Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nargile cafeler küçüklere kapandi

18 yasindan küçüklere, nargilelik tütün mamullerinin sunulmasi yasaklandi. 10 Eylül 2004 tarihinden itibaren Resmi gazetede yürürlüge giren teblige göre söyle olacak.

18 yasindan küçüklere, nargilelik tütün mamullerinin sunulmasi yasaklandi.

Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü Içkiler Piyasasi Düzenleme Kurumu’nun, konuya iliskin ‘Nargilelik Tütün Mamulünün Etiketlenmesinde ve Tüketim Yerlerinin Isletilmesinde Uyulmasi Gerekli Hususlar’ hakkindaki tebligi, Resmi Gazete’de yayimlandi. 10 Eylül 2004 tarihinden itibaren yürürlüge giren teblig uyarinca, 18 yasindan küçüklere, nargilelik tütün mamulleri sunulamayacak.

Nargilelik tütün mamulü tüketilen yerlerde, birim ambalaji üzerinde Kurumun gözetim, denetim ve uygunlugunu ifade ve isaret eden “TAPDK” bandrolü bulunan nargilelik tütün mamullerinin kullanilmasi zorunlu olacak.

Nargilelik tütün mamulleri, ambalajlarinda, serin ve rutubetsiz yerlerde muhafaza edilecek, ambalajindan çikarilarak baska kaplara aktarilamayacak.

Birim ambalajlar üzerinde üretim, son kullanma tarihi veya kullanim süresi bulunmayan ve son kullanma tarihi geçmis nargilelik tütün mamulleri tüketime sunulamayacak.

Nargilenin yan yüzeyinde, kullanicinin görebilecegi ve üç satira yerlesecek sekilde 20 punto boyutunda, beyaz zemin üzerine tamami siyah büyük harflerle “nargile, tütün içimindeki sagliga zararli ölümcül etkileri ortadan kaldirmaz”uyarisinin bulunmasi zorunlu olacak.

Nargilelik tütün mamulü, içerisinde su bulunan geleneksel nargilelerde tüketilecek. Dumani direkt, nargile disinda baska araçlarla veya suyun disindaki baska bir madde içerisinden geçirilerek tüketime sunulamayacak.

Nargilelik tütün mamulü tüketiminde kullanilan nargileler, her kullanimdan sonra içerisinde bulunan su degistirilerek temizlenecek, üzerinde bulunan ve insan agziyla temas eden parçanin (sipsi) yerine yenisi takilacak. Insan agziyla temas eden bu parça tek kullanimlik, kullanim sonrasi atilan (disposable) cinsinden olmak zorunda olacak.

Nargilelik tütün mamulünün tüketime sunuldugu yerlerde veya halkin görecegi alanlarda (tabela, camekan, duvar vs.) bu mamullere iliskin reklam ve tamum ve/veya nargile tüketimini özendirici, tesvik edici yazili ve görsel sunumlar yapilamaz veya bu nitelikte etkinlik ve kampanyalar düzenlenemeyecek.

Nargilelik tütün mamulü tüketilen yerleri isletenler, nargilelik tütün mamulünü, Kurum’dan satis belgesi almis saticilardan almak, bunlara iliskin belgeleri saklamak ve gerektiginde ilgililere ibraz etmek zorunda olacak.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası