Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Menisküs yirtigi nedir?

Menisküs, sadece sporcularda degil, dizini herhangi bir sekilde zorlamis herkeste görülebilir. Menisküs yirtigi dizde agri, kilitlenme, hareket kisitliligi ve sivi toplanmasi gibi çesitli sikayetlere neden olur.

Memorial Hastanesi Ortopedi Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Türker’den menisküs yirtiklari ve tedavisinde kullanilan yöntemler ile ilgili bilgi aldik.

Menisküsler diz içinde uyluk ve kaval kemiklerinin eklem yüzeyleri arasinda bulunan kikirdak yapida C- ve O- seklinde yastikçiklardir. Çesitli yöndeki kuvvetlerin etkisi altinda menisküsler yirtilabilir. Sanilanin aksine sadece sporcularda degil dizini herhangi bir sekilde zorlamis olan herkeste görülebilir. Örnegin sürekli diz çöküp kalkan kisilerde... Bu yirtiklar bazen yaslanma veya yapisal bozukluklar sonucunda kendiliginden de gelisebilir.

Menisküsler kikirdak yapisinda olduklari için iç kisimlari kan damarlarindan yoksundurlar. Bu nedenle bu bölgede olusan yirtiklar iyilesmezler. Yirtigin olmasi dizde agri, kilitlenme, hareket kisitliligi ve sivi toplanmasi gibi çesitli sikayetlerin olusmasina neden olur. Uzun dönemde ise bu yirtigin kalmasi dizin kendi içinde bozulmaya yol açar. Diz içinde ilerleyici hasarin önlenmesi için menisküsün yirtik bölgeleri alinarak temizlenmelidir. Menisküslerin dis kisimlarindaki yirtiklar ise dikilerek tedavi edilebilir.

ARTROSKOPIK BAG TAMIRI NEDIR?

Dizin içinde bulunan ön çapraz ve arka çapraz baglar hareketler sirasinda uyluk ve kaval kemiklerinin birbirinden ayrilmasini engellerler. Özellikle spor yapan kisilerde siklikla ön çapraz bag ve daha az siklikla arka çapraz bag yirtilarak kopabilmektedir. Diz bag tamiri, yirtilmis olan ön ve arka çapraz bagin yerine kadavradan alinan bir doku, kisinin kendisinden alinan bir doku veya sentetik bir materyal ile yeniden olusturulmasidir. Yirtilmis olan bagin cerrahi olarak dikilerek tamir edilmesi mümkün olmadigi için yenisi olusturulmaktadir. Yeni olusturulan bag kemiklere özel vidalar veya kancalar yardimi ile tutturulmaktadir.

ARTROSKOPININ AVANTAJLARI NELERDIR?

Sadece iki veya üç delikten yapilan, bu sayede dizi keserek açmaya gerek olmayan bir ameliyattir.

Istenirse lokal olarak yapilabildigi için hasta da dizinin içinin görüntüsünü doktoru ile birlikte TV ekranindan izleyebilir.

Ameliyat kesisi çok az oldugu için yara iyilesmesi kolaydir, pansuman ihtiyaci çok azdir.

Hastane kalis süresi çok kisadir. Eski yöntemlerle 3-4 gün hastanede yatmak gerekirken artroskopi sayesinde hasta ayni gün veya ertesi taburcu olabilir.

Hasta ertesi gün yürüyebilir.

Hasta çok kisa içerisinde isine dönebildigi için isgücü en azdir.

Ameliyat sonrasi eklemlerde hareket kisitliligi gelisme ihtimali daha düsüktür.

Isgücü kaybinin az olmasi, hastanede yatis süresinin kisa olmasi, fizik tedavi ihtiyacinin minimum olmasi, ameliyat sonrasinda az ilaç kullanilmasi gözönüne alindiginda son derece ekonomik ve hasta açisindan konforlu bir ameliyattir.

ARTROSKOPI SADECE DIZ EKLEMINDE MI KULLANILMAKTADIR?

Hayir. Diz eklemi artroskopinin en çok uygulandigi eklem olmasina ragmen diger eklemlerde de artroskopi tanisal ve cerrahi olarak basariyla uygulanabilmektedir.

Omuz ekleminde tekrarlayan çikiklarin, eklem çevresindeki kas ve kapsül sikismalarinin, eklem çevresindeki bursalarin (eklem hareketini kolaylastiran içi sivi dolu keseler) mikropsuz iltihaplanmalarinin ve donmus omuz hastaliginin tedavisi artroskopik olarak yapilabilmektedir.

Dirsek ve el bileginde eklem içi baglarin hastaliklari, hareket kisitliliklarinin tedavileri ve eklem içi serbest kemik ve kikirdak parçalarinin çikartilmasi da artroskopik olarak yapilabilmektedir.

Kalça ekleminin hastaliklari uzun süren ve tedaviye çok zor cevap veren sorunlara yol açabilir. Özellikle kalça ekleminden kaynaklanan hastaliklarin tanisi ve tedavisi açik yöntemlerle yapildiginda hasta için uzun süreli nekahat dönemlerinin gerekmesine neden olabilmektedir. Son yillarda kalça artroskopisi ile kalça içine kolayca ulasilmakta ve labrum (eklemin kenarlarini kaplayan kikirdak ) yirtiklarinin tedavisi yapilabilmektedir.

Ayak bilegi ekleminin kikirdak hastaliklari ve bag sikismalari artroskopi ile tedavi edilebilmektedir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası