Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Okul fobisine dikkat

Prof. Dr. Abdülkadir Çevik, ilkögretim çagindaki çocuklarin yeni bir sinifa baslamasinin, her baslangiç gibi heyecan verici oldugunu belirtti.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Abdülkadir Çevik, ilkögretim çagindaki çocuklarin yeni bir sinifa baslamasinin, her baslangiç gibi heyecan verici oldugunu belirtti.

Çevik, bu çocuklarin, ilk kez aile disinda bir ortama girdiklerini ve anne baba disinda baska kisilerin gözlemi altinda yasamlarini devam ettireceklerini belirtti.

Bunun çocuklar üzerinde "kaygi" yarattigini dile getiren Çevik, çocuklarda bir de aileden, özellikle anneden ayrilmaya bagli olarak "ayrilik kaygisi" görülebilecegini ifade etti.

Prof. Dr. Çevik, "Çocuk o güne kadar yeterli bir güven duygusuyla yetismis, büyümüsse anneden ayrilma çok daha kolay olur. Ama bu konuda bir yetersizlik söz konusuysa asiri bagimli bir yapisi varsa ayrilik çok daha zor olabilir" diye konustu.

Okul döneminde aileden ayrilmanin çocuklarda "okul fobileri, uyku düzensizligi, davranis bozukluklari" gibi bir takim sorunlari ortaya çikarabilecegini söyleyen Çevik, ailelerin okul açilmadan önce çocuklarini okula yavas yavas alistirmalarini önerdi.

Okulu Sempatik Hale Getirin

Çocuklarla, okulu sempatik hale getirecek sekilde iletisim kurulmasi gerektigini kaydeden Çevik, ailelerin, çocuklardaki davranis degisikliklerine dikkat etmeleri, buna göre önlem almalari ve gördükleri olumsuzluklari bir uzmana danismalari gerektigini kaydetti.

Çevik, ailelerin, okul açilmadan önce çocuklari okula götürmelerini, okulu tanitmalarini ve okulun ilk gününde de ailelerin çocuklarla okula gitmelerini önerdi.

Prof. Dr. Çevik, "Anne babanin rahat olusu, tedirgin olmayisi çocuga da yansir ve çocuk da daha rahat okula alisabilir. Anne baba tedirgin, kaygili olursa, çocugun kaygisi da artar. Anne babalar çocuklarindan ayrilmayi güzel güzel becerebilirlerse çocuklar da ayrilir" diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası