Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizini önlemenin yollari var

Bilimsel çalismalar, belirli sartlarin ve yasama biçimlerinin kalp krizi tehlikesini artirdigini, bu sartlar degistirilirse kalp krizlerinin de azaltilip önlenebilecegini ortaya koyuyor.

Buna göre, sigara içenlerin kalp krizi geçirme riski, sigara içmeyenlere oranla önemli ölçüde fazla. Yüksek tansiyon tedavi edilmezse, kalp krizi, felç ve böbrek yetersizligi (üremi) gibi öldürücü hastaliklarin gelisme tehlikesi çok yüksek. Yemeklerle alinan kati yaglar ve kolesterol, damar sertligi ve buna bagli hastaliklarin gelismesinde büyük rol oynuyor.

Diyabet de denilen seker hastaligi, kalp hastaligi ve diger damar bozukluklari tehlikesini önemli ölçüde artiriyor. Yürüme, kosma, bisiklete binme ve yüzme gibi beden faaliyetlerini düzenli sekilde yapanlarda kalp krizi oranlari ise sakin ve hareketsiz bir günlük hayat sürdürenlere oranla daha seyrek görülüyor. Dogum kontrol haplarini kullanan kadinlarda kalp krizi ihtimalinin bir ölçüde arttigi da biliniyor.

Sigara içmeyenlerde kalp krizine rastlanmasi ihtimali, sigara içenlere oranla önemli ölçüde az. Sigara içmis olup da birakanlarda da kalp krizi ihtimali gittikçe azalarak, zamanla hiç sigara içmemis olanlarin durumuna yaklasiyor.

YÜKSEK TANSIYON

Uzmanlar, yüksek tansiyon farkedilmez ve geregi gibi tedavi edilmezse, kalp krizi, felç ve böbrek yetersizligi (üremi) gibi öldürücü hastaliklarin gelismesi tehlikesinin çok yüksek oldugunu bildiriyor. Yüksek tansiyonu normale düsürmek ve normal düzeyde devamini saglamanin mümkün oldugunu ifade eden uzmanlar, bunun için yemekler ve içeceklerle alinan sodyum miktarini azaltmak gerektigini belirtiyor.

Uzmanlar, en çok sodyum içeren maddenin sofra tuzu oldugunu hatirlatarak, “Yüksek tansiyonu olan bir kimse ilaçla tedavi görüyor olsa bile, aldigi tuz miktarini azaltmali, mutat olarak aldigi miktarin en çok üçte birine indirmelidir. Sodyum içeren sodalardan ve karbonat kullanimindan vazgeçmelidir. Kilo fazlasi varsa, kendisi için normal olan agirliga düsmeli ve streslerden olabildigince kaçinmalidir” diyor.

KATI YAGLAR

Damar sertligi ve buna bagli hastaliklarin gelismesinde, yemeklerle alinan kati yaglarin (doymus yaglarin) ve yagsi bir madde olan kolesterolün rolünün çok büyük oldugunu da vurgulayan uzmanlar, tereyaginin, kati yaglara iyi bir örnek oldugunu kaydediyor. Uzmanlar, kirmizi et denilen koyun, kuzu ve sigir etlerinin kati yaglar içerdigini, tavuk etinin derisi ve beyaz olmayan bölümlerinin de kati yagdan zengin oldugunun altini çiziyor.

Sütte ve sütten yapilan yiyeceklerde degisen miktarda kati yag bulunduguna dikkat çeken uzmanlar, ‘Yumurta sarisi, beyin, böbrekler, karaciger’ gibi bazi yiyeceklerin de çok miktarda kolesterol içerdiklerini hatirlatiyor. Uzmanlar, bu yiyeceklerin, kandaki kolesterol miktarlarinin artmasina yol açtigini belirterek, yüksek kolesterolün ise damar sertligi ve kalp krizi riskini artiran önemli etkenlerden biri oldugunu bildiriyor.

Kati yaglar yerine doymamis (sivi) yaglarin kullanilmasi ve kolesterol içerdigi bilinen yiyeceklerden kaçinilmasinin, kan kolesterolünü belirli ölçüde düsürmeye devam ettigini kaydeden uzmanlar, “Tavuk etinin beyazina ve doymamis yaglar içerdigi bilinen balik etine yemeklerinizde daha çok yer veriniz. Kuzu ve koyun eti yerine, yagsiz dana etini tercih ediniz. Yemeklerinizi pisirirken, sicak olarak yenilenler de dahil, sivi yaglari kullaniniz. Günlük yag kullaniminizin yarisi zeytinyagi, yarisi da ayçiçegi veya misirözü yagi gibi çok doymamis yaglardan olusmalidir” önerisinde bulunuyor.

SEKER HASTALIGI

Uzmanlar, diyabet de denilen seker hastaliginin, kalp hastaligi ve diger damar bozukluklari tehlikesini önemli ölçüde artirdigini ifade ederek, belirli aralarla yapilacak genel saglik kontrollerinin, diyabetin erken dönemde teshisini, gerektigi gibi tedavisini ve hastanin normal, aktif bir hayat sürmesini saglayabilecegini bildiriyor.

Bilimsel gözlemlerin, sakin ve hareketsiz bir günlük hayat sürdürenlerde kalp krizlerinin, yürüme, kosma, bisiklete binme ve yüzme gibi beden faaliyetlerini düzenli sekilde yapanlara oranla daha sik görüldügünü ortaya koydugunu belirten uzmanlar, kisinin yasina ve saglik durumuna göre en uygun egzersiz biçiminin nasil olacagina hekimin karar vermesi gerektigini kaydediyor.

DOGUM KONTROL HAPLARI

Uzmanlar, dogum kontrol haplarini kullanan kadinlarda kalp krizi ihtimalinin bir ölçüde arttigina da dikkat çekiyor. Dogum kontrol haplarinin, özellikle kilo fazlasi veya böbrek hastaligi bulunan veya gebeligi sirasinda tansiyonu yükselmis ya da ailesinde yüksek tansiyon olan kadinlarda tansiyonu yükseltebilecegini vurgulayan uzmanlar, dogum kontrol haplari ile ayni zamanda sigara kullanmanin özellikle tehlikeli oldugunun da altini çiziyor. Uzmanlar, dogum kontrol haplarinin 35 yasindan sonra kullanilmamasinin daha uygun oldugunu, bu haplarin hekimin tavsiyesi olmadan kullanilmamasi gerektigini de kaydediyor.

Yakin akrabalar içinde genç veya orta yaslilikta kalp hastaligindan kaybedilmis olanlar varsa, bunun, ailevi bir egilimin olabilecegi anlamina gelebilecegini ifade eden uzmanlar, “Bu durum, yasama biçiminiz için belirleyici olabilir. Belirli aralarla yaptiracaginiz saglik kontrolleri ile hekiminiz kalp hastaligi riskini azaltacak tedbirleri size bildirebilir ve saglayabilir” hatirlatmasinda bulunuyor.

www.maksimum.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası