Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Tatarcik" Riski

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Hamdi Memisoglu yaptigi açiklamada hastaligin “tatarcik” adi verilen sinekler araciligi ile insan ve köpekteki “leishmania parazitleri”nin tasinmasi sonucu bulastigini açiklayarak sözlerine söyle devam etti: “Sark çibani tedavi olmaksizin kendiliginden iyilestiginde derin izler birakiyor.”

Tasiyici sineklerin yüzde 45-60 oranindaki nemli ortamlarda yasadigini ve çogalabilmeleri için de hava sicakliginin yilda en az bir ay süre ile 20 derecenin üstünde olmasi gerektigini kaydeden Prof. Dr. Memisoglu, “Tatarciklarin kan emme amaci ile insanlari isirmasi sonucu parazitler deriye yerlesir. Kuluçka döneminden sonra sivilceye benzer bir yara olusur.

Göçün artigini ve bunu önlemenin ise mevcut kosullarda mümkün olmadigini belirten Prof. Dr. Memisoglu, “Bunun sonucunda, dogu insaninin hastaligi olarak bilinen sark çibani güney illerine de siçradi” dedi. Birçok hastanin ya imkansizliktan ya da yeterli bilgi sahibi olmadiklari için tedavi yönüne gitmedigini ifade eden Prof. Dr. Memisoglu, söyle devam etti: “Daha önce Güneydogu Anadolu Bölgesi’nden gelen tarim isçilerinde münferit olarak görülen sark çibani vakalari, son yillarda Adana, Osmaniye, Kahramanmaras, Içel ve Hatay illerinde de artis gösterdi. Sadece Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi’ndeki kayitli hasta sayisi 7 binin üzerindedir.”

Hastaneye basvurmayanlarin çogunlukta oldugu dikkate alindiginda, hastaligin önemli bir halk sagligi sorunu oldugunun görülecegine dikkati çeken Prof. Dr. Memisoglu, söyle devam etti: “Ana kaynak olan hastalarin tedavi edilmemeleri ve tatarciklarin ilaçli mücadeleye karsi direnç kazanmalarinin yaninda kentlerarasi ulasimin kolaylasmasi ve göçlerin artmasi sark çibaninin tüm ülkeye yayilmasina neden olabilecektir. Göç engellenemez, ancak saglik ocaklari araciligiyla yapilacak bir tarama hastaligi önleyebilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası