Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Tatarcik" Riski

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Hamdi Memisoglu yaptigi açiklamada hastaligin “tatarcik” adi verilen sinekler araciligi ile insan ve köpekteki “leishmania parazitleri”nin tasinmasi sonucu bulastigini açiklayarak sözlerine söyle devam etti: “Sark çibani tedavi olmaksizin kendiliginden iyilestiginde derin izler birakiyor.”

Tasiyici sineklerin yüzde 45-60 oranindaki nemli ortamlarda yasadigini ve çogalabilmeleri için de hava sicakliginin yilda en az bir ay süre ile 20 derecenin üstünde olmasi gerektigini kaydeden Prof. Dr. Memisoglu, “Tatarciklarin kan emme amaci ile insanlari isirmasi sonucu parazitler deriye yerlesir. Kuluçka döneminden sonra sivilceye benzer bir yara olusur.

Göçün artigini ve bunu önlemenin ise mevcut kosullarda mümkün olmadigini belirten Prof. Dr. Memisoglu, “Bunun sonucunda, dogu insaninin hastaligi olarak bilinen sark çibani güney illerine de siçradi” dedi. Birçok hastanin ya imkansizliktan ya da yeterli bilgi sahibi olmadiklari için tedavi yönüne gitmedigini ifade eden Prof. Dr. Memisoglu, söyle devam etti: “Daha önce Güneydogu Anadolu Bölgesi’nden gelen tarim isçilerinde münferit olarak görülen sark çibani vakalari, son yillarda Adana, Osmaniye, Kahramanmaras, Içel ve Hatay illerinde de artis gösterdi. Sadece Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi’ndeki kayitli hasta sayisi 7 binin üzerindedir.”

Hastaneye basvurmayanlarin çogunlukta oldugu dikkate alindiginda, hastaligin önemli bir halk sagligi sorunu oldugunun görülecegine dikkati çeken Prof. Dr. Memisoglu, söyle devam etti: “Ana kaynak olan hastalarin tedavi edilmemeleri ve tatarciklarin ilaçli mücadeleye karsi direnç kazanmalarinin yaninda kentlerarasi ulasimin kolaylasmasi ve göçlerin artmasi sark çibaninin tüm ülkeye yayilmasina neden olabilecektir. Göç engellenemez, ancak saglik ocaklari araciligiyla yapilacak bir tarama hastaligi önleyebilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası