Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Böyle tutuklama dostlar basina

Nazilli Verem Savas Dispanseri kaçan hastayi savciliga ihbar etti. Böylece ilk kez, bulasici hastalik tedavisini yarida birakip kaçan hasta için tutuklama karari çikti.

Türkiye’de ilk kez, bulasici hastalik tedavisini yarida birakip kaçan hasta için giyabi tutuklama karari çikti. Toplum sagligini tehdit eden hasta bugün çikarilacagi mahkemede tutuklanip, 6 aya kadar hapisle yargilanacak ve ayni zamanda tedavi edilecek.

DIRENÇLI

akciger tüberkülozuna yakalanan Nazillili M.C, bulasici olan ve toplum sagligini tehdit eden bu hastaliginin tedavisini yarida birakip kaçinca, Türkiye’de ilk kez bir hasta için giyabi tutuklama karari çikarildi. Nazilli Verem Savas Dispanseri’nin ihbari üzerine Nazilli Cumhuriyet Bassavciligi’nin talebiyle, mahkemece giyaben tutuklanan M.C.’nin, yaklasik 2 ay tedaviden sonra 3 Agustos’ta tedaviden kaçtigi ögrenildi.

Hasta sanik M.C. önceki gün yakalanip tedavi gördügü hastanaye getirildi. M.C bu sabah da Nazilli Ikinci Asliye Ceza Mahkemesi’nde mevcutlu olarak yargilanacak. Firari hasta M.C. için Nazilli Verem Savas Dispanseri’nde Uzm. Dr. Seren Arpaz, Nazilli Cumhuriyet Savciligina yazdigi ihbarda özetle söyle denildi:

TÜBERKÜLOZLU

‘Dispanserimiz hastalarindan 191994 protokol no’lu 1956 dogumlu M.C., yayma akciger tüberkülozu tanisiyla 23.10.2003’te tedaviye alindi. Genel durumunun bozuk oldugu için iki ay süreyle Izmir Gögüs Hastaliklari Hastanesi’nde yatarak tedavisi saglandi. Hastane çikisinda dispanserimiz denetiminde Yenipazar Saglik Ocagi’nin katkilariyla tedavisine dogrudan gözetimli olarak devam edildi.

GIDER DEVLETTEN

Ancak hasta 20.01.2004’de nereye gittigini söylemeden Yenipazar’dan ayrildi. Saglik ve Emniyet teskilatinin hastayi bulma girisimleri sonuçsuz kaldi. 18.6.2004’te dispanserimize kendiliginden basvuran evsiz barksiz hastanin tüm giderleri dispanserimiz ve Nazilli Verem Savasi Dernegi’nce karsilanarak hasta yeniden tedaviye alindi. Ancak 3.8.2004’te tedaviyi yeniden terk etti.

MASUMLARA YAYIYOR

En kisa sürede tedavisine yeniden baslanmazsa; hastadaki basiller direnç kazanacak, bu durumda tedavi maliyetleri en az 100 kat artacak ve bu kez topluma dirençli basil yaydigi için hastayla ayni havayi soluyan masum insanlar dirençli basile enfekte olacaklar. Böylece bu masum insanlarin, tedavi sanslari daha bastan yari yariya azalacak.

GEREGINI YAPIN

Tedavisi için olaganüstü çaba gösterilen bu hasta tedavisini terk ettiginden dolayi, toplum sagligi açisindan büyük bir tehlike olusturuyor. Toplum içinde eglence yerleri, toplu tasima araçlari gibi yerlerde etrafa basil saçarak enfeksiyonu yayiyor. Hastamiz M.A. hakkinda gereginin yapilmasini arz ederim.’

6 AY HAPIS

Ayrica Cumhuriyet Savcisi Ibrahim Çiçek, Avrupa Insan Haklari Sözlesmesi’nin ‘bulasici hastalik mikrobu tasiyanlarin, hem kendi ve hem de toplum sagliginin korunmasi açisindan tutuklanabilecegine’ iliskin 5. maddesi (e) bendine atifla bir de dava açti. Bu sabah saat 09.00’da Nazilli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne çikarilacak olan M.C.’nin tedavisi kaldigi yerden sürecek. Ancak halkin sagligini tehlikeye düsürmekten dolayi da 6 ay hapis istemiyle yargilanmaya baslanacak.

ABD de tutukluyor

Saglik Bakanligi eski Verem Savas Daire Baskani olan Doç. Dr. Seref Özkara, bulasici hastaligi olup da, tedaviden kaçan hastalarin basta ABD olmak üzere gelismis ülkelerde, mahkeme karariyla ve zorla tedavi edildiklerini bildirdi. Özkara, sunlari söyledi: ‘Dogrudan gözetimli tedavi hastalara her doz ilacin, bir görevli tarafindan bizzat içirilmesidir. Hava yolu ile ve tamamen rastlanti eseri olan verem bulasmasinin önlenmesinde yapilmasi gereken en önemli sey hastalarin tedavisidir.’

Haber: Süleyman Demirkan
Kaynak: Hürriyet
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası