Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Veteriner Hekimler Hükümeti Uyariyor !

Son günlerde ülke ve meslek gündemini olusturan; yeni gida mevzuati çalismalari hakkinda görüsmelerde bulunmak üzere; Türk Veteriner Hekimler Birligi Merkez Konseyinin çagrisi ile toplanan 41 Bölge Veteriner Hekim Odasi baskani yaptiklari görüsmeler sonucunda asagidaki hususlarin Türk kamuoyuna açiklanmasini kararlastirmistir.

AB’ye girmek için uzun süredir çaba gösteren hükümet Gida mevzuati ile ilgili olarak hazirladigi daha ilk yönetmelik taslaginda büyük hatalarla karsi karsiya kalmis ve halk sagligini önemli oranda riske edecegini ortaya koymustur.

Yeni yürürlüge giren 5179 sayili gida kanunu ve bu kanuna dayali olarak hazirlanan ilk yönetmelik taslagi (Gida ve Gida ile Temas Eden madde ve Malzemeleri Üreten Isyerlerinin Çalisma Izni ve Gida Sicili ile Üretim Izni Islemleri ve Istihdam Hakkinda Yönetmelik) ile halk sagligi tehlikeye atilmaktadir.

Bu anlayisla devam edilirse, önümüzdeki günlerde hazirlanacak Yönetmelikler sonrasinda amaçlanan gida güvenliginin temini ve halk sagliginin korunmasi hedeflerine ulasilamayacaktir.

Yönetmeliklerde icra mercii olarak halk sagligiyla ilgisiz birçok meslek grubuna istihdam kaygisiyla yetki verilmeye çalisilmasi, halkimizi yaygin sekilde gida zehirlenmeleri ve hayvanlardan insanlara bulasan zoonoz hastaliklarla karsi karsiya birakacaktir.

Gida üreten isyerlerinde; en az lisans düzeyinde egitim almis meslek mensuplarinin sorumlu yönetici olarak görev yapmasi, isletmenin saglikli gida üretmesinin güvencisidir. Ancak, hazirlanacak yeni yönetmeliklerde sayilan meslek alanlarina açik-somut belirlemeler yapilmali ve ilgisi olmayan meslek mensuplarinin sorumlu yönetici olarak çalismasi engellenmelidir.

AB ile uyum sürecinde olan ülkemizde yapilacak yasal düzenlemelerin AB standartlarina uygun olmasi gerekirken mesleki çikarlarini dikkate alan bazi bürokratlarin yanlis yönlendirmesi ile hazirlanan yönetmelikler bilimsel gerçeklere ve AB normlarina uygun düzenlenmez ise; Türk Veteriner Hekimleri Birligi bu durumu AB’nin ilgili birimlerine ileterek, düzeltilmesi yönünde çalismalar yapacaktir.

Et, süt ve su ürünleri gibi hayvansal kökenli yüksek risk grubunda gida üretimi genel gida konsepti içersinde degerlendirilmemeli ve AB mevzuatina uygunluk konusunda daha hassas bir sekilde ele alinmalidir. Bu amaçla, daha önceden AB mevzuatina uygun olarak hazirlanmis mevcut yönetmeliklerin (Kirmizi ve Kanatli Et Yönetmelikleri) muhafaza edilerek, uygulamalarin sürdürülmesi gerekmektedir.

Sayin basbakanimiz ve bakanimizdan 5179 sayili yasaya dayanilarak hazirlanacak yönetmeliklerin; AB mevzuatina uygun düzenlemeler olmasini istiyoruz.

Sayin Basbakan ve bakanimiz; halk sagligi ve gida güvenligi konusunda ilgili meslek kuruluslari ile görüsüp, yeni yasal düzenlemelerin AB mevzuatina uygun hale getirilmesini isteyiniz. Bizleri; Tarim ve Köyisleri Bakanligi tarafindan AB mevzuatina aykiri yasalar çikartildigini ilan etmek zorunda birakmayiniz.

Türk kamuoyuna saygiyla duyururuz.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası