Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Veteriner Hekimler Hükümeti Uyariyor !

Son günlerde ülke ve meslek gündemini olusturan; yeni gida mevzuati çalismalari hakkinda görüsmelerde bulunmak üzere; Türk Veteriner Hekimler Birligi Merkez Konseyinin çagrisi ile toplanan 41 Bölge Veteriner Hekim Odasi baskani yaptiklari görüsmeler sonucunda asagidaki hususlarin Türk kamuoyuna açiklanmasini kararlastirmistir.

AB’ye girmek için uzun süredir çaba gösteren hükümet Gida mevzuati ile ilgili olarak hazirladigi daha ilk yönetmelik taslaginda büyük hatalarla karsi karsiya kalmis ve halk sagligini önemli oranda riske edecegini ortaya koymustur.

Yeni yürürlüge giren 5179 sayili gida kanunu ve bu kanuna dayali olarak hazirlanan ilk yönetmelik taslagi (Gida ve Gida ile Temas Eden madde ve Malzemeleri Üreten Isyerlerinin Çalisma Izni ve Gida Sicili ile Üretim Izni Islemleri ve Istihdam Hakkinda Yönetmelik) ile halk sagligi tehlikeye atilmaktadir.

Bu anlayisla devam edilirse, önümüzdeki günlerde hazirlanacak Yönetmelikler sonrasinda amaçlanan gida güvenliginin temini ve halk sagliginin korunmasi hedeflerine ulasilamayacaktir.

Yönetmeliklerde icra mercii olarak halk sagligiyla ilgisiz birçok meslek grubuna istihdam kaygisiyla yetki verilmeye çalisilmasi, halkimizi yaygin sekilde gida zehirlenmeleri ve hayvanlardan insanlara bulasan zoonoz hastaliklarla karsi karsiya birakacaktir.

Gida üreten isyerlerinde; en az lisans düzeyinde egitim almis meslek mensuplarinin sorumlu yönetici olarak görev yapmasi, isletmenin saglikli gida üretmesinin güvencisidir. Ancak, hazirlanacak yeni yönetmeliklerde sayilan meslek alanlarina açik-somut belirlemeler yapilmali ve ilgisi olmayan meslek mensuplarinin sorumlu yönetici olarak çalismasi engellenmelidir.

AB ile uyum sürecinde olan ülkemizde yapilacak yasal düzenlemelerin AB standartlarina uygun olmasi gerekirken mesleki çikarlarini dikkate alan bazi bürokratlarin yanlis yönlendirmesi ile hazirlanan yönetmelikler bilimsel gerçeklere ve AB normlarina uygun düzenlenmez ise; Türk Veteriner Hekimleri Birligi bu durumu AB’nin ilgili birimlerine ileterek, düzeltilmesi yönünde çalismalar yapacaktir.

Et, süt ve su ürünleri gibi hayvansal kökenli yüksek risk grubunda gida üretimi genel gida konsepti içersinde degerlendirilmemeli ve AB mevzuatina uygunluk konusunda daha hassas bir sekilde ele alinmalidir. Bu amaçla, daha önceden AB mevzuatina uygun olarak hazirlanmis mevcut yönetmeliklerin (Kirmizi ve Kanatli Et Yönetmelikleri) muhafaza edilerek, uygulamalarin sürdürülmesi gerekmektedir.

Sayin basbakanimiz ve bakanimizdan 5179 sayili yasaya dayanilarak hazirlanacak yönetmeliklerin; AB mevzuatina uygun düzenlemeler olmasini istiyoruz.

Sayin Basbakan ve bakanimiz; halk sagligi ve gida güvenligi konusunda ilgili meslek kuruluslari ile görüsüp, yeni yasal düzenlemelerin AB mevzuatina uygun hale getirilmesini isteyiniz. Bizleri; Tarim ve Köyisleri Bakanligi tarafindan AB mevzuatina aykiri yasalar çikartildigini ilan etmek zorunda birakmayiniz.

Türk kamuoyuna saygiyla duyururuz.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası