Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuz uyumak istemiyor mu?

Çocugun uykuya dalmasi için uzun süre yardiminiza ihtiyaç duyuyorsa, gece boyunca tekrar tekrar uyaniyor ve uyandiriyorsa, sakin endiselenmeyin.

Sizden gece boyunca ayri kalma kaygisini azaltacak en sevdigi oyuncagi veya battaniyesi ile uyumasina izin verin.

Acibadem Hastanesi Kozyatagi Gögüs Hastaliklari ve Uyku Bozukluklari Doktoru Ceyda Kirisoglu uyku sorunu yasayan ailelere su önerilerde bulunuyor.

Hepimiz gece boyunca defalarca uyaniriz, ardindan güvende oldugumuzu görüp uyumaya devam ederiz. Sadece birkaç saniye sürdügü için çogumuz uyandigimizin farkina bile varmayiz. Bu durum çocuklar için de geçerli. Ancak tek bir fark var. Onlar uykuya geçerken yine baslangiçtaki kosullarin yerinde olmasini istiyor. Bunlar kucaga alinma, ayakta sallanma, biberon veya emzikle uyuma veya anne sütü emme gibi anne ve babanin uyku düzenini bozabilecek her türlü kosul olabilir. Bu nedenle çocugun tek basina uyumayi ögrenmesi büyük önem tasiyor.

Acibadem Hastanesi Kozyatagi Gögüs Hastaliklari ve Uyku Bozukluklari Doktoru Ceyda Kirisoglu uyku sorunu yasayan ailelere su önerilerde bulunuyor: “Anne ve babalarin bunu yazgi olarak kabul etmeyip çocugun uykuya geçisi sirasindaki aliskanliklarini kirmasi gerekiyor. Bu durumda her ailenin yapisina ve isteklerine göre farkli yöntemler denenebilir. En önemli nokta çocugun yataga uykusu gelmisken ancak hala uyanikken konmasi ve kendi kendine uykuya dalmayi ögrenmesidir. Uyku aliskanliginin degistirilmesinde ilk birkaç gün zor anlar yasanabilir. Ancak daha sonra hem sizi hem de çocugunuzu güzel bir uyku bekliyor.”

GECE YEME IÇME BOZUKLUGU

Özellikle bebeklik çaginda gece boyunca sik sik uyanma görülebilir. Çocuk belli bir miktarda süt içmeden veya mama yemeden uykuya dönemez. Bebeklerin 6. aydan sonra gece uyku sirasinda beslenme ihtiyaçlari yoktur. Daha çok anneyle arasinda keyifli bir baglanti olarak kabul edilir. Gerek uyanik geçirilen süreye bagli gerekse de altinin daha sik islanmasina bagli uykusu bölünür. Bu çocuklarda geceleri içilen sivi miktari yavas yavas azaltilabilir. Beslenme araliklari uzatilmaya çalisilmalidir. Her kosulda çocugunuz bu isteginde diretirse verilen sivi sulandirilabilir. Her geçen gün daha çok sulandirdiginiz süt veya meyva suyu artik cazibesini yitirdiginde gece uykusu daha az bölünecektir. Altinci ayda bebeginiz gece araliksiz 9- 10 saat uyuyabilmelidir.

SINIR KOYMA BOZUKLUGU

Çogu ailede aksamlari çocugun uyku zamani geldiginde evde büyük bir gerginlik yasaniyor. En sik 3 ile 6 yas arasinda olmak üzere 2 yasindan sonra uyku zamani, uyumamak için bahanelerin bulunmaya çalisildigi, çocugun bu konuda yaraticiligini gelistirmekte sinir tanimadigi bir dönem haline geliyor. Dr. Ceyda Kirisoglu “Anne ve babalarin veya çocukla ilgilenen kisinin sinirlarini koyamamasi sonucu yatma zamanini geciktirmeye yönelik davranislarin sergilendigi bir dönemdir.” diyerek söyle devam ediyor: “Bu biraz daha televizyon seyretmek, bir masal daha dinlemek, tekrarlayan ‘iyi geceler’ öpücükleri, bir bardak su, tuvalete gitme istegi gibi her türlü bahaneyi kapsar. Bunlar özellikle çocugun ebeveynlerine kabul ettirecegine inandigi bahanelerdir. Sinir koyma bozuklugu, çocukla ilgilenen kisilerin yatma zamani ile ilgili kurallari uygulatamamasi sonucu çocugun dogru zamanda yataga gönderilememesi veya bu konuda siddetli direnç ile karsilasilmasidir. Eger yatma vakti ile ilgili kurallar kesin olarak konmaz veya bu kurallarin uygulanmasinda kararli ve istikrarli davranilmaz ise çocuk her gece daha geç saatte yatmak isteyecek ve kendisi için gerekli olan süre uyuyamayacaktir. Tedavide her ailenin yaklasimi ve istekleri farkli olacagi için ortak bir yöntem belirlemek çok dogru olmaz. Ancak genel olarak uyku zamani için belirli kurallar olmali, ebeveynler ortak hareket etmeli ve kararli bir tutum sergilemeliler”

ÖNERILER

Yatma zamani ile ilgili protestolari duymayin.

Çocugunuzu uykusu geldiginde ancak hala uyanikken yatirin.

Her sabah ayni saatte kalkmasini saglayin (haftasonlari dahil)

Her gün açik havada bir süre oynamasina ve günes isigi ile temasina olanak verin.

Emzik, biberon, ayakta sallama gibi yöntemlerden kaçinin.

Zaman içinde çocugunuzun yatma saatini birkaç günde bir 15 dakika erkene alin. Ancak bu konuda acele etmeyin.

Sizden gece boyunca ayri kalma kaygisini azaltacak en sevdigi oyuncagi veya battaniyesi ile uyumasina izin verin.

Uyumadan önce onu canlandiracak oyunlardan kaçinin. Ayni sekilde gece uyandiginda da onu sik sik uyanmaya tesvik edecek sekilde eglenceli olmayin, sikici olmaya özen gösterin.

Yatak odasinda televizyon bulundurmayin.

Uyumadan 3-4 saat önce kola, çay gibi kafeinli içeceklere izin vermeyin.

Çocugunuzu yatirdiktan sonra ara ara kontrol edin (Bir dakika için). Bu çocuga güven verdigi gibi kurallarinizdaki ciddiyeti de anlatacaktir.

Çocugunuz kurallariniza uydugunda onu ödüllendirin.

Kurallarinizi siz dahil çocugun bakimi ile ilgilenen herkes tarafindan ayni ciddiyet ve kararlilikta uygulanmasini saglayin.

Bütün bu önerileri denemenize ragmen çocugunuzun uykuya geçisinde ve uykuyu devam ettirmesinde düzelme saglayamazsiniz cesaretinizi yitirmeden bir uyku uzmanina danismanizi tavsiye ediyoruz.

Acibadem Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası