Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Böyle tutuklama dostlar basina

Nazilli Verem Savas Dispanseri kaçan hastayi savciliga ihbar etti. Böylece ilk kez, bulasici hastalik tedavisini yarida birakip kaçan hasta için tutuklama karari çikti.

Türkiye’de ilk kez, bulasici hastalik tedavisini yarida birakip kaçan hasta için giyabi tutuklama karari çikti. Toplum sagligini tehdit eden hasta bugün çikarilacagi mahkemede tutuklanip, 6 aya kadar hapisle yargilanacak ve ayni zamanda tedavi edilecek.

DIRENÇLI

akciger tüberkülozuna yakalanan Nazillili M.C, bulasici olan ve toplum sagligini tehdit eden bu hastaliginin tedavisini yarida birakip kaçinca, Türkiye’de ilk kez bir hasta için giyabi tutuklama karari çikarildi. Nazilli Verem Savas Dispanseri’nin ihbari üzerine Nazilli Cumhuriyet Bassavciligi’nin talebiyle, mahkemece giyaben tutuklanan M.C.’nin, yaklasik 2 ay tedaviden sonra 3 Agustos’ta tedaviden kaçtigi ögrenildi.

Hasta sanik M.C. önceki gün yakalanip tedavi gördügü hastanaye getirildi. M.C bu sabah da Nazilli Ikinci Asliye Ceza Mahkemesi’nde mevcutlu olarak yargilanacak. Firari hasta M.C. için Nazilli Verem Savas Dispanseri’nde Uzm. Dr. Seren Arpaz, Nazilli Cumhuriyet Savciligina yazdigi ihbarda özetle söyle denildi:

TÜBERKÜLOZLU

‘Dispanserimiz hastalarindan 191994 protokol no’lu 1956 dogumlu M.C., yayma akciger tüberkülozu tanisiyla 23.10.2003’te tedaviye alindi. Genel durumunun bozuk oldugu için iki ay süreyle Izmir Gögüs Hastaliklari Hastanesi’nde yatarak tedavisi saglandi. Hastane çikisinda dispanserimiz denetiminde Yenipazar Saglik Ocagi’nin katkilariyla tedavisine dogrudan gözetimli olarak devam edildi.

GIDER DEVLETTEN

Ancak hasta 20.01.2004’de nereye gittigini söylemeden Yenipazar’dan ayrildi. Saglik ve Emniyet teskilatinin hastayi bulma girisimleri sonuçsuz kaldi. 18.6.2004’te dispanserimize kendiliginden basvuran evsiz barksiz hastanin tüm giderleri dispanserimiz ve Nazilli Verem Savasi Dernegi’nce karsilanarak hasta yeniden tedaviye alindi. Ancak 3.8.2004’te tedaviyi yeniden terk etti.

MASUMLARA YAYIYOR

En kisa sürede tedavisine yeniden baslanmazsa; hastadaki basiller direnç kazanacak, bu durumda tedavi maliyetleri en az 100 kat artacak ve bu kez topluma dirençli basil yaydigi için hastayla ayni havayi soluyan masum insanlar dirençli basile enfekte olacaklar. Böylece bu masum insanlarin, tedavi sanslari daha bastan yari yariya azalacak.

GEREGINI YAPIN

Tedavisi için olaganüstü çaba gösterilen bu hasta tedavisini terk ettiginden dolayi, toplum sagligi açisindan büyük bir tehlike olusturuyor. Toplum içinde eglence yerleri, toplu tasima araçlari gibi yerlerde etrafa basil saçarak enfeksiyonu yayiyor. Hastamiz M.A. hakkinda gereginin yapilmasini arz ederim.’

6 AY HAPIS

Ayrica Cumhuriyet Savcisi Ibrahim Çiçek, Avrupa Insan Haklari Sözlesmesi’nin ‘bulasici hastalik mikrobu tasiyanlarin, hem kendi ve hem de toplum sagliginin korunmasi açisindan tutuklanabilecegine’ iliskin 5. maddesi (e) bendine atifla bir de dava açti. Bu sabah saat 09.00’da Nazilli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne çikarilacak olan M.C.’nin tedavisi kaldigi yerden sürecek. Ancak halkin sagligini tehlikeye düsürmekten dolayi da 6 ay hapis istemiyle yargilanmaya baslanacak.

ABD de tutukluyor

Saglik Bakanligi eski Verem Savas Daire Baskani olan Doç. Dr. Seref Özkara, bulasici hastaligi olup da, tedaviden kaçan hastalarin basta ABD olmak üzere gelismis ülkelerde, mahkeme karariyla ve zorla tedavi edildiklerini bildirdi. Özkara, sunlari söyledi: ‘Dogrudan gözetimli tedavi hastalara her doz ilacin, bir görevli tarafindan bizzat içirilmesidir. Hava yolu ile ve tamamen rastlanti eseri olan verem bulasmasinin önlenmesinde yapilmasi gereken en önemli sey hastalarin tedavisidir.’

Haber: Süleyman Demirkan
Kaynak: Hürriyet
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası