Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tip dogrulamiyor, ama halk inaniyor

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yapilan bir arastirmayla Türk toplumunun tibbin dogrulamadigi 'saglik inanislari' ve hangi oranda bunlara inanildigi ortaya çikarildi.

DOKUZ Eylül Üniversitesi'nde yapilan bir arastirmayla Türk toplumunun tibbin dogrulamadigi `saglik inanislari' ve hangi oranda bunlara inanildigi ortaya çikarildi. Doç.Dr. Dilek Güldal, "Çalismamiza katilanlanlarin yüzde 92'si portakalin gribe iyi geldigini, cereyanda kalmanin hasta ettigine inaniyor. Hala kundagin bacaklari güzellestirdigi inanisi var. Oysa tip bilgilerimiz arasinda bunlar yok'' dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tip Fakültesi Aile Hekimligi Anabilim Dali Baskani Doç. Dr. Dilek Güldal, çalismanin sonuçlarini geçen aylarda Belçika'nin Antwerp kentinde yapilan Dünya Aile Hekimleri Birligi'nin alt birimi olan Avrupa Genel Pratisyenler Arastirma Kurumu'nun kongresinde sunduklarini ve büyük ilgi gördügünü söyledi. Iki ay boyunca hastaneye gelen hastalarla yapilan görüsmelerden bu inanislarin ne oldugunu belirlediklerini ve daha sonra da elemeden geçirdiklerini anlatan Doç. Dr. Güldal, "Bu eleme sonunda anket çalismasi için 47 inanis belirledik. Bu inanislar 3 hastanede 431 hastaya soruldu. Ortaya hekimler için çok önemli sonuçlar çikti'' diye konustu. Doç. Dr. Güldal, çalismanin amacini söyle anlatti:

"Tipta müthis ilerleme var ama tiptaki ilerleme kadar insanlarin sagligini gelistiremedik. Insanlarin hastaliklari ve sagliksiz durumlari artiyor. Biz bir sürü seyin çaresini, tedavisini bulurken neden insanlarin sagligini düzeltemiyoruz, diye düsünüyoruz. Örnegin hastanin kronik bronsiti var, sigara içmemesi lazim ama içiyor. Diyelim ki seker hastaligi var, ilaç kullanmasi gerekiyor, kullanmiyor. Ya da obez, kilo vermesi gerek ama vermiyor. Böyle durumlar söz konusu oldugunda arastirilmis ki insanlarin saglikla ilgili inanislari onlarin saglik davranislarini hekimden çok daha fazla etkiliyor. Biz de bu saglik inanislarinin eger farkinda olursak hastalarimizi daha iyi anlayabilecegimizi ve bu inanislara iliskin gerekiyorsa düzeltmeler yapabilecegimizi ya da inanislarinin farkinda oldugumuzu anlamalariyla bile bize daha çok güven duyacaklarini düsünerek kendi toplumumuzun inanislari hakkinda bir arastirma yaptik.''

PORTAKAL GRIBE IYI GELIR MI?

Doç. Dr. Dilek Güldal, 431 hasta üzerinde yaptiklari çalismadan ilginç bulduklari sonuçlari da söyle örnekledi:

"Katilanlarin yüzde 92'si mandalina ve portakalin gribe iyi geldigini düsünüyor. Halbuki biz tipta hala süpheliyiz, farkli arastirmalar var. Örnegin yüzde 87'si cereyanda durunca hastalanacagindan bahsediyor. Tipta bu konuda da çok net bilgimiz yok. Yine terli terli su içilmemesi gerektigine inananlar, katilanlarin dörtte üçünü olusturuyor. Bu da çok yanlis bir inanis olarak degerlendirilebilir. Tam tersine bol su içmek gerektigini biliyoruz. Yine halkimizin önemli inanisi ignenin haptan daha tesirli oldugu. Bu da dogru oldugu için degil ama bizlerin hastalari anlamamiz için çok önemli. Buna inanan bir kisiye siz hap verdiginiz zaman sizin söylediginizi yapmayabilecektir. En azindan hastaya açiklamaniz bile verdiginiz hapi kullanmalarini saglayabilir. Dondurma yersek bogazimizin agriyacagi, soguk su içince hastalanacagimiz gibi seylere inananlar yaridan fazla.'' Halkin yarisinin antibiyotiklerin ates düsürdügüne inandigini söyleyen Doç. Dr. Güldal, "Bu saglik açisindan, halk sagligi açisindan önemli bir sey. Çünkü antibiyotikleri gereksiz yere kullandigimiz zaman, önemli bir ilaç kaybina ugruyorsunuz. Kaldi ki yan etkileri açisindan da problemler yaratabilecegi için önemli. Duyurmak istedigim bir konu ise; diyet krakerlerin kilo yapmadigi konusundaki inanis. Katilanlarin yüzde 40'i buna inaniyor. Ambalajlarini okumalari yeterli, hepsinde bayagi bir kalori var. Saglikli insanin doktora gitmeyecegine inananlar yüzde 40 oraninda. Yine bu halk sagligi, insan sagligi açisindan çok önemli bir yanlis inanis. Tam tersine saglikliyken, hasta olmamak için doktora gitmeyi düsünmemiz lazim'' dedi.

YENI DOGAN BEBEGI TUZLAMAK

Halk arasinda balik ve yogurdun bir arada yenmeyecegi düsüncesinin çok yaygin oldugunu hatirlatan Doç. Dr. Güldal, "Bir baska ilginç inanç da yeni dogan bebegi tuzlarsak ileride terinin korkmayacagina olan inanç. Belki buna katilanlarin dörtte biri inaniyor ama bunun bebege zarar verecegini bilmemiz gerek. Kundakla çok mücadele ettik, yillardir da mücadele ediyoruz. Çünkü dogustan kalça çikiginin en önemli sebeplerinden biri, ama hala yüzde 25 oraninda kundagin bacaklari güzellestirecegine inananlarimiz var'' diye konustu.

Arastirmayla elde ettikleri bilgilerin çok önemli oldugunu söyleyen Doç. Dr. Güldal, "Verecegimiz tedaviyi, hastanin tedaviye uyumunu, sagligiyla ilgili sorunlara yaklasimini etkiledigi için bunlari bilmek önemli. Hekim olarak bizim görevimiz dogru ya da yanlis diye degerlendirmekten çok anlamak, anladigimizi belirtmek ve bir hastayla isbirligine dogru bir adim olarak degerlendirmek'' diye konustu.

AVRUPALI HAKIMLER DE ARASTIRACAK

Doç. Dr. Güldal, bu arastirma sonuçlarinin Avrupa'daki kongrede de büyük ilgi gördügünü, hatta `Cereyanda kalinca hasta olunacagi' yolundaki inanisin yabanci meslektaslarinca da bilindigini söyledi. Hatta bu inanisin hekimlerin pekçogu tarafindan da kabul görür bir inanis oldugunu dile getiren Doç. Dr.Güldal, söyle devam etti:

"Almanya, Italya, Slovenya gibi birçok ülkeden hekimler bu çalismayi kendi ülkelerinde uygulamak üzere izin istediler. Simdi onlarin sonuçlarini bekliyoruz. Alman hekimler ayrica Almanya'da oturan birinci ikinci jenerasyon Türkler üzerinde ayni çalismayi yapacak. Almanya'da, farkli bir kültürde oturmak bu inanislara etki ediyor mu, bunu arastiracaklar. Biz de dönüs yapmis gurbetçilerle ayni çalismayi, kültürlerin birbirini nasil etkiledigini ortaya koymak için yapacagiz, daha sonra karsilastiracagiz.''


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası