Hastaligi geçirip ölen hayvanlarin tümünün ">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deli dana hakkinda hersey

Su günlerde herkesin dilinde "deli dana hastaligi" var. Peki herkesin dilinden düsmeyen hastaligik nasil bulasiyor ve ne gibi sonuçlara yol açiyor?

Hastaligi geçirip ölen hayvanlarin tümünün 2.5 yas (30 ay) üzerinde olmasi nedeniyle dana degil “deli inek hastaligiî olarak isimlendirilmesi gerekmektedir.

Hastalik ilk kez 1986 Kasim’inda Ingiltere’nin “Cental Veterinary Laboratoriesî de tespit edilmis ve bugüne kadar 179 bin 257 vaka bildirilmistir.

BSE besi hayvanlarindan çok süt ineklerinde rastlanmaktadir. Erken yaslarda bulasmakta, ancak kuluçka dönemi 2-8 yil kadar uzun olabilmektedir.

Hastaligin kuluçka dönemindeki hayvanlarin sürüye katilmasi veya scrapie'li koyunlarin iç organlarindan ve kemiklerinden hazirlanan yemeklerden (et unu, kemik unu) ineklere geçtigi varsayilmaktadir. Diger hayvanlara özellikle kedi ve köpek gibi özel olarak yetistirilen türlere de sigirlarin ve koyunlarin etlerinden hazirlanan mamalarla bulasmaktadir.

BSE’ye neden olan ajan, diger hayvan ve insanlardaki benzer hastaliklarin etkenleriyle yakinlik göstermektedir. Genetik materyal içermeyen, yüksek isiya dayanikli, dezenfektanlara, iyonizan ve ultraviyole isigina dirençli oldugu bilinmektedir.

Hastaligin etkeni olan priyonun insanlara bu hayvanlardan indirekt olarak geçmesiyle beraber yillar alan bir süreçte hastalik meydana gelmektedir. Bu bulasma hayvanlarin etinin yenmesi veya bulasiciliktan sorumlu prionlarin hayvanlarin dokularindan hazirlanmis ve üretilmis serum, ilaç ve sair maddelerin kullanilmasi ile olmaktadir. Özellikle özgeçmisi bilinmeyen hayvanlarin göz, beyin, kemik iligi dokusu ile ince barsagindan uzak durulmalidir. Bir rapora göre, prion agiz, burun ve gözdeki sümüksü dokudan ya da vücutta bulunan kapanmamis bir yaradan bulasabilmektedir. Vücuda girdikten sonra normal protein üretimini etkileyip bozuk bir protein çesidi üretilmesine neden olmaktadir. Bu anormal proteinlerin beyinde yaptigi etkilerle hastalik sekillenmektedir.

D.D.TERCÜMAN
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası