Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Horlama hastalik habercisi

Yüksek siddette ve uykuda nefes kesilmelerinin eslik ettigi horlamalar, önemli hastaliklar için risk olusturmasi sebebiyle tedavi edilmesi gereken önemli bir sorun.

Fazla kilolardan kurtulmak, alkol almamak, en az 4 saatlik açlik ile yataga gitmek ve sakinlestirici ilaçlari kullanmamak ile birçok basit horlamanin önüne geçilmesi mümkün. Bu basit tedbirlerin alinmasina ragmen horlama ve uykuda nefes kesilmesi devam ediyorsa, "uyku testinin" yapilabilecegi bir merkeze basvurulmasi gerekiyor.

Memorial Hastanesi Kulak Burun Bogaz Bölümü'nden Doç. Dr. Burak Erdamar, yaptigi açiklamada, 35 yasini asmis erkeklerin yüzde 35'inin aralikli veya yatis pozisyonuna bagli olarak horladigini vurgulayarak, "Yogun bir günün ardindan, alkol kullanilmasindan sonra, sirtüstü yatarken horlamak genelde masum horlamalardir" dedi.

Ancak, hemen hemen her gün, yüksek siddette ve uykuda nefes kesilmelerinin eslik ettigi horlamalarin, gerek hastanin hayat süresini kisaltmasi gerekse beraberinde önemli hastaliklar için risk olusturmasi sebebiyle tedavi edilmesi gereken önemli bir saglik sorunu oldugunu belirten Doç. Dr. Erdamar, "Gece uykuda horlarken nefesi kesilen ve yasi 60'in üstünde olanlarin hayati tehlike tasidiklari ve birçok kalp ve solunum hastaliklarina yatkin olduklari bilinmektedir. Yatakta ölüm, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, kalp enfarktüsü geçirme risklerini yükselten bir durum olabilecegi unutulmamalidir" diye konustu.

HORLAMA 'UYUTUYOR'

Doç. Dr. Burak Erdamar, tüm bunlarin yaninda horlayan insanlarin sabah uyanamama, gün boyu uykuya meyilli olma, trafik sikisikliginda, televizyon karsisinda veya öglen yemegi sonrasinda asiri uyku istegi gibi hayat kalitesini bozan birçok sikayeti de bulundugunu ifade ederek, "Ölümcül trafik kazalarinin birçogunun uykuda nefesi kesilen ve horlayan insanlarin uykuya meyil ve konsantrasyon kaybi sebebiyle oldugu bilinmektedir" dedi.

Öncellikle ideal kilo üstündeki kilolardan kurtulmanin iyi bir baslangiç olacagini kaydeden Doç. Dr. Erdamar, "Gece uyku öncesinde alkol aliminin azaltilmasi, en az 4 saatlik açlik ile yataga gidilmesi ve uyumadan sakinlestirici ilaçlarin kullanilmamasi ile birçok basit horlamanin önüne geçilebilir" diye konustu.

Doç. Dr. Erdamar, bu basit tedbirlerin alinmasina ragmen horlama ve uykuda nefes kesilmesi devam ediyorsa mutlak olarak tedavi edilmesi gerektigini vurgulayarak, "Hastaligin siddetinin anlasilabilmesi ve hangi tedavi metodunun kullanilacaginin belirlenmesi için uyku degerlendirilmesinin yapilacagi "uyku testinin" gerçeklestirilebilecegi bir merkeze basvurulmasi gerekmektedir" dedi.

Cerrahi tedavide ana prensibin, gece uykuda solunum yolunu tikayan küçük dil ve yumusak damagin gerginlestirilmesinin saglanmasi oldugunu belirten Doç. Dr. Erdamar, "Agiz içindeki bu dokularda gerginligin saglanmasi için günümüzde en geçerli, sonuçlari en iyi olan teknik "radyofreakans" cerrahisidir" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası