Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çalisan insani bekleyen tehlike

Isiniz geregi bütün gün bilgisayar basinda çalisiyorsunuz. Saglikli oldugunuzu düsünüyorsunuz ama bel, boyun ve sirtinizdaki agrilar kimi zaman dayanilmaz oluyor.

Is hayati pek çok hastaliga davetiye çikariyor. Özellikle bilgisayar basinda sürekli oturarak çalisanlarda görülen bel ve boyun agrisi vakalari son zamanlarda hiç de azimsanmayacak kadar artti.

Uzmanlar, hareketleri kisitlayan büro yasaminin risk tasidigini, bir süre sonra kronik bel agrisi sikayetiyle doktora basvuranlarin da çogu kez geç kaldigini söylüyor. Bu durumda zaman geçmeden önlem almak için belirli bir egzersiz programini takip etmek gerekiyor.

Özellikle genç ama sürekli oturarak çalisanlarda rastlanan bel agrilari, kisinin bel fitigi olma riskini de artiriyor. Stres ve yorgunlukla birlikte çogalan agrilara en iyi çözüm dogru bir oturus sekli ve düzenli egzersiz.

NELERE DIKKAT ETMELI?

Uzmanlar, bel, boyun ve sirt agrilarindan yakinanlarin dikkat etmeleri gereken noktalari söyle siraliyor:

Gözün bakis açisi 20-30 derece yukarida ve ekrandan uzaklik ise ortalama 60-70 cm olmali. Ekran tepe noktasinin gözlerle ayni hizada olmasina dikkat edilmeli.

Oturulan sandalyenin yüksekligi, kalça, gövde üzerinde dik açi ile duracak sekilde ayarlanmali. Ayrica, sandalyenin bel çukurluguna gelecek sekilde ayarlanabildigi bir bölümü olmali.

Eger bu bölüm yoksa, beli içine alan ve iskemleye baglanan bel yastikçigi kullanilmali.

Sirt, boyun ve bel dik tutulmali, kambur oturmaya kesinlikle izin verilmemeli. Eger kisinin kambur oturmaya egilimi varsa, ileride olusabilecek meslek hastaliklarindan korunmak için sirti dik konumda tutmaya yarayan “postureks” adli korselerden kullanmali. Ama daha da iyisi kisinin korse yerine düzenli egzersizler yaparak adalelerini gelistirmesi.

Dizler 90 - 110 derece arasi bir açida duracak sekilde çalisilmali. Bunu saglamak için gerekirse ayak altina küçük egimli bir ayak tahtasi konabilir. Dizler, ayni pozisyonda uzun süre tutulmamali ve firsat buldukça hareket ettirilmeli.

Dirsekler, çalisma sirasinda en fazla 90 derece bükülmeli.

Ayak bilekleri dik açida tutulmali ve mutlaka yere temas etmeli.

Uzun süre çalisan eller zaman zaman dinlendirilmeli, parmaklara germe egzersizleri yaptirilmali.

Bilgisayarda çalisan kisilerin evraklari ve kullandigi diger esyalar yakinda olmali. Bu esyalara kontrolsüzce uzanmak, beli ve sirti anormal sekilde döndürerek çesitli risklere girmek demektir.

Kisi her saat basi ayaga kalkmali, dolasmali, 10 dakika kadar boyun ve sirt egzersizi yapmali. Çok uzun süre oturan kisiler, aniden ayaga kalktiklarinda basta omurga sakatlanmalari olmak üzere önemli tehlikelerle karsilasabiliyor.

Ani hareketlerden kaçinmak, öne egilirken bel yerine dizleri bükerek egilmek, vücuda gelen yükleri her iki bacagimiza veya kollarimiza esit sekilde dagitmak, genel bel - sirt ve boyun agrilarindan kaçinmak için sart.

Kaynak: www.profilo.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası