Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deli dana hastaligi Türkiye'de!

Ingiliz Times gazetesi'nin haberi ortaligi karistiracak. Gazete, deli dana hastaliginin insanlardaki seklini tasiyan kan ürünleri 11 ülkeye ihraç edildigini öne sürdü.

Ingiliz Times gazetesi, “deli dana” olarak bilinen BSE hastaliginin insanlardaki sekli olan Varyant Creutzfeldt-Jakob (vCJD) tasidigi tahmin edilen kan ürünlerinin, Türkiye'nin de aralarinda bulundugu 11 ülkeye ihraç edildigini öne sürdü.

Gazetenin haberine göre, vCJD tasiyan kan ürünleri Türkiye, Singapur, Rusya, Umman, Fas, Misir, Brunei, Hindistan, Dubai, Brezilya ve Irlanda'ya gönderildi.

Saglik Bakanligi yetkililerinin, geçen hafta 11 ülkeden 5'inin yetkilileriyle temasa geçip, satilan kan ürünlerinin, vCJD'den ölen 9 kisiden alinan kanlardan elde edildigi konusunda bilgi verdikleri belirtildi.

Ingiltere Saglik Bakanligi'nin, geçen hafta, sik sik kan almak zorunda olan 6 bin kan hastasina “deli dana hastaligina yakalanma riski tasiyorsunuz” diye mektup gönderdigi açiklanmisti.

Hemofili ve benzeri hastaliklar nedeniyle uzun süreli tedavi gören bu hastalarin, vCJD tasiyan kan ürünlerini almis olabileceklerine dikkati çeken Saglik Bakanligi, hastalardan bünyelerindeki degisimlere dikkatli yaklasmalarini istemisti.

Saglik Bakanligi Müstesari Dr. Liam Donaldson da hastaligin kan yoluyla geçtiginin henüz kanitlanmadigini, attiklari adimin tümüyle ”tedbir” niteligi tasidigini belirtmis, “amacin toplumu en üst düzeyde korumak” oldugunu bildirmisti.

Kayhak: Hurriyet
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası