Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Avustralyali bilim adamlari, ‘bulguru’ arastiracak

Avustralya Curtin Üniversitesi’nden bilim adamlarindan olusan bir heyetin, bulgur konusunda arastirma yapmak üzere Gaziantep’e gelecegi bildirildi.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bayram, “bulgurun insan beslenmesindeki önemi ve ekonomik degeri, arastirmacilarin konuya ilgisini artirdi” dedi.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bayram, GAZÜ Gida Mühendisligi bölümünce bulgur üzerine son 10 yilda yapilan bilimsel çalismalarin, dünya bilim çevrelerinin dikkatini çektigini ve bu konuyla ilgilenen bilim adamlarinin sayisinin arttigini belirtti.

Bulgurun insan beslenmesindeki öneminin ve ekonomik degerinin, Avustralya’daki bilim adamlarinin konuya ilgisini artirdigini ifade eden Bayram, Avustralya’daki Grain Research and Development Corporation Fonu ile Curtin Üniversitesi’nden gelecek 6 kisilik heyetin, GAZܒde yapacagi 2 günlük bilimsel çalismanin ardindan, bazi bulgur fabrikalarini ziyaret etmeyi planladigini kaydetti.

“ANTEP TIPI BULGUR, LITERATÜRE GEÇMISTIR”

Bulgur, Amerika, Kanada, Avrupa ve Arap ülkelerinde üretilmesine ragmen dünyada bulgurla ilgili bilgi ve arastirma merkezi olarak Gaziantep’in bilindigini vurgulayan Bayram, söyle konustu: “Dünyada bulgurun en fazla üretildigi, bulgur için makine ve teknoloji gelistirildigi yer Gaziantep’tir. Kendine özgü üretim sistemine sahip olan ve dünya bilim literatürüne Antep tipi bulgur üretim sistemi olarak geçirilen sistem, su an en basarili sistem olarak kabul edilmektedir. Türkiye’deki bulgurun üretimi 1 milyon tonun üzerindedir ve her yil bu rakam artmaktadir. Bu üretim miktari, makarnanin 2,5 kati kadardir. Üretim, Amerika kitasinda yaklasik 250 bin tondur.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası