusturdugu zararlardan arindirmak için yüzde 100 meyve konsantresi içeren elma suyundan faydalanin.

Antioksidan etkiye sahip besinlerin vücudumuz için önemi

Vücudumuzda enerji üreten tüm hücreler düzenli olarak oksijene ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle oksijen yasamin temelini olusturuyor. Diger yandan oksijen vücut hücrelerinde yandiginda serbest radikaller veya oksijen içeren son ürünler olusuyor. Antioksidanlar vücudumuzdaki vücut hücrelerinde, dokularda ve hücre çogalmasini kontrol eden DNA’nin yapisinda hasara neden olan serbest radikallere karsi savasiyorlar.

Bunlarin disinda ultraviyole isinlari, yaniklar ve sigara gibi çevresel faktörler de serbest radikal olusumuna neden oluyor. Serbest radikallerin neden oldugu hücre hasari kanser, kalp ve damar hastaliklari, katarakt, artritler ve yasla birlikte gelen diger bozukluklar gibi saglik sorunlarina yol açabiliyor. Bu sorunlarla karsilasmamak için erken yaslardan baslayarak saglikli beslenmek büyük önem tasiyor. Elma suyu, içerigindeki en fazla antioksidan kapasiteye sahip “Quercetin” nedeniyle bu sorunlara karsi savasta sofradan eksik edilmemesi gereken bir yardimci.

Kötü kolesterolün oksidasyonunu engellemek için elma suyunu tercih edin

Yag, özellikle doymus yag ve kolesterol açisindan zengin diyetler kan kolesterol düzeyini yükseltiyor. Kan kolesterol düzeyi yükseldikçe, koroner kalp hastaligi riski de artiyor. Kolesterol kanda proteinlere bagli olarak tasiniyor. Bunlara lipoproteinler adi veriliyor. Düsük dansiteli lipoproteinler (LDL), damar duvarlarinda kolesterol biriktiriyor. Yüksek dansiteli lipoproteinler (HDL) ise damar duvarlarinda biriken kolesterolü temizliyor. Bu nedenle LDL-kolesterol kötü kolesterol, HDL-kolesterol iyi kolesterol olarak nitelendiriliyor. Kolesterol vücutta sentez edildigi gibi besinler yoluyla da disardan aliniyor.

Yapilan arastirmalarda “elma suyunun içerdigi ‘Quercetin’ ve diger antioksidan maddelerin hücresel hasari önleyici potansiyel bir etkisi oldugu, bu etkinlik sonucunda LDL-kolesterolün oksidasyonunu önleyebildigi, platelet agregasyonunu (trombosit kümelenmesi) önleyici, antihipertensif (yüksek tansiyonu engelleyen) ve antiaritmatik (ritm bozukluklarini önleyen) etki gösterdigi” ileri sürülmüstür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası