Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk doktorunun büyük basarisi

Prof. Dr. Kutluk Oktay'in bulusuyla yumurtalik dokusu 7 yil önce dondurulan lenf kanserli bir kadin, anne oldu. Türk doktorunun bu uygulamasi literatüre geçti.

Cornell Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi ögretim üyelerinden Prof. Dr. Kutluk Oktay'in bulusuyla yumurtalik dokusu 7 yil önce dondurulan lenf kanserli bir kadin, anne oldu. Dünyada ilk kez gerçeklesen uygulamayla dünyaya gelen kiz bebege, Tamara adi verildi.

Alinan bilgiye göre, Belçikali Doktor Jacques Donnez, 1997 yilinda lenf kanseri teshisi konulan Touriat adindaki bayan hastanin yumurtaligindan alinan bes parçayi, Belçika'daki Saint-Luc Klinigi'nde dondurdu.

5 yil süren kanser tedavisinin ardindan Türk Dr. Oktay'in gelistirdigi teknikle yumurtaligi nakledilen ve tekrar fonksiyon kazandirilmasinin ardindan islem uygulanan hastadan elde edilen hamilelik sonucu, dün sabah dünyaya gelen 3.7 kg agirligindaki bebege, Tamara adi verildi.

Türk Dr. Oktay'in buldugu yöntem, kemoterapi, radyasyon veya baska tedaviler geçiren kadinlarda veya kizlarda, yumurtaliklarin alinip dondurulduktan yillar sonra yeniden üreme veya menapozu tedavi etmek için kullanilabilecegini ortaya koydu.

''KADINLAR IÇIN BÜYÜK MÜJDE''

Bu arada Dr. Donnez'in gerçeklestirdigi çalismayla ilgili olarak bazi sorularin akilda kaldigini belirten Cornell Üniversitesi Üreme Tibbi ve Infertilite Merkezi görevlilerinden Prof. Dr. Oktay, AA'ya yaptigi açiklamada, genç yastaki lenfoma hastalarinda, tedavi nedeniyle menapozda kalma oraninin yüzde 12 ile 47 arasinda degistigini belirtti.

Bu hastanin daha sonra kendiliginden de gebe kalma olasiliginin bulundugunu ifade eden Prof. Dr. Oktay, hastanin bütün yumurtaliginin çikarilmadigini, 5 parçanin donduruldugunu kaydetti.

Hastanin gebe kalmasindan sonra direkt ultrason ve hormon takibinin yapilmadigini, hamileligin yapilan islemden kaynaklandiginin varsayildigini anlatan Prof. Dr. Oktay, ''Çalismanin detaylari tam bilinmiyor. Bu yöntemle hamilelik olmussa iyi. Ama yüzde yüz bundan kaynaklandigini kanitlayacak bir çalisma degil. Arastirmayi yapanlardan bazi sorulara açiklik getirmelerini isteyecegim'' dedi.

Prof. Dr. Oktay, ''Eger bu bulgular diger arastirmalarla da dogrulanirsa tip alaninda büyük bir gelisme olacak demektir. Kadinlar için de büyük bir müjde'' dedi.

Kaynak: Milliyet

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası