Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Veteriner Hekimler Hükümeti Uyariyor !

Son günlerde ülke ve meslek gündemini olusturan; yeni gida mevzuati çalismalari hakkinda görüsmelerde bulunmak üzere; Türk Veteriner Hekimler Birligi Merkez Konseyinin çagrisi ile toplanan 41 Bölge Veteriner Hekim Odasi baskani yaptiklari görüsmeler sonucunda asagidaki hususlarin Türk kamuoyuna açiklanmasini kararlastirmistir.

AB’ye girmek için uzun süredir çaba gösteren hükümet Gida mevzuati ile ilgili olarak hazirladigi daha ilk yönetmelik taslaginda büyük hatalarla karsi karsiya kalmis ve halk sagligini önemli oranda riske edecegini ortaya koymustur.

Yeni yürürlüge giren 5179 sayili gida kanunu ve bu kanuna dayali olarak hazirlanan ilk yönetmelik taslagi (Gida ve Gida ile Temas Eden madde ve Malzemeleri Üreten Isyerlerinin Çalisma Izni ve Gida Sicili ile Üretim Izni Islemleri ve Istihdam Hakkinda Yönetmelik) ile halk sagligi tehlikeye atilmaktadir.

Bu anlayisla devam edilirse, önümüzdeki günlerde hazirlanacak Yönetmelikler sonrasinda amaçlanan gida güvenliginin temini ve halk sagliginin korunmasi hedeflerine ulasilamayacaktir.

Yönetmeliklerde icra mercii olarak halk sagligiyla ilgisiz birçok meslek grubuna istihdam kaygisiyla yetki verilmeye çalisilmasi, halkimizi yaygin sekilde gida zehirlenmeleri ve hayvanlardan insanlara bulasan zoonoz hastaliklarla karsi karsiya birakacaktir.

Gida üreten isyerlerinde; en az lisans düzeyinde egitim almis meslek mensuplarinin sorumlu yönetici olarak görev yapmasi, isletmenin saglikli gida üretmesinin güvencisidir. Ancak, hazirlanacak yeni yönetmeliklerde sayilan meslek alanlarina açik-somut belirlemeler yapilmali ve ilgisi olmayan meslek mensuplarinin sorumlu yönetici olarak çalismasi engellenmelidir.

AB ile uyum sürecinde olan ülkemizde yapilacak yasal düzenlemelerin AB standartlarina uygun olmasi gerekirken mesleki çikarlarini dikkate alan bazi bürokratlarin yanlis yönlendirmesi ile hazirlanan yönetmelikler bilimsel gerçeklere ve AB normlarina uygun düzenlenmez ise; Türk Veteriner Hekimleri Birligi bu durumu AB’nin ilgili birimlerine ileterek, düzeltilmesi yönünde çalismalar yapacaktir.

Et, süt ve su ürünleri gibi hayvansal kökenli yüksek risk grubunda gida üretimi genel gida konsepti içersinde degerlendirilmemeli ve AB mevzuatina uygunluk konusunda daha hassas bir sekilde ele alinmalidir. Bu amaçla, daha önceden AB mevzuatina uygun olarak hazirlanmis mevcut yönetmeliklerin (Kirmizi ve Kanatli Et Yönetmelikleri) muhafaza edilerek, uygulamalarin sürdürülmesi gerekmektedir.

Sayin basbakanimiz ve bakanimizdan 5179 sayili yasaya dayanilarak hazirlanacak yönetmeliklerin; AB mevzuatina uygun düzenlemeler olmasini istiyoruz.

Sayin Basbakan ve bakanimiz; halk sagligi ve gida güvenligi konusunda ilgili meslek kuruluslari ile görüsüp, yeni yasal düzenlemelerin AB mevzuatina uygun hale getirilmesini isteyiniz. Bizleri; Tarim ve Köyisleri Bakanligi tarafindan AB mevzuatina aykiri yasalar çikartildigini ilan etmek zorunda birakmayiniz.

Türk kamuoyuna saygiyla duyururuz.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası