Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günlük tutmak stresi önlüyor

Günlük hayatta karsilasilan en büyük sorunlarin basinda gelen stresten korunmada en etkili yöntemlerden birinin günlük tutmak oldugu bildirildi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Tip Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ziya Ziylan, Selçuk Üniversitesi Fizyoloji Kongresi'ne katilmak için geldigi Konya'da, AA muhabirine yaptigi açiklamada, modern toplumlarin en önemli rahatsizliklarindan biri olan stresin, vücudun çesitli içsel ve dissal uyaranlara verdigi otomatik tepki oldugunu belirtti.

Stresin, insanin bedenini etkileyen gürültü, tehdit, zorlama ve kalabalik ortam gibi dissal faktörlerin yaninda açlik, yalnizlik ve basindan geçen kötü bir aniyi hatirlama gibi içsel faktörlerden kaynaklanabilecegini ifade eden Ziylan, ''Günümüzün yasam kosullari insanlarin stres içine girmesini büyük oranda artiriyor. Her gün iste, caddede ve evdeki gürültü ve is yogunlugu, insanlarin içinde bulundugu stresi artiran bir etken oluyor. Stres ise insanda genelde unutkanlik, dalginlik, uyku bozukluguna neden oluyor'' dedi.

Ziylan, stresin, insanlarda ortaya çikan hastaliklarin yüzde 70- 80'i ile iliskisi bulundugunu belirterek, insanlarin yüzde 10'unun strese karsi çok daha hassas oldugunu anlatti.

Insanlarin, artik stres içinde yasamayi ögrenmesi gerektigini, böylece stresin etkisinin en aza indirilebilecegini dile getiren Ziylan, sunlari kaydetti:

''Stresten kaçinmada, insanlarin basta fiziksel aktivitenin yaninda, kitap okuma, sicak bir dus ya da insanlarla iletisim kurup konusma ve gülmenin büyük etkisi vardir. Ayrica stresten korunmada en etkili yöntemlerden biri de içimizdeki sikintilari desarj edebilmektir. Bu nedenle stresten korunmada en etkili yöntemlerden biri günlük tutmaktir. Günlük tutan kisiler, içlerinde beklemeye aldiklari sikintilari disari vurarak, kendisiyle yüzleserek sorunlarinin büyüyerek depresyona neden yol açmasina engel olmaktadir.'' Pek çok kisinin, stresin olumsuz etkilerinden kurtulmak için kolay yolu seçerek, stres ilaçlari kullanmayi tercih ettigini anlatan Ziylan, ''Stresi azaltmak için alinan ilaçlar, bagimlilik yaratabilir. Bu nedenle, strese karsi zorunlu kalmadikça ilaçla tedavi önerilmemektedir'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası