Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk doktorunun büyük basarisi

Prof. Dr. Kutluk Oktay'in bulusuyla yumurtalik dokusu 7 yil önce dondurulan lenf kanserli bir kadin, anne oldu. Türk doktorunun bu uygulamasi literatüre geçti.

Cornell Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi ögretim üyelerinden Prof. Dr. Kutluk Oktay'in bulusuyla yumurtalik dokusu 7 yil önce dondurulan lenf kanserli bir kadin, anne oldu. Dünyada ilk kez gerçeklesen uygulamayla dünyaya gelen kiz bebege, Tamara adi verildi.

Alinan bilgiye göre, Belçikali Doktor Jacques Donnez, 1997 yilinda lenf kanseri teshisi konulan Touriat adindaki bayan hastanin yumurtaligindan alinan bes parçayi, Belçika'daki Saint-Luc Klinigi'nde dondurdu.

5 yil süren kanser tedavisinin ardindan Türk Dr. Oktay'in gelistirdigi teknikle yumurtaligi nakledilen ve tekrar fonksiyon kazandirilmasinin ardindan islem uygulanan hastadan elde edilen hamilelik sonucu, dün sabah dünyaya gelen 3.7 kg agirligindaki bebege, Tamara adi verildi.

Türk Dr. Oktay'in buldugu yöntem, kemoterapi, radyasyon veya baska tedaviler geçiren kadinlarda veya kizlarda, yumurtaliklarin alinip dondurulduktan yillar sonra yeniden üreme veya menapozu tedavi etmek için kullanilabilecegini ortaya koydu.

''KADINLAR IÇIN BÜYÜK MÜJDE''

Bu arada Dr. Donnez'in gerçeklestirdigi çalismayla ilgili olarak bazi sorularin akilda kaldigini belirten Cornell Üniversitesi Üreme Tibbi ve Infertilite Merkezi görevlilerinden Prof. Dr. Oktay, AA'ya yaptigi açiklamada, genç yastaki lenfoma hastalarinda, tedavi nedeniyle menapozda kalma oraninin yüzde 12 ile 47 arasinda degistigini belirtti.

Bu hastanin daha sonra kendiliginden de gebe kalma olasiliginin bulundugunu ifade eden Prof. Dr. Oktay, hastanin bütün yumurtaliginin çikarilmadigini, 5 parçanin donduruldugunu kaydetti.

Hastanin gebe kalmasindan sonra direkt ultrason ve hormon takibinin yapilmadigini, hamileligin yapilan islemden kaynaklandiginin varsayildigini anlatan Prof. Dr. Oktay, ''Çalismanin detaylari tam bilinmiyor. Bu yöntemle hamilelik olmussa iyi. Ama yüzde yüz bundan kaynaklandigini kanitlayacak bir çalisma degil. Arastirmayi yapanlardan bazi sorulara açiklik getirmelerini isteyecegim'' dedi.

Prof. Dr. Oktay, ''Eger bu bulgular diger arastirmalarla da dogrulanirsa tip alaninda büyük bir gelisme olacak demektir. Kadinlar için de büyük bir müjde'' dedi.

Kaynak: Milliyet

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası