Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günlük tutmak stresi önlüyor

Günlük hayatta karsilasilan en büyük sorunlarin basinda gelen stresten korunmada en etkili yöntemlerden birinin günlük tutmak oldugu bildirildi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Tip Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ziya Ziylan, Selçuk Üniversitesi Fizyoloji Kongresi'ne katilmak için geldigi Konya'da, AA muhabirine yaptigi açiklamada, modern toplumlarin en önemli rahatsizliklarindan biri olan stresin, vücudun çesitli içsel ve dissal uyaranlara verdigi otomatik tepki oldugunu belirtti.

Stresin, insanin bedenini etkileyen gürültü, tehdit, zorlama ve kalabalik ortam gibi dissal faktörlerin yaninda açlik, yalnizlik ve basindan geçen kötü bir aniyi hatirlama gibi içsel faktörlerden kaynaklanabilecegini ifade eden Ziylan, ''Günümüzün yasam kosullari insanlarin stres içine girmesini büyük oranda artiriyor. Her gün iste, caddede ve evdeki gürültü ve is yogunlugu, insanlarin içinde bulundugu stresi artiran bir etken oluyor. Stres ise insanda genelde unutkanlik, dalginlik, uyku bozukluguna neden oluyor'' dedi.

Ziylan, stresin, insanlarda ortaya çikan hastaliklarin yüzde 70- 80'i ile iliskisi bulundugunu belirterek, insanlarin yüzde 10'unun strese karsi çok daha hassas oldugunu anlatti.

Insanlarin, artik stres içinde yasamayi ögrenmesi gerektigini, böylece stresin etkisinin en aza indirilebilecegini dile getiren Ziylan, sunlari kaydetti:

''Stresten kaçinmada, insanlarin basta fiziksel aktivitenin yaninda, kitap okuma, sicak bir dus ya da insanlarla iletisim kurup konusma ve gülmenin büyük etkisi vardir. Ayrica stresten korunmada en etkili yöntemlerden biri de içimizdeki sikintilari desarj edebilmektir. Bu nedenle stresten korunmada en etkili yöntemlerden biri günlük tutmaktir. Günlük tutan kisiler, içlerinde beklemeye aldiklari sikintilari disari vurarak, kendisiyle yüzleserek sorunlarinin büyüyerek depresyona neden yol açmasina engel olmaktadir.'' Pek çok kisinin, stresin olumsuz etkilerinden kurtulmak için kolay yolu seçerek, stres ilaçlari kullanmayi tercih ettigini anlatan Ziylan, ''Stresi azaltmak için alinan ilaçlar, bagimlilik yaratabilir. Bu nedenle, strese karsi zorunlu kalmadikça ilaçla tedavi önerilmemektedir'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası