Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nargile cafeler küçüklere kapandi

18 yasindan küçüklere, nargilelik tütün mamullerinin sunulmasi yasaklandi. 10 Eylül 2004 tarihinden itibaren Resmi gazetede yürürlüge giren teblige göre söyle olacak.

18 yasindan küçüklere, nargilelik tütün mamullerinin sunulmasi yasaklandi.

Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü Içkiler Piyasasi Düzenleme Kurumu’nun, konuya iliskin ‘Nargilelik Tütün Mamulünün Etiketlenmesinde ve Tüketim Yerlerinin Isletilmesinde Uyulmasi Gerekli Hususlar’ hakkindaki tebligi, Resmi Gazete’de yayimlandi. 10 Eylül 2004 tarihinden itibaren yürürlüge giren teblig uyarinca, 18 yasindan küçüklere, nargilelik tütün mamulleri sunulamayacak.

Nargilelik tütün mamulü tüketilen yerlerde, birim ambalaji üzerinde Kurumun gözetim, denetim ve uygunlugunu ifade ve isaret eden “TAPDK” bandrolü bulunan nargilelik tütün mamullerinin kullanilmasi zorunlu olacak.

Nargilelik tütün mamulleri, ambalajlarinda, serin ve rutubetsiz yerlerde muhafaza edilecek, ambalajindan çikarilarak baska kaplara aktarilamayacak.

Birim ambalajlar üzerinde üretim, son kullanma tarihi veya kullanim süresi bulunmayan ve son kullanma tarihi geçmis nargilelik tütün mamulleri tüketime sunulamayacak.

Nargilenin yan yüzeyinde, kullanicinin görebilecegi ve üç satira yerlesecek sekilde 20 punto boyutunda, beyaz zemin üzerine tamami siyah büyük harflerle “nargile, tütün içimindeki sagliga zararli ölümcül etkileri ortadan kaldirmaz”uyarisinin bulunmasi zorunlu olacak.

Nargilelik tütün mamulü, içerisinde su bulunan geleneksel nargilelerde tüketilecek. Dumani direkt, nargile disinda baska araçlarla veya suyun disindaki baska bir madde içerisinden geçirilerek tüketime sunulamayacak.

Nargilelik tütün mamulü tüketiminde kullanilan nargileler, her kullanimdan sonra içerisinde bulunan su degistirilerek temizlenecek, üzerinde bulunan ve insan agziyla temas eden parçanin (sipsi) yerine yenisi takilacak. Insan agziyla temas eden bu parça tek kullanimlik, kullanim sonrasi atilan (disposable) cinsinden olmak zorunda olacak.

Nargilelik tütün mamulünün tüketime sunuldugu yerlerde veya halkin görecegi alanlarda (tabela, camekan, duvar vs.) bu mamullere iliskin reklam ve tamum ve/veya nargile tüketimini özendirici, tesvik edici yazili ve görsel sunumlar yapilamaz veya bu nitelikte etkinlik ve kampanyalar düzenlenemeyecek.

Nargilelik tütün mamulü tüketilen yerleri isletenler, nargilelik tütün mamulünü, Kurum’dan satis belgesi almis saticilardan almak, bunlara iliskin belgeleri saklamak ve gerektiginde ilgililere ibraz etmek zorunda olacak.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası